Dolaşım Sistemi Organı Nelerdir ? Özellikleri ve Görevleri Nelerdir ?İnsan dolaşım sistemi veya kardiyovasküler sistem kan ve diğer gerekli besin maddelerini kan damarlarının yardımıyla vücudun her tarafına dolaştırır. Aynı zamanda asıl görevi lenf, hormonlar, gazları nakletmek ve atıkları boşaltmak olan bir organ sistemidir. Dolaşım sisteminin ana organı insan kalbidir. Kardiyovasküler sistem, kalpten başlayıp biten tüm vücuda bir halka oluşturur.  kan damarları ve kalp insanlardaki dolaşım sistemini oluşturur. Takip eden paragraflarda, bu canlı vücut sistemi hakkında dolaşım sisteminin organlarını  ve  büyüleyici gerçeklerin bazılarını     inceleyelim.

Dolaşım Sisteminin Organları

Dolaşım sisteminin üç temel organı vardır. Onlar; Vücudun her yerine kan ve lenf dağıtmak için pompa olarak işlev gören kalp; kanları vücudun tüm organlarına taşıyan kan damarları ve nihayet en önemli bileşen olan nakil aracıdır.

Kalp

Vücudun en önemli organlarından biri kalptir. Herhangi bir yaralanma veya travmayı önlemek için, kalp, perikard denilen koruyucu bir kese ile kapsanır. Kalbin ana işlevi, saflaştırılmış kanın vücudun çeşitli yerlerine taşınmasıdır. Göğüs boşluğundaki kalp, gövdenin sol tarafında bulunur ve dört bölme vardır – sol kulak sağlığı, sağ kulak çınarı, sol ventrikül ve sağ ventrikül. Bu odalardan her biri bağımsız işlevleri yerine getirmektedir. Kalp oksijen verilen kanları vücudun tüm organlarına pompalar ve oksijen giderilmemiş kanları akciğerlere gönderir. Solun vücudun geri kalan kanını vücuda geri götürürken, kalbin sağ tarafında kullanılan kan dolaşımıyla vücuttaki kan, yeniden oksijenasyon için akciğerlere gönderilir. Kalp, vücuda herhangi bir dinlenme olmadan çalışmaya devam eden tek organtır. Her dakikada 70 ila 72 atım hızı ile kalp, vücudun tamamında yaklaşık 10 litre kan   pompalamaktadır.      Kalpsiz insan vücudu sadece olmaz, bu nedenle sağlıklı bir yaşam tarzı kurmak zorunludur.

Kan ve Kan damarları özelliği

kanın koyu kırmızı renginden sorumlu olan hemoglobin adı verilen bir proteinden oluşur. Kanın ana bileşenleri, kırmızı kan hücreleri (eritrositler) veya RBC’ler, beyaz kan hücreleri (lökositler) veya WBC’ler ve plazmadır. kan damarları yardımıyla vücuda dağıtılır. Kan damarları ağı, aytar damarları ve kılcar damarları içerir. Bunlar tam olarak organlar olmasa da, vücudun sağlıklı çalışmasında hayati bir rol oynamaktadır. Sonsuz bir ağda birbiriyle iç içe geçmiş milyarlarca kan damarı var. Bu kan damarları kalpten kalbe akciğerlere, saflaştılan kan da vücudun çeşitli organlarına taşınmak üzere kalbe geri taşınır.Akciğerler

Aslında kardiyovasküler sistemin bir parçası olmasa da, akciğerlerin dolaşım sürecinde önemli bir rolü vardır. Kaburgada bulunan iki akciğerin ana işlevi solunumdur. Göğüs boşluğunun yükselmesi ve düşmesi akciğerlerin çalışmalarını gerçekleştirdiğinin bir kanıtıdır. Akciğerler, kan damarları yoluyla kalbe taşınan atmosferden oksijenden nefes alırlar. Saf olmayan kan oksijenlenmiş akciğerlere getirilir ve yabancı maddeler havaya salınır.

İnsanın Dolaşım Sistemi Hakkında Gerçekler

Kanın, vücudun her kuytu köşesine ve ana hücrenin her köşesine dağıtıldığına dikkat çekmesi ilginçtir. Bu, kardiyovasküler sistemin karmaşık ağı nedeniyle mümkündür.

 • İnsan kalbi kaslardan oluşur ve üç bölümden oluşur: iç organ tabakası (en dış katman), miyokard (orta katman) ve endokardiyum (en iç katman). Kalbin ağırlığı da erkekler ve dişilerde farklıdır. Yetişkin bir erkekte kalp ağırlığı yaklaşık 300-350 gm’dir. bir kadında ise kalbin ağırlığı 250-300 gm.
 • Yetişkin bir kadın yaklaşık 5 litre kanı ve bir adamın yaklaşık 6.5 litresi vardır. Arterler, damarlar ve kılcal damarlar kan naklinde yardımcı olurlar. Kılcal damarlar, kan hücrelerinin serbestçe akması için tek bir dosyada dolaşması gereken dar damarlardır.
 • Kan bileşeni olan plazma (sarı renkli sıvı) yüzde 93 sudan oluşur. Geriye kalan yüzde 7’lik kısmı plazma proteinleri.
 • Yetişkin vücudu 60.000 milin üzerinde kan damlasından oluşur. Eğer birleştirilseler , dünyayı iki buçuk kez çevirebilirler.
 • Tek bir damla kan, yaklaşık 5 milyon kırmızı kan hücresi ve 12.000 beyaz kan hücresi içeriyor. Kan hücrelerinin ömrü 4 aydır, daha sonra kemik iliğinde tekrar doldurulurlar.
 • Her saniyede yaklaşık 10 milyon kan hücresi ölür ve aynı miktarda aynı anda üretilir.
 • Kalp 365 gün içinde 30 milyon kez atıyor. Günlük 4000 galon kan kalbe pompalanır. Kalp vücuttan çıktıktan sonra bile atmaya devam ediyor.
 • Kalp atışını duyduğunuzda, ki bu bir lub dup olarak gösterilir, kan, odacıklardan itildiğinde kalp valflerinin sesi açılır ve kapanır.
 • Kalbinizin boyutunu öğrenmek isterseniz yumruğunuzu sıkıştırın. Bu kalbinizin boyutu. Bir organ tarafından gerçekleştirilen sayısız işlevi, sıktığınız yumruğunun büyüklüğünü hayal edin.
 • Aorta vücudun en büyük kan damarıdır. Bu arter kalpten tüm vücuda kan nakli işlevi görür.
 • Dolaşım sistemi hakkında diğer lezzetli ve ilginç bir gerçek çikolataların iyi olması ve kardiyovasküler sisteminizin sağlığını geliştirmesidir. Çikolatalar antioksidan bakımından zengindiğinden kan basıncını düşürmede ve kardiyovasküler rahatsızlıklara bağlı mortaliteyi azaltmada yardımcı olurlar.

İnsan dolaşım sistemi, insan vücudundaki en ilginç sistemlerden biridir ve çeşitli işlevleri yerine getirir. Dolayısıyla bu sistemi sağlıklı tutmak ve gereksiz uygulamaları yapmak gerek.Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir