Çiçeksiz bitkiler nedir? Çiçeksiz Bitki Türleri Nelerdir?Dünya üzerinde milyonlarca bitki türü bulunmaktadır. Peki hangi bitkiler çiçekli ve çiçeksiz olduğunu biliyor muydunuz? Çiçeksiz bitkiler nelerdir? Çiçeksiz bitkiler kaça ayrılır? Çiçeksiz bitki türleri nelerdir? Aralarındaki farklar nelerdir?

İç ve dış mekanda yetişen bitkilerin birçok çeşidi çiçek, polen ve tohum üretmektedir. Fakat çiçeğe sahip olmayan bitkilere çiçeksiz bitkiler denir. Yaprak ve gövdeleri iyi gelişmeyen suda ve karada yaşayan bitki türleridir. Bunlara örnek; su ve kara yosunları, mantarlar, eğrelti otları, algler, kozalaklı ağaçlar ve at kuyruklarıdır.

Çiçeksiz bitkilerEğrelti Otları

Çeşitli boyutlarda yetişen, çiçekli olmayan, yaprak döken veya yaprak dökmeyen uzun ömür yaşayan bitki türleridir. Genellikle dere kenarlarında yetişirler ve fotosentez yaparlar. Boyları 40 ile 100 arası değişen, yaprak, kök ve gövdeye sahiptirler.

Mantarlar ve Likenler

Güneş ışığından uzak genellikle kaya diplerinde ve karanlık ortamlarda yetişen bitki türüdür. Mantarlar Klorofil içermezler. Mantarlar birçok biçimde yaşar: mayalar, paslar, küfler ve tıkanıklıklar. Algler küçük hücrelerden oluşur. Likenler mantarı mavi veya yeşil alg ile birleştirir. Likenler, yaprak ve kökleri olmayan, parlak sarı renkli gövdelere sahiptir.

Yosun

Yosunlar küçük bitkilerin halı benzeri yataklardır. Bu bitkilerde damar sistemi yoktur. çoğaltmak için çok fazla suya ihtiyaç duyarlar. Yosunların küçük yaprakları ve sapları vardır. Yosunlar güneş ışığında büyürler, ancak genellikle gölgeli, nemli alanları tercih ederler. Bu bitkiler genellikle kayalara, toprağa ve su havuzlara yaslanırlar.At Kuyruğu

Yaklaşık 4 metre uzunluğa ulaşan canlı yeşil saplarla karakterize edilir. Bu bitki havuzların veya nemli alanların yakınında büyüyor. Siyah, altın, sarı-yeşil, koyu yeşil ve parlak yeşil olmak üzere çeşitli renklerde yapraklara sahip yaprak dökmeyen bitkidir. Atkuyruğu bir diüretik olarak çalışır; osteoporoz, kırılgan tırnaklar ve böbrek taşlarının tedavisinde yardımcı olmaktadır.

Kibrit Otlar

200 kadar türe sahip genellikle tropik ve dağlık bölgelerde yetişen bitki türleridir. Boyları 3 metreye ulaşan kibrit otları Asya, Kuzey Amerika ve Avrupa’nın dağlık kesimlerinde sık görülmektedir. Kibrit otları 300 milyon yıl öncesinden günümüze ulaşan en eski bitki türlerinden biridir.

Çiçekli ve Çiçeksiz Bitkilerin Arasındaki Farklar

Çiçekli Bitkiler;

  • Yaprak, gövde ve köklere sahiptirler.
  • Yaprak ve gövdelerinde iletim boruları vardır.
  • Üreme organına sahiptirler.
  • Eşeyli üreme ile çoğalırlar.

Çiçeksiz Bitkiler;

  • Çiçekleri olmayan ve üremeleri sporlardır.
  • Yaprak, gövde ve geniş köklere sahip değiller.
  • İletim borularından yoksun bitki türleridir.
  • Hem eşeyli hemde eşeysiz olarak ürerler.


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir