Arabanın İcadı, Otomobili Kim İcat Etti?İnsanlık tarihindeki en önemli teknolojik gelişmelerden biri olan otomobilin icadı, toplumumuzda çarpıcı değişiklikler yaratmıştır. Diğer büyük buluşların aksine, tek bir kişi tarafından bulunmayan otomobil aslında parça parça olarak ortaya çıkmıştır.

Otomobilin Buluşu

Otomobil, bugün bildiğimiz gibi, aslında 100.000’in üzerinde patentin sonucudur. Yıllar boyunca çeşitli tahrik yöntemleri kullanılmıştır ve yol boyunca düşen sayısız bileşen ve tasarımlar olmuştur. Otomobilin keşfi ile ilgili

  • Leonardo da Vinci, 1478’de 500 yıldan daha önce ilk kendinden tahrikli araç veya “otomobil” için bir tasarım yaratmış. Ama Bildiğimiz kadarıyla Da Vinci’nin planlarından hiçbir çalışma eseri bulunmamaktadır.
  • İlk çalışan kendinden tahrikli araç 1672’de Ferdinand Verbeist tarafından Çin İmparatoru için bir oyuncak olarak yaratılmıştır. Sadece 50 santim uzunluğunda yapılan bu  buharlı araç kargoyu veya insanları taşımak üzere tasarlanmamıştır.
  • 1770’de, Fransız mucidi Nicolas Cugnot “Fardier” olarak adlandırılan daha büyük buharlı ve kendinden tahrikli bir otomobil yarattı. Atlı bir araçtan uyarlanan üç tekerlekli araba büyük bir buhar kazanını destekledi ve saatte yaklaşık 3 kilo metre yol alırdı.
  • Rus mucidi Ivan Kuliban, 1780 yılında insan pedallı bir araç yaptı. Frenler, dişliler, volan ve yataklar dahil olduğu için bu üç tekerlekli pedal araba dikkat çekici oldu.
  • 1806 yılında, İsviçre mucidi Francois Isaac de Rivaz, ilk içten yanmalı motoru geliştirdi. Bir yıl sonra, motorun itilmesi için bir araç yaptı ve başarılı oldu.
  • 1823 ile 1826 yılları arasında İngiliz mucidi Samuel Brown da bir içten yanmalı motor yaptı. Motoru 1826’da yokuş yukarı itmek için kullandı.
  • 1824 yılında Amerikalı mucit Samuel Morey de içten yanmalı bir motor yarattı. Morey, kısa mesafeden bir aracı itmek için modern yakma motorlarına oldukça benzeyen motorunu kullanmıştı.
  • 1863 yılında Belçika mühendis Jean Joseph Etienne Lenoir, hidrojen gazı ile çalışan bir araç olan Hippomobile’i yarattı.


Modern Otomobil Yaratımı

Birçok otomotiv tarihçisi, Alman mucidi Karl Benz’i modern otomobilin dehası olarak görülüyor . 1886’da, Benz, üç tekerlekli “Motorwagen” için bir patent aldı ve üç yıl sonra araçları satmaya başladı. Motorwagen, içten yanmalı bir motorla çalışırdı, direksiyon sütunu bulunurdu sürücü dahil olmaz üzere bir veya iki yolculuk yeri bulunan aracı yaptı. Araç üzerinde çalışmalarını sürdüren Karl Benz 1893’te Motorwagen’e dördüncü bir tekerlek daha ilave etti.

Otomobilin icadı, 500 yıla aşkın süreye dayanmaktadır ve tam manası ile icadı tek bir kişiye bağla olmayan otomobiller günden güne ilave takviye edilerek günümüze şuan kullanılan araçlar haline geldi. Hala üzerinde çalışmalar devam eden otomobiller yeni araç teknolojilerini geliştirmektedirler.Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir