Termometre Nedir? Nasıl Çalışır? Termometre ÇeşitleriTermometreTermometre : Gaz, sıvı , katı madde ve ateş gibi kimyasal reaksiyonların sıcaklığını ölçmek için kullanılan bir cihazdır. Sıcaklık ölçümü, endüstri, bilimsel araştırma ve sağlık bakımı da olmak üzere çok çeşitli aktiviteler için önemlidir. Sağlık hizmetlerinde, insan vücudunun sıcaklığını ölçmek için termometreler kullanılır. Termometre türleri :

  • Oral termometreler (dilin altına yerleştirilen)
  • Rektal termometreler (rektum içine yerleştirilen)
  • Çok amaçlı termometreler (dilin altına, rektumda ve koltuk altına yerleştirilen)
  • Eardrum termometreler (kulağın içine yerleştirilen).
  • Bazal termometre : (ovulasyonun bir kadında meydana geldiğini gösteren hafif sıcaklık değişimlerini ölçmek için dilin veya rektumun altına yerleştirilen son derece hassas termometrelerdir).

Oral ve rektal termometre : Geleneksel bir oral ve rektal termometre, cıva gibi bir sıvı içeren kapalı cam tüplerden oluşur. Tüp üzerine basılmış bir sıcaklık skalasıdır. Sıcaklık yükseldiğinde ya da düştüğünde, civa genişler ya da büzülür ve küçücük bir geçit içindeki ölçeğin yukarı ya da aşağı doğru hareket etmesine neden olur. Geçit boyunca dar bir nokta, ölçeğin yukarı doğru hareket etmesine izin verir, ancak kullanımdan sonra termometre “çalkalanana kadar” aşağı inmesini engeller. Termometre, doğru bir okuma elde etmek için yaklaşık dört (4) dakika boyunca vücutla teması sağlamalıdır.Dijital termometreler : sıcaklığın kolay okunmasını kolaylaştıran dijital ekranlar, termometrenin çekilme zamanı geldiğinde sinyal veren bip sesleri ve kırılmaya karşı dirençli esnek tüpler ile mevcuttur.

Kulak termometreleri : Kulak veya daha hassas kulak zarı termometreleridir, kulak zarından yayılan kızıl ötesi radyasyonu okuyarak sıcaklığı ölçer. Üç önemli avantajı vardır bunlar:

  • vücuda temas etmeden sıcaklığı ölçer;
  • Kafata yakın tutarak ( beyin sıcaklığını) İki , üç saniyede ölçer.

Bazal termometreler : yumurtlamanın (sperm yoluyla dölleme için bir yumurtanın salınması) gerçekleşip gerçekleşmediğini göstermek için kadınlarda hafif sıcaklık değişimlerini ölçmektedir. Yumurtlama meydana geldiğinde kadınların sıcaklığı normal olarak hafifçe artar ve menstruasyona kadar normale dönmez . Bazal termometreler, sıcaklıktaki küçük değişiklikleri izlemek için yeterince hassastır.

Termometre Çeşitleri
  • Sıvılı termometreler
  • Metal (katı) termometreler
  • Gazlı termometreler

Sıvılı termometreler : cıva, alkol ve ispirtodan oluşan termometrelerdir. En bilineni civalı termometredir.

Metal (katı) termometreler : yüksek sıcaklık ölçümünde kullanılır. Genellikle fırınlarda pişirme, eritme ve kurutma işlemleri yapılırken kullanılır. 

Gazlı termometreler : Hassas sıcaklık ölçümünde kullanılır. Genellikle laboratuvarlarda kullanılır.Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir