Virginia Woolf kimdir ?Virginia Woolf da kimdir ?

1882’de ayrıcalıklı bir İngiliz evinde doğan yazar, Virginia Woolf, özgür düşünce ebeveynleri tarafından yetiştirildi. 1915’te ilk  The Voyage Out (dışarı yolculuk) romanını genç bir kız  iken yazdı. Bayan Dallowa y, Deniz Feneri ve Orlando’yu içeren modernist klasikler de yazdı . Bu başarılı yazar Kişisel hayatında derin depresyon nedeni ile 1941’de 59 yaşında iken intihar etti.

Kısaca Hayatı :

25 Ocak 1882’de doğan Adeline Virginia Stephen dikkat çekici bir evde büyüdü. Babası Sir Leslie Stephen, bir tarihçi ve yazarın yanı sıra dağcılık altın çağındaki en tanınmış figürlerden biriydi. Woolf’un annesi, Julia Prinsep Stephen (née Jackson), Hindistan’da doğmuş ve daha önceleri Raphael öncesi ressamların modeli olarak görev yapmıştı. Aynı zamanda hemşireydi ve mesleğe dair bir kitap yazdı.  Woolf’un üç  kardeşi vardı Thoby, Vanessa ve Adrian.

Woolf’un iki kardeşi Cambridge üniversitesinde eğitim gördü, ancak bütün kızlar evde okutulur  ve ailenin Viktorya kütüphanesini sınırlarını kullanırdı. Woolf’un ailesi hem sosyal hem de sanatsal açıdan son derece iyi ve sanata bağlıydılar.  Annesinin teyzesi ünlü 19. yüzyıl fotoğrafçısı Julia Margaret Cameron’du.

Doğumundan itibaren 1895 yılına kadar Woolf, yazlarını İngiltere’nin güneybatı ucundaki bir sahil kenti olan St. Ives’de geçirdi. Bugün hala ayakta duran Stephens’in yaz evi Talland House dramatik Porthminster Körfezi’ne bakıyor ve yazarına esin kaynağı olan Godrevy Deniz Feneri’ni görüyor. Modern romanı olan Deniz Feneri(1927) yılında yayınlanmış.Genç bir kız olan, Virginia meraklı, yürekli ve eğlenceli idi. Ailesinin mizahi anı çekimlerini belgelemek üzere bir aile gazetesi, Hyde Park Gate News’i başlattı . Bununla birlikte, erken travmalar, çocukluğunu kararttı; bunlara, yarı kardeşleri George ve Gerald Duckworth tarafından geçmişin Bir Taslası ve 22 Hyde Park Kapısıadlı eserinde yazdıkları cinsel taciz de dahil olmak üzere çocukluklarını kararttı  . 1895 yılında 13 yaşındayken annesinin ani ölümüyle baş etmesi gerekiyordu ve bu da ilk zihinsel yıkıma neden oldu.

Kişisel kayıplarıyla uğraşırken Woolf, Londra Krallığı Kolejleri Bayanlar Bölümü’nde Almanca, Yunanca ve Latince çalışmalarına devam ediyordu. Dört yıllık çalışması onu eğitim reformlarının başında bir avuç radikal feminist ile tanıştırdı. 1904’te babası, Woolf’un kısa bir süre için kurumsallaşmasına yol açan bir başka duygusal gerilemeye neden olan mide kanserinden öldü. Virginia Woolf’un edebi anlatım ve kişisel tasfiyeler arasındaki dansı hayatının geri kalanında devam edecekti. 1905’te profesyonel olarak The Times Literary Supplement’e katkıda bulunan bir kişi olarak yazmaya başladı . Bir yıl sonra, Woolf’un 26 yaşındaki kardeşi Thoby, Yunanistan’a yapılan bir aile gezisi sonrasında tifo ateşinden öldü.

Babalarının ölümünden sonra,

   Woolf’un kızkardeşi Vanessa ve Adrian, ile Hyde Park Gate’de ailesinin evini satıp Londra da  Bloomsbury bölgesinde bir ev satın aldı. Bu dönemlerde kız kardeşini de evlendiren Virginia daha sonra tanıştığı Leonard Woolf ile 10 kasım 1912 yılında evlendi.

 

Eserleri :

  1. Dışa Yolculuk, 1915
  2. Gece ve Gündüz, 1919
  3. Jacob’un Odası, 1922
  4.  Mrs. Dalloway, 1925
  5. Deniz Feneri, 1927
  6. Orlando, 1928
  7. Kendine Ait Bir Oda, 1929
  8. Dalgalar, 1931
  9. Yıllar, 1937


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir