Argan Yağının Faydaları Nelerdir?Son yıllarda oldukça adını duyduğumuz argan yağının birçok faydası olduğu bilinmektedir. Hemen hemen her ürün içerisinde görebildiğimiz bu yağın vatanı Fas’tır. Fas’ın güneybatısında yetişen Argan ağacının yağı bu ağacın meyvelerinden üretilmektedir. Üretiminin oldukça zahmetli olması ise bu yağın maliyetini arttırmaktadır. Ayrıca yurt dışından getiriliyor olması da maliyetini yükselten diğer etkendir. Fakat unutulmamalıdır ki piyasada bu yağın sahteleri bulunabilmektedir. Bu sebeple güvenilir yerlerden almanız da hatta eğer imkanlar dahilinde  Fas’tan getirmenizde fayda vardır.

Argan yağı yemeklerde, salatalarda, saç ve vücutta kullanılabilen ve yapısı hafif olan bir yağdır ve bol miktarda hücre yenilenmesinde rolü büyük olan E vitamini içermektedir. Şimdi size bu yağın elde edildiği ağaçtan bahsedelim. 

Argan ağacı (Latince: Argonia Spinosa)

Boyu 10 metreyi bulan argan ağacı endemik bir bitki türü olup sadece Fas’ın güneybatısı ve Cezayir’in çok küçük bir bölümünde yetişmektedir. Kireçli topraklarda yetiştirilen argan ağacının meyvelerinden elde edilen argan yağının faydaları bol olup hayatımızda birçok alanda kullanılabilmektedir. Günümüzde özellikle kozmetik alanda kullanımına oldukça fazla rastlıyoruz.

Ömrü ortalama 150 yıl olan argan ağacının yaşlı olanlarının meyveleri, hayvanlara yem olarak verilmekte ve kerestelerinden faydalanılmaktadır. Son yıllarda argan yağının oldukça popüler olması ve artan talep nedeniyle İsrail’de de yetiştirilmeye başlanmıştır.   Ayrıca endemik bir bitki olması sebebiyle UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır.Argan ağacı meyvesi

Argan ağacı, temmuz ayında meyve vermeye başlar. Olgunlaşan meyvelerin çekirdeklerin içi yağ üretimi için ayıklanır. Kabukları ise keçilere yem olarak verilir. Argan ağacının meyveleri keçilerden uzak tutulur çünkü keçilerin sevdiği bir besin kaynağıdır. Argan meyvelerinin sert kabukları kırılarak tohumları çıkartılır. Çıkarılan tohumlar kavrularak yağ elde edilir. Bu işlem sonunda geriye kalan macun kıvamındaki posa yine hayvanlara yem olarak verilir. Argan ağacı, görüldüğü gibi o bölgedeki insanların önemli bir geçim kaynağıdır.

Argan yağının özellikleri ve faydaları

  • Kırışıklıların giderilmesine ve oluşmasını önlemeye yardımcı olur
  • Saçların güçlenmesi, kırıkların oluşmaması ve sağlıklı bir saç derisine sahip olmada faydalıdır. Saçlardaki parlaklığı arttırır
  • Kuru ciltlerin nem kazanmasında oldukça etkilidir
  • Hücresel yenilenmeyi sağladığı için güneş ışınlarının ve olumsuz çevre faktörlerinin etkilerinden korur
  • Yanık ve yaraların iyileşmesine yardımcıdır
  • Göz çevresinde kullanılmaya müsaittir ve o bölgedeki kırışıklıkların azalmasında etkilidir
  • Hamilelik boyunca uygulanması çatlakları önlemeye yardımcı olur


2 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir