Muhteşem Yüzyıl Kösem Hatice Turhan Sultan kimdir? 

HATİCE TURHAN SULTAN KİMDİR?

Büyük Osmanlı devletinin Çöküşe geçmesinde büyük rol oynayanlardan en seçkin sultanlardan birisi olarak bilinen Hatice Turhan Sultan Padişah Deli İbrahim Gözdesi ve IV. dördüncü Mehmet’in annesidir. Kaynanası Kösem Sultan ile birlikte devlet işlerini yönetmeye başlamış ve daha sonra yalnız başına devlet işleriyle ilgilendi.

TURHAN SULTAN NERELİ?

Aslen Rus olan Turhan Sultan 12 yaşlarında Tatarlar tarafından esir alınmış ve İstanbul’a getirilip Kör Süleyman Paşa tarafından satın alındı. On dört yaşına gelen Turhan Sultan Süleyman paşa tarafından saraya alındı ve Kösem Sultan’a hediye etti. Osmanlı soyundan tek erkek İbrahim yani Kösem sultanın evladı kalmıştı. Turhan Sultan kısa bir eğitimden sonra Kösem sultan oğlu İbrahim’e odalık olarak oğluna verdi. Turhan Sultan daha 15 yaşlarında Mehmet’i doğurdu.

 

KÖSEM SULTAN VE TURHAN SULTAN KAVGASI

 

IV. Mehmet 7 yaşındayken Deli İbrahim  tahttan indirilip öldürüldükten sonra padişah olmuştur. Tahta IV. Mehmet çıkarıldıktan sonra bütün devletin kontrolu Kösem Sultanın eline geçmiştir. Hal böyle olunca durumu kabullenmeyen Turhan sultan ile devlet işleri elinin altında olan Kösem sultanın arasında çekişmeler başladı. Aralarında  büyük kavgalar olan sultanlardan Kösem sultan torunu Mehmet ile birlikte Turhan sultanı öldürme planı yapmışlar ve devleti bütünüyle ele almak istediler, bundan haber alan Turhan Sultan yeniçerileri ve ağaları ayaklandırıp Kösem sultanı öldürttü. 

SULTAN İBRAHİM VE HATİCE TURHAN SULTAN‘IN ÇOCUKLARI

 

1642 yılında dünyaya gelen IV. Mehmet’in babası I. İbrahim öldürüldükten sonra 7 yaşında tahta çıktı ve Osmanlı tarihinin en genç padişah oldu. Avcı Mehmet olarak da bilinir. 39 yıl saltanat sürdürmüştür. 1687 yılında tahttan indirilen avcı Mehmet Osmanlı tarihinin en uzun hükümdarlık sürdüren padişah olmuştur. 1693 yılında da vefat etti.

Gevherhan Sultan daha 4 yaşında iken Damat cafer paşa ile evlendirildi. doğum  ve evlilik yaptığı yıl (1642 – 1646 ) . Bir yıl sonra ölen Cafer paşadan sonra dul kaldı. 1660 yılında Vezir  Çavuş zade ile evlendi. Bu evlilikleri 1682 yılına kadar sürdü. Cafer paşanın ölümünden sonra 1692 yılında Palabıyık Yusuf paşa ile evlendi . 1694 yılında kardeşi II. Ahmet osmanlı devleti başına geçti, O dönemde vefat etti. 1994 yılında.,

 

 

TURHAN SULTAN NASIL ÖLDÜ?

 

Yalnız kalan Turhan Sultan ağaların ve saray kadınlarının elinde oyuncak oldu. Daha sonra Mimar Kasım Ağayı dinleyerek Köprülü Mehmet paşayı sadrazamlığa getirdi. Mehmet paşa uzun süre devlet işlerinde kalarak devlet işlerine çeki düzen verdi daha sonra onun yerine oğlu Fazıl Ahmet Paşa geldi.1683 te öldü. Cenazesi kendi yaptırdığı Yeni Cami’nin avlusunda Sultan Turhan Türbesine gömüldü. Böylelikle sultansız 4 sene II. Süleyman  dönemi başladı 4 yılın ardından Sultanlık makamını Saliha Dilaşub Sultan doldurmuş oldu.

 2 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir