Parmak Sararması Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Parmak sararması neden olur? Günümüz hayat şartları nedeniyle gün içerisinde yorgunluk, bitkinlik, baş ağrısı, sırt ağrısı gibi rahatsızlıklarla karşılaşırız. Bunlardan biri de çoğu zaman yaşlılarda bulunan ve gençlerin de  maruz kaldığı parmak sararmasıdır. Parmak sararması çoğu zaman soğuk hava şartlarından da meydana gelmektedir.

Parmak sararması genellikle sigara içen kişilerde rastlanmaktadır. Sigara kullanan kişilerin parmak ve tırnaklarının üzerinde sararma meydana gelmektedir. Parmak ve tırnak sararmalarından gelen şikayetler genellikle sigara kullanımını bıraktıktan sonra sorun çözülmektedir. Tabi parmak sararması sebeplerinden sigara kullanımı ve soğuk hava etkisi olduğu kadar bunun başka nedenleri de olmaktadır.

Parmak Sararması Nedenleri?

  • 1 Psikolojik Etkenler veya Korku Durumu :

korku, endişe ve stres anında yüzde oluşan sararma, parmakta da görülebilir. Özellikle korku anlarında yüzde rastlanan sarama anı kişiden kişiye parmakta da görülmektedir. Bu durum ciddi ve endişe içermez kalıcı değildir.

  • 2 Kılcal Damar Rahatsızlıkları :

Vücudun en küçük kan dolaşan damarları kılcal damarlardır. Genellikle kılcal damar tıkanıklığı oluşumunda parmak sararması meydana gelmektedir. Her parmak sararmasına da net olarak kılcal damar tıkanıklığı yaşanıyor denmez. Bu gibi durumlarda doktora görünmek tam tespit için önemlidir. Bunun da bir etken olduğunu bilmeniz de fayda vardır.

  • 3 Kullanılan İlaçlar :

Hastalıktan ve rahatsızlıktan dolayı kullanılan ilaçların etkisi ile komplikasyonlar gelişebilir. Bu nedenle alınan ilaçların vücudun yan etkisi olabilir ve parmakta sararma meydana gelebilmektedir.

  • 4 Sedef Hastalığı :

Sedef hastalığı nedir : Genellikle ciltte kaşıntı ve kızarıklık oluşumu ile gösterilmektedir. Bu iki rahatsızlıktan başka az da görülen parmakta sararma sorunu yapmaktadır. Bunun tam bir sedef hastalığı olup olmadığını ancak doktora görünmekle kesinleşir.

  • 5 Vitamin Eksikliği :

Parmaktaki sararmanın nedeninin bir diğer etkeni de vitamin eksikliği olmaktadır. İnsan vücudu vitaminlere ihtiyaç duymaktadır ve eksik olan vitaminler vücutta gözle görülen ve görülmeyen sorunlar rahatsızlıklar çıkarabilir. Sararma sorunu B, C, ve D vitamin eksikliği ile görülmektedir. Bu tip rahatsızlıklarla karşılaşmamak için dengeli ve düzenli beslenmelidir.

  • 6 Sigara Kullanımı :

En yaygın sebebi sigara kullanımıdır. Günümüzde sigara tüketimi artmış ve bir önceki yıllara nazaran daha fazla tüketilmektedir. Bu sebeple tırnak ve parmak ucunda sararma meydana gelmektedir. Bu sararmayı önlemek için sigara tüketimini azaltmalıdır. Eğer sigara tüketimi bırakılırsa sağlık açısından daha iyi olur.

  • 7 Mantar Hastalığı :

Genelde ayak, saç derisi ve kasıklarda oluşan bu rahatsızlık vücudun başka yerlerinde de boy göstermektedir. Mantar genellikle kırmızı döküntü ve kaşıntı olarak görülmektedir. Mantar rahatsızlığı bunların yanı sıra parmak sararması da yapmaktadır. Buna çözüm olarak da mantar sulu ve karanlık yerleri sevdiğinden bir bitkisel çözümden ziyade doktor tedavisi daha iyi gelmektedir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir