Biyom Nedir? Çeşitleri | Özellikleri Nelerdir?Biyom; yeryüzünde hayvan ve bitkiler ile çevrelerine uyum sağlayan çok büyük ekolojik bölgelere biyom denir. Biyomlar içinde kendine özgü bitki örtüsü, hayvan ve iklim taşımaktadır. Biyomlar iklim koşullarına göre ayrıldığından bitki türlerini ve hayvanların yaşamını etkiler. Biyomlar Karasal biyomlar ve su biyomları olarak iki gruba ayrılır.

A) Karasal biyomlar:

İçinde fiziksel özelliklerine ve farklı iklim koşullarına göre canlı türleri barındıran biyomdur. 3 çeşit karasal biyom türü vardır bunlar :

1) Orman Biyomları :

a) Tropikal yağmur ormanları : Yağmurun sık yağdığı ormanlardır. Ağaç boyunun 70 metre civarında olğduğu ve isminden de uyarlandığı gibi yağmurun sık yağdığı yerdir. Yağmur ormaları eskiden günümüze yaşamış hayvanlara ev sahipliği yapmıştır. Tropikal yağmur ormanları sıcaklık ve nem oranı tüm yıl boyu değişmez. Dünya da en fazla yağmur gören ormanlardır. Bu ormanlar da; kurbağalar, yarasalar, yılanlar, kuşlar ve maymunlar diğer canlı türlerinden daha fazladır. bol oksijenin olduğu yer olarak gösterilmektedir.biyom

b) Ilıman bölge ormanları ; İçinde genellikle açık renkli ve daha kısa ağaç barındıran, yağmuru bol ve orta enlemlerde bulunan bölgelerdir. Bu ormanlar Asya, Avustralya, Amerika ve Avrupa’da bulunurlar. Kışın yaprakları döken yaz gelince tekrar ağaçlar yeşeren bölgedir. Ilıman bölge ormanları içinde genellikle hayın,ceviz,kavak,meşe ve kestane ağaçları bulunmaktadır. Bu ormanlarda sıklıkla görünen hayvan türleri ise atmaca, kurt, tilki, ayı, geyik, yaban kedisi ve güvercin görülmektedir.

c) İğne yapraklı ormanlar ; Kışı ve don olayını yaşayan yüksek enlemlerde bulunan orman türleridir. Bu orman türleri özellikle sibirya bölgesinde bulunmaktadır. İğne yapraklı ormanlar bir diğer adı da kozalaklı ormanlarda köknar, çam ve ladin ağaçları sık görülmektedir. İçinde yaşayan canlı türleri fare, çakal, köstebek, kartal, ayı ve kirpi bulunmaktadır.2) Çöl Biyomları :

Adından esinlendiği gibi az bitki örtüsüne yada hiç bitki örtüsü olmayan bölgelerdir. Sıcaklığın fazla olduğu ve yağmurun nadir görüldüğü, bitkiye çok nadir rastlanan yerlerdir. Sıcaklığı gün içerisinde 55 derece olan aşırı sıcak yerlerdir. Nadiren yağan yağmurlar ve bu yağmurlardan su depolama özelliği olan kaktüs bitkisi yetişmektedir. Bu bölgelerde kemirgenler, böcekler ve sürüngen hayvanlar bulunmaktadır. dünyanın en büyük ve önemli çölleri; Gobi Çölü, Kalahari Çölü, Sahra Çölü ve Arabistan Çölüdür.

3) Ilıman Bölge Çayır Biyomları :

Yağışların düzenli ve orta düzey olan bölgelerdir. Bitkilerin çabuk büyüyen ve hızlı çürüyen bölgelerdir. Genellikle içinde eşek, çayır köpekleri, yabani atlar ve zebralar bulunan bu bölgelerin toprakları da humuslu ve tarıma elverişlidir.

B) Sucul biyomlar :

Bilindiği gibi dünyanın 4’te 3’ü sularla kaplıdır. Bu sebepler biyomlar bu bölgelerde daha fazla görülmektedir. Su biyomları tatlı su ve tuzlu su biyomları olmak üzere iki kısma ayrılır.

a) Tatlı Su Biyomları ;

biyom

1) Göl biyomları; Büyüklüklerine ve genişliklerine göre farlılık gösterirler. Küçük ve büyük göl biyomlarında yaşayan canlı türleri bulunmaktadır. Göl biyomlarında tuna, levrek, kurbağa ve sazan gibi canlı türleri bulunmaktadır.

2) Akarsu biyomları; genellikle tek yönlü akan ve akarsu ağızlarında tarım yerleri için elverişli bölgelerde bulunan yerlerdir. Akarsular da yaşayan canlılar suyun hızının az olduğu yerlerde çakıl ve kum görülmektedir. suyun hızı sebebi le bitki türleri azdır ve bu tatlı sularda sazan, levrek ve turna balık cinsleri yaşarlar.

b) Tuzlu Su Biyomları ;

Suyun yüzde 53 ü tuz olan biyomlardır. Bunlara örnek deniz ve okyanuslardır. İçinde en çok canlı bulunan yerlerdir ve suyun derinliklerine göre canlı türlerinin yaşayışları vardır. Sığ kısımlar canlıların fazla olduğu yerlerdir. Derinliğe gittikte değişik gaz türleri olduğundan burada fazla canlı türleri yaşamamaktadır. Bu büyük ve geniş sularda yaşayan canlılar genellikle balina, ıstakoz, ahtapot, yunuslar, midye ve diğer balık türleridir. bitkiler ise su yosunları ve deniz sarmaşıklarıdır.

 Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir