Anne Sütünün Önemi nedir?Anne Sütünün Önemi nedir?

 

2013 yılın da yapılan araştırma ”Clinical and Translational Immunology” isimli  çalışma anne sütünün içeriğinin bebeğin ihtiyaçlarına göre değiştiği ve önemli olduğu sonucuna varılmış. Bu bilimsel bir çalışma. Biz de bu konuyu ilginç bir bilgi olarak görüp sizler için araştırdık.

Bizim gibi siz de annenin vücudunun bebeğin ihtiyaçlarını nasıl algıladığını merak ediyorsunuzdur. Araştırmayla o sorunun da cevabı ortaya çıkmış. Annenin meme uçlarında bulunan alıcılar bebeğin tükürüğünün içeriğindeki bakterileri, virüsleri ve patojenleri algılamaktadır. Meme uçlarındaki algılayıcılar annenin vücudunu antikor üretmesi için harekete geçiyor. Vücut çok hızlı bir şekilde antikor üreterek bu antikorları anne sütüne karıştırıyor. Bebek anneyi emdikçe vücuduna anne vücudu tarafından üretilen antikorları dahil ediyor. Bu şekilde bebeğin iyileşme süreci de hızlanıyor.

Bu konu ile ilgili

Mallory Smothers isimli annemiz deney yapıyor. 2013 yılında yapılan araştırma konusunda bilgi sahibi olan ve bebeğinin de 11 Şubat 2016 günü hasta olmasıyla birlikte deneyi yapmak için gerekli çalışmalara başlıyor.

Bilimsel çalışmadan haberdar olan anne, bebeğinin hasta olduğu gece hemen kendi sütünü sağıp, dolaba koyuyor. Ertesi gün yine normal şekilde bebeğini emziriyor ve akşam tekrar sütünü sağıp dolaba yerleştiriyor. bu nedenle süt taze ve daha sağlıklı olarak kalıyor.sol taraftaki süt hem renk olarak daha beyaz ve daha temiz görünüyor. sağ taraftaki süt ise renk olarak sarıya yakın ve daha bulanık görünüyor. Bebek hasta olduktan sonra sağılan sütün sarı olma sebebi ise, anne vücudunun salgıladığı antikor ve bebeğin hastalıkla savaşması için gerekli lökositler. Bu sebeple renk olarak değişik olma sebebidir.

Birkaç tane önemini sıralarsak şöyle:

  • Doğal ve taze besindir.

  • kesinlikle mikrop bulaşmaz.

  • Sindirimi kolaydır asla rahatsız etmez.

  • İshal veya kabızlık daha az görülür.

  • bağışıklığı korur ve hastalıklardan korur.

  • zekayı artırır.

  • Emzirme annenin sağlığını korur.

Anneliğin ne kadar kutsal bir görevi olduğu bu sayede bir daha gözler önüne gelmiş oldu.

Bu makeleyi beğendiyseniz  sitemizin sol kenarında bulunan sosyal medya butonları aracılığıyla facebook ve diğer sosyal ağlardan paylaşabilir, sevdiklerinize anne sütü mucizesini duyurabilirsiniz.1 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir