Uluğ Bey Kimdir, Hayatı Ve Eserleri Nelerdir?

Uluğ Bey dört bir yan korku salan Başbuğ Timur’un torunu, Mirza Şah Ruh’un Oğludur. Uluğ 1394 yılında Azerbaycan’da Sultaniye’de dünyaya geldi. 55 yaşına kadar ömür süren Uluğ Bey 1449 yılında  vefat etti. Gerçek adı Mehmet Taragay olan Uluğ  küçük yaştan beri sanata ve ilme aşıktı.

Henüz 11 yaşındayken Kuran’ı Kerim’i ezberleyen Uluğ efendi13 yaşına gelince Mavera ün nehir ve Horasan Eyaletlerine Hakan Naibi olmuştur. Uluğ Bey’in 1447 yılında Babası Mirza Şah Ruh’un ölümünden sonra tahta geçmiştir. Hükümdarlığı 2 sene sürmüştür. Bunun sebebi taht kavgasının çıkmasıdır. Taht kavgası oluşumun da payı olan Uluğ Bey‘in oğlu Abdüllatif tarafından öldürüldü.

Bir çok eser ve bilimin sahibi olan Uluğ  Zeyç Kurbani ve Zeyç Cedit Sultani eserlerinin başka Kozmografya adlı eseri de bulunmaktadır. Matematiğini geliştirip gezegenlerin, Ayın ve Güneş’in hareketlerini incelemiştir ve yine bilim adına büyük bir katkı sağlamıştır. Uluğ Beyin Osmanlı Devletinin başına geçmesi çoğu zaman toprak fethetmek olsa da o bunu yapmadı , kendini ilme vermiştir. Doğuşundan yana hep ilim ile uğraşmıştır.

Uluğ Bey Eserleri Ve Hizmetleri:

  • Kozmografya adlı kitabı günümüze kadar ulaşmıştır.
  • matematik sayesinde Ay ve Güneş’in ve gezegenlerin hareketlerini incelemiştir.
  • Buhara’da medrese kurmuştur.
  • Semer kant’ta Gözlem evi kurmuştur.
  • Kurulan Gözlem evlerini ve kurulan Medreseleri bir araya getirmiştir.
  • Evrendeki hareketliliği ve doğadaki hareketliliği anlamlandırmaya çalışmıştır.

En Büyük Eserleri :

  • Zeyç Kurbani
  • Zeyç Cedit Sultani

Uluğ Bey Ölümü :

Uluğ Bey Türk İslam aleminin ve aynı zamanda tüm dünyada tarafından bilinen en ünlü bilim. astronomu ve hala en büyük devlet adamı olarak bilinmektedir. Doğduğu ülkede her yıl doğum günü törenlerle kullanılır. Uluğ efendinin ölümü tahta geçmesi ile tetiklenmiştir. Başarılı ve bilim adına büyük işler yapan devlet adamı sevenleri olduğu kadar onu sevmeyenler de vardı. Bu sebeple  oğlu olan Abdüllatif’in yavaştan yavaştan kışkırtmaya başlamışlardı. Oğlu da sonunda babasını katletmeyi ve babasının ölümünü istemiştir Ve bir Hac döneminde babası Uluğ hacca göndermiştir. Hac yolunda iken tutulan kiralık katiller tarafından yakalanan Uluğ Bey öldürülmüştür.

4 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir