Anka Kuşu Hikayesi ?anka kuşu nedir

Dünyada yaşayan milyonlarca kuş olmasına rağmen en merak edilen efsanevi kuş Anka kuşu nedir? Anka kuşu nerede yaşar? Anka kuşu ömrü ne kadardır? Anka kuşu neyi temsil eder?

 

Anka kuşu renkli tüylere sahip, altın ve kırmızı renkte kuyruğu olan efsanevi bir kuştur. Antik Yunan ve Mısır mitolojilerinde, doğaüstü güçlerin hayata geri dönmesiyle birlikte kartal kadar büyük bir kuş olarak tanımlanmaktadır. Bu kuşun görünüşü farklı kültürlerde farklı olarak tanımlanmıştır, fakat her yerde; Anka kuşu; ölümsüzlük, yeniden doğuş ve ölümden sonraki yaşamın sembolü olarak ele alınmıştır.

Anka kuşu Tarihi

Bir Yunan efsanesine göre, Anka kuşu, Arabistan’da, serin bir kuyuya yakın ormanda yaşıyormuş ve her sabah şafak vakti, kuyuda yıkanıp melodik şarkılar söylermiş. Güneş tanrısı bile, Anka kuşunun güzel şarkılarını dinlemek için kuyunun yanında gelirmiş. Taki ki yunan efsanesi sadece.Anka kuşu Yaşam Hikeyesi

Anka kuşunun 500 yıl yaşadığı ve ölmek üzere olduğu zaman tarçın gibi bazı dal ve baharatlar topladığı ve bir yuva oluşturduğu düşünülüyor. Sonra sakin bir şekilde yuvaya oturup ve yuvaya ateş yakmak için sabahın erken saatlerini bekler. Kuş korkusuzca ölümcül ölümüyle yüzleşir ve yanan yuvadan kaçmak için hiçbir çaba göstermez. Anka kuşu kül haline geldikten kısa bir süre sonra, külleri sürünerek güneş tanrısı tapınağına taşınır. Asıl yerleri Arabistan olan Anka Kuşu küllerinden yeniden doğar ve bu döngü sürekli devam edermiş.

Anka Kuşu Hakkında İlginç Gerçekler

  • Anka Kuşu bilgi ağacının dallarında yaşar ve her şeyi bilirmiş.
  • Anka kuşu popüler bir kuştur; Farsça, Roma ve Çin mitolojilerinde bile Anka kuşu söz konusu olmaktadır ve farklı isimlerle anılmaktadır.
  • Bazı insanlar, Anka kuşunun 97.200 yıl yaşadığını söylemektedir.
  • Bazı insanlar, Anka kuşu kendini insana dönüştürebilirmiş.
  • İnsanlar Anka kuşunun ateş ruhu olduğuna inanıyor.
  • Anka kuşunun yeniden doğmak için gizemli yeteneği olduğu düşünüldüğü için, bu kuş bayraklarda kullanılan çok popüler bir sembol haline gelmiştir. Atlanta, Georgia, San Francisco ve Kaliforniya şehirleri, bayraklarında tasvir edilen küllerinden yükselen Anka kuşu sembolüne sahiptir.
  • Gözyaşları şifalıymış.


1 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir