Hiyeroglif Nedir?hiyeroglifHiyeroglif ;Tunç Çağında 4. bin yıla kadar uzanan en eski sergilerle, dünyanın en eski yazı sistemlerinden biridir. Yazı sistemi Firavunlar dönemi ile eş anlamlı olsa da, Mısır tarihinin bir kaç asır öncesine dayanır. Hiyeroglifin ; insanlık tarihinin (diğer eski yazı sistemleri arasında) tarih öncesinden dönemin yazılı tarihine kadar insanlığı başlatan yazıdır.

Hiyeroglifler, Mısır’da İmparator Theodosius tarafından Mısır’daki putperest tapınakların yasaklanmasıyla tetiklenen, 5. yüzyılda yazı sisteminin tamamen ortadan kalkmasına kadar yüzyıllardır Mısır’da yaygın bir şekilde kullanılmaya başlamıştı. Yazma sistemi, doğru bir zamana kadar, yüzyıllar boyunca bir gizem olarak kalmıştır. Hiyeroglifler üç farklı tipte glif kategorisine ayrılır; belirleyiciler, fonetik ve logograflar. Mısır hiyeroglifleri 1.070 karakterdir.

Evrim ;

Hiyeroglifler, Antik Mısır’da yüzyıllar boyunca Naqada III çağından sonra kullanılmaya devam etti ve kademeli olarak evrim geçirdi. kullanımının krallıkta yayılmasıyla daha da basitleştirildi. Eski Mısır, Eski Krallık ve Yeni Krallık arasındaki yıllarda, yaklaşık 800 hiyeroglif kullanımda idi. Bu 3 büyük dönemde bir çok evrime uğradı.Düşüş

İlk Yunanlılar ve Romalılar, hiyerogliflerin dini öneme sahip olduğu inancındaydı ve bu nedenle yazıların anlamını anlamak, bir mistik ve büyülü bilgi verecektir. 391’de, Roma İmparatoru Theodosius döneminde Mısır’da hüküm sürdüğünde, Mısırdaki tüm Hiristiyan olmayan ibadet yerleri kapatıldı. Bu hiyerogliflerin anıtsal kullanımının sona erdiğini andı.

Tarihi

Son belgelenmiş otantik hiyeroglif yazı, “Esmet-Akhom’un Graffito” adıyla bilinen 394 de yazılmıştır. Bu arada, yerli Mısırlılar bile hiyeroglif okuma konusunda çok az bilgiye sahipti. Yine de, eski bir Mısır hiyeroglifini deşifre eden bir papaz tarafından yazılan “Hiyeroglif” olarak bilinen 5. yüzyıldan kalma bir kitap yaklaşık 200 hiyeroglif sembolünü yorumlamada etkileyici bir doğruluk derecesine sahipti. Daha sonra hiyeroglifleri çözme girişimleri 9. ve 10. yüzyıllarda Arap alimler tarafından görüldü. Bu girişimde başarılı oldular ve doğruladılar.

Hiyeroglif en büyük kanıtı Rosetta Taşı denen ‘granodiyorit’ kayasıdır ve sadece bir parçası olduğu düşünülmektedir. Bu taş 762 (1,680 pound) kilo ağırlığında milattan önce 196 yılında Plolemaik hanedanının Kral Ptolemy talimatı altında yazılan Memphis kararnamesidir. Bu taş 1799 yılında Bir Fransız askeri tarafından tespit edildi ve 18 yüzyılda mısır bilimcileri tarafından araştırılan bu taş mısır kültürüne daha iyi bir bakış açısı kazandırmıştır.

Mısır hiyeroglifleri modern iletişimde kullanılan bütün yazıların atası olarak kabul edilir, çünkü Latin alfabesinin oluşturulduğu orijinal alfabenin oluşturulmasına ilham vermiştir.Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir