Bitkisel Enerji Kaynakları Nelerdir? Kullanım Alanları ?Bitkisel enerji kaynağı nedir?

Bitkisel enerji: Günlük yaşantımızda bizlerin güneşe muhtaç olduğu kadar bitkilerinde ihtiyaç kaynağı güneştir. Çünkü bitkilerin büyümesi, gelişmesi için bir ana enerji kaynağı güneş. Bitkilerin tüm evrelerini öğreniriz ve kolay bir şekilde büyüyüp gelişmeleri ve hatta fotosentez yapmaları için gereklidir.

Bitkisel enerji, bitkilerin fotosentez yaptığı zaman elde edilir. Güneş enerjisi kimyasal enerji gibi uzun süre bir depolama özelliği taşır. Bu olayın oluşumuna biyokütle denir. Biyokütlenin çok çeşidi bulunmaktadır ve ayrıca insanların uzun süredir kullandığı enerji kaynağıdır

Bitkisel enerji enerji işlem görüldükten sonra araçlarda kullanılır. Eğer biyokütle enerji işlem görmeden herhangi bir araçta kullanılırsa ara ç hasar görür ve ciddi masraflara yol açabilir. Süreki üzerinde çalışmalar yapılan bu biyokitleler üzerinde farklı biyo-yakıt elde edilmiş. İşlenip biyo-yakıt haline getirildikten sonra araçlarda kullanımı kolay ve araçların bakımı açısından daha faydalı olduğu ispatlanmıştır.

Biyo yakıtın bir çok avantajı bulunmaktadır ve diğer fosil yakıtlardan daha az sera gazı salgıladığı için küresel ısınmayı kontrol altında tutmaktadır. Biyo yakıtın üretimi mısır, arpa, şeker pancarı, pirinç ve şeker kamışı gibi bir çok üründen elde edilemilmektedir. Bunlar biyo yakıt üretiminde kullanılan başlıca bitkilerdir.Biyo yakıt üretiminde kullanılan en başta gelen ürünler ise pirinç, mısır, ve buğdaydır. Pirinç üretimi oldukça zahmetli ve pirinç yetiştirilen bölge ise sulak olmaktadır. Buğday ve mısır ise bilindiği üzere hemen hemen her alanda bölge de yetişmektedir. Bu sebep ile biyo kayıt üretiminde pirinç genellikle göz ardı edilmektedir. Direk olarak mısır ve buğday tercih edilir.

Biyo Yakıt Nasıl Üretilir

Mısırdan etil alkol elde edilmektedir. Buğday, arpa, mısır doğrudan C6H1206 gibi basit şeker içermedğinden öncelikle nişastanın çıkarılıp glikoza dönüştürülmesi gerekir. Bunun içinde 140 ile 180 derece arası sıcaklık gerekmektedir. Bu sıcaklıkla birlikte amilaz ve gliko amilaz gibi enzimler kullanılır.

Nişastanın hidrolizi enzimatik yanı sıra asitle de yapılmaktadır. fakat asit ile yapıldığı taktirde toksit bazı maddeler oluşmaktadır. Bu sebeple glikoza dönüştürülme de enzimle hidrolizi tercih edilmez.

Üretim için hangi ham medde kullanılırsa kullanılsın yöntemler hep aynıdır. Şeker açığa çıkarıldıktan sonra şekerin fermente olması sağlanır. Biyolaji derslerinden bilindiği gibi, bir madde, mantar, bakteri gibi organizmalar tarafından ısı enerjisi uygulanarak değişime uğrar.

Etik alkolün oluşumu aslında bir hayli karmaşık ve uğraştırıcıdır. Glikozdan etik alkol üretilme esnasında okjijensiz ortam olması gerekir. Bu ortamda oksijen bulunması etik alkolu asitik aside yani sirkeye dönüştürür.

Etik alkol içer de yakmalı araçlarda, motorlarda kullanılmıştır. Yakıt için benzine ihtiyaç duyan araçlarda kullanılmıştır. Fakat doğa kaynaklı olarak hava değişikliğinden dolayı kullanımı azalmıştır. Yerini petrole bırakmıştır. etik alkol gibi kullanılan bir çok yakıt türü bulunmaktadır. Bunlar; propil alkol, Metin alkol, butil gibi.

Bir Başka enerji olan Biyogaz

Kısaca hayvan ve bitkilerin atıklarından elde edilir. Biyogaz oluşumunu sıcaklık etkiler. Bunun yanı sıra biyoz üretimini etkileyelen diğer etkenler ise kurşun, cıva, demir gibi ağır metaller ve kimyasal sayılabilecek gibi maddelerdir.1 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir