Abuzer Uğurlu Kimdir, Nerelidir, Hayatı? 

1943 Malatya doğumlu olan ve 1966- 1973 seneleri arasında yurt dışından kaçak silah getirme ile yargılandı. Fakat delil yetmezliği sebebi ile beraatine kanaat edilmişti. 1974 yılında eski dosyaları af yasası ile af edildi. Bu yaşananlardan sonra Bulgaristan’a yerleşen Abuzer Uğurlu yasa dışı işlerini burada yürütmeye başlamış.

Abuzer Uğurlu Hakkında :

ABD (CIA) ya göre bir Türk mafyası olarak bilinmektedir. ABD (CIA) göre bilinenlerden daha ileri gelen mafya babasıdır ve 12 eylül 1980’den önce sigara kaçakçılığı, silah kaçakçılığı ve uyuşturucu olaylarında bulunmuştur. Bir gizli bilgide gazeteci ve yazar olan Uğur mumcu tarafından geldi, Abuzer Uğurlu‘nun Bulgaristan gizli servisi ile çalıştığı öne sürüldü.

1970 yılların sağ ve solculara silah temin ettiği öne sürülmüştür. Bilindiği gibi 12 Eylül Sonrasında mafya babalarına operasyon yapıldı ve bütün mafya babaları içeri alınırken Abuzer Uğurlu yurt dışına kaçan tek baba olmuştur. Yurt dışı kaçaklığı ile dava açılan Uğurlu dönemin gümrük Müdürlüğü’ne 10 milyon lira rüşvet vermekle de suçlandı ve 15 yıl hapis cezası verilen Uğurlu af nedeni ile 7,5 yıl hapis yattı.

Abuzer Uğurlu Ve Ağca Bağlantısı:

Ceza evinde olduğu dönemde Papa suikastı olayında M.Ali Ağca’ya yardım ettiği ve İtalyan yargıçlar tarafında suçlu görülmüştür. Bu sebeple İtalyan yargıçlar ifadeye çağırdı. İtalyan savcılara ifade veren Uğurlu tüm suçlamaları ret etti ve 30 Aralık 1988 yılında Tekirdağ Ceza Evinden beraat etti.

Abuzer Uğurlu Kısaca:

1943 yılında Malatya Pötürge kazasının Sinan Köyünde dünyaya geldi. 1951 yılında Malatya’dan İstanbul’a geldi. Küçük yaşta İstanbul’a gelen Uğurlu İlk okul tahsilini Mahmut Paşa İlk Okulunda yaptı. Orta okulu da Kadıköy’de bitirdi. Daha sonra Mahmut Paşa’da işportacılık yapmaya başlayan Uğurlu 1964 yılında Ankara Tandoğan da İnzibat olarak askerlik görevini yaptı. Askerlikten sonra 1966 yılında tekrar İstanbul’a gelen Uğurlu hırdavat üzerine dükkan açtı ve daha sonra hırdavat dükkanını kapatan Uğurlu kahve dükkanı açtı ve açtığı kahve dükkanında 200 kiloya yakın kaçak kahve yakalattı ve hakkında işlem yapılmasın diye Bulgaristan’ın Sofya şehrine ve oradan da Münih şehrinde 1968, 1974 yılları arasında kaçak yaşadı. Son olarak 20 Ekim 1999’da yakalanıp tekrar ceza evine gönderilmişti.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir