B12 Nedir? B12 Vitamin Eksikliği Belirtileri, Tedavisi Nedir?Kırmızı kan hücrelerinizin ve DNA’nızın üretilmesinde ve sinir sisteminizin doğru işleyişinde önemli bir rol oynar.

B12 vitamini et, balık, kümes hayvanları, yumurta ve süt ürünleri dahil olmak üzere hayvansal gıdalarda bulunur ve bazı bitki bazlı süt ve ekmek gibi b 12 tajviye edilmiş ürünlerde bulunur.

B12 vitamini, özellikle yaşlılarda B12 eksikliği bulunur. Diyetinizden yeterince yararlanamıyorsanız veya yediğiniz yiyeceklerden yeterince ememiyorsanız, eksiklik riski altındasınız.

B12 eksikliği riski taşıyan kişiler : 

  • Yaşlılar
  • B12’yi absorbe eden bağırsağı ortadan kaldıran ameliyat geçirenler
  • Diyabet için uyuşturucu metformin İnsanlar
  • Sık vegan bir diyet uygulayan insanlar
  • Mide ekşimesi için uzun süreli antiasit ilaçları alan kişiler

Bir vitamin B12 eksikliğinin semptomlarının ortaya çıkması yıllar alabilir ve bunu teşhis etmek karmaşık olabilir. Bir B12 eksikliği bazen folat eksikliği ile karıştırılabilir.

B12 vitamini eksikliğinin 9  belirtileri:

1. Soluk veya Sarılıklı Cilt

B 12 eksikliği olan insanlar genellikle solgun görünebilir ya da sarılık ve gözlerin beyazlarına sarı bir renk hissi verirler, bu durum sarılık olarak bilinir.

B 12 eksikliğinizin vücudunuzun kırmızı kan hücresi üretimiyle ilgili sorunlara neden olduğu durumlarda olur .

B 12 vitamini, kırmızı kan hücrelerini yapmak için gereken DNA’nın üretiminde önemli bir rol oynar. Bu olmadan, hücreleri oluşturmak için talimatlar eksik ve hücreler bölünemez .

Bu, kemik iliğinizde üretilen kırmızı kan hücrelerinin büyük ve kırılgan olduğu megaloblastik anemi adı verilen bir tür anemiye neden olur.

Bu kırmızı kan hücreleri kemik iliğinizden ve dolaşımınıza giremeyecek kadar büyüktür. bu sebep ile vücutta dolaşan kırmızı kan hücresi olmadığı için cilt soluk renk görülebilir.

Bu hücrelerin kırılganlığı, birçoğunun parçalanıp, fazla bilirubine neden olduğu anlamına da gelir.

Bilirubin: eski kan hücrelerini yıkarken karaciğerin ürettiği hafif kırmızı veya kahverengi renkli bir maddedir.

Büyük miktarlarda bilirubin, cildinize ve gözlerinize sarı bir renk verir .

NOT:  cilt sarı renkte ve soluk ise B 12 vitamin eksikliği var demektir.

2. Zayıflık ve Yorgunluk

Zayıflık ve yorgunluk, B12 vitamini eksikliğinin sık görülen semptomlarıdır.

Vücudunuzdaki oksijeni taşıyan kırmızı kan hücrelerini yapmak için vücudunuzun yeterli B 12 vitaminine sahip olmaması nedeniyle oluşurlar.

Oksijenin bedenin tüm gözelerine ulaşmazsa bu kişiye yorgun ve zayıf hissi vermektedir.

Yaşlılarda, bu tür anemi genellikle pernisiyöz anemi olarak bilinen bir otoimmün durumdan kaynaklanır.

Pernisiyöz anemisi olan kişiler, intrinsik faktör olarak adlandırılan önemli bir proteini üretmezler.

B12 eksikliğini engellemek için içsel faktör önemlidir, çünkü bağırsakta B12 vitamini ile bağlanır, böylece onu absorbe edebilirsiniz.

NOT: B 12’de eksik olduğunuzda, vücudunuzdaki oksijeni etkili bir şekilde taşımak için vücudunuz yeterli kırmızı kan hücresi üretemez. Bu sizi yorgun ve zayıf hissettirebilir.

3. sinir hasarı

Uzun süreli bir B12 eksikliğinin daha ciddi yan etkilerinden biri sinir hasarıdır.

B12 vitamini, yağlı madde miyelini üreten metabolik yola önemli bir katkıda bulunduğu için, bu durum zamanla ortaya çıkabilir. Miyelin sinirlerinizi bir tür koruma ve izolasyon olarak çevreler.

B12 olmadan, miyelin farklı şekilde üretilir ve sinir sisteminiz düzgün bir şekilde çalışamaz.

Bu olayın genel bir işareti parestezi veya el ve ayaklarınızdaki iğneleme hissine benzeyen iğnelerdir.

İlginç olarak, B12 eksikliği ile ilişkili nörolojik semptomlar genellikle anemi ile birlikte ortaya çıkar. Ancak, bir çalışmada, insanların yaklaşık% 28’inde herhangi bir anemi belirtisi olmaksızın B12 eksikliğinin nörolojik semptomları olduğu bulunmuştur .

Bununla birlikte, iğneler, birçok nedene sahip olabilen ortak bir semptomdur, bu nedenle bu semptom tek başına B12 eksikliğinin bir işareti değildir.NOT: B 12, sinirlerinizi yalıtan ve sinir sistemi işleviniz için kritik olan miyelin üretiminde önemli bir rol oynar. B12 eksikliğinde potansiyel sinir hasarının ortak bir işaretidir.

4. Hareketlilikte Değişiklikler

Tedavi edilmezse sinir sistemi bozukluğu ve hareket değişikliği görülür.

Dengenizi ve koordinasyonunuzu etkileyebilir, sizi düşmeye daha yatkın hale getirebilir.

Bu semptom, genellikle 60 yaşın üzerindeki kişiler B12 eksikliğine daha eğilimli olduğu için, yaşlılarda tanı konmamış B12 eksikliğinde görülür. Bununla birlikte, bu gruptaki eksiklikleri önlemek veya tedavi etmek hareketliliği iyileştirebilir.

Ayrıca, bu semptom şiddetli, tedavi edilmemiş bir eksikliği olan gençlerde de mevcut olabilir.

NOT: Uzun bir zaman tedavi görülmeyen B 12 eksikliğinden kaynaklanan olay dengeyi etkiler ve hareketlerde değişiklikler görülebilir.

5. Ağız Ülseri

dil iltihabı olur, dilin rengi ve şekil değiştir, bu da acı verici, kırmızı ve şişmiş hale getirir.

İltihap aynı zamanda dilinizi pürüzsüz hale getirebilir, dilinizdeki küçük yumruların tadı damak tadınızı içerdiği için tat alınmaz.

Acı verici olmanın yanı sıra, dil iltihabı varsa yemek yediğiniz ve konuştuğunuz şekli değiştirebilir.

Çalışmalar, uzun düz lezyonları olan şişmiş ve iltihaplı bir dilin, B 12 vitamini eksikliğinin erken bir belirtisi olabileceğini göstermiş olur.

Ek olarak, B  12 eksikliği olan bazı kişiler ağız ülserleri, dildeki iğneler  veya ağızda yanma ve kaşıntı hissi gibi diğer oral semptomlarla da karşılaşabilirler.

NOT: B 12 eksikliğinin erken bir işareti kırmızı ve şişmiş bir dil olabilir. Bu durum glossit olarak bilinir.

6. Nefes darlığı ve baş dönmesi

B 12 eksikliği nedeniyle anemik hale gelirseniz, nefes darlığı ve baş dönmesi hissedebilirsiniz.

Bunun nedeni vücudunuzun hücrelerine yeterli oksijen almak için ihtiyaç duyduğu kırmızı kan hücrelerinden yoksun olmasıdır.

Ancak, bu belirtilerin birçok nedeni olabilir, bu yüzden alışılmadık derecede nefesalmakta zorluk çektiğinizi fark ederseniz, nedeni araştırmak için doktorunuzla konuşmalısınız.

NOT: B 12 vitamini eksikliğinden kaynaklanan anemi, bazı insanların nefes nefese kalması ve baş dönmesine neden olabilir. Bu, vücut tüm hücrelerine yeterince oksijen taşıyamazsa oluşur.

7. Bulanık Görüş

B 12 vitamini eksikliğinin bir belirtisi bulanık veya bozulmuş bir görüştür.

Bu, tedavi edilmemiş bir B 12 eksikliği, gözünüze giden optik sinirde sinir sistemi hasarı ile sonuçlandığında ortaya çıkabilir.

Hasar, gözünüzden beyninize giden ve vizyonunuzu bozan sinir sinyalini bozabilir. Bu durum optik nöropati olarak bilinir.

Her ne kadar endişe verici olsa da, B 12 ile takviye edilerek çoğu zaman tersine çevrilebilir.

NOT: Nadir durumlarda, bir B 12 eksikliğinden kaynaklanan sinir sistemi hasarı, optik siniri etkileyebilir. Bu, bulanık veya bozulmuş bir görüntünün ortaya çıkmasına neden olabilir.

8. Ruh Değişiklikleri

B 12 eksikliği olan bireylerde ruh hali değişikliği görülür ve depresyon ve beyin bozukluğu oluşturur.

 

Bu teori, düşük seviyelerde B 12’nin neden olduğu yüksek homosistein düzeylerinin, beyin dokusuna zarar verebileceğini ve beyninize ve beyninizden gelen sinyalleri etkileyerek ruh hali değişikliklerine yol açabileceğini düşündürmektedir.

Bazı çalışmalar, B 12’de eksik olan bazı kişilerde, vitaminle takviye etmenin semptomları tersine çevirebileceğini düşündürmektedir.

Ruh halleri, bunama ve depresyon gibi durumlardaki değişikliklerin çeşitli nedenlere sahip olabileceğini belirtmek önemlidir. Böylece, bu şartlarda takviye etmenin etkileri belirsizliğini korumaktadır.

Yetersizliğiniz varsa, ek almak ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, depresyon veya demansın tedavisinde kanıtlanmış diğer tıbbi tedavilerin yerini tutmaz.

NOT: B 12’li bazı kişilerde depresyon bozukluğu veya beyin fonksiyonlarında demans gibi durumların azalması ile karakterize durumlar görülebilir.

9. Yüksek Sıcaklık

B 12 eksikliğinin çok nadir fakat ara sıra belirtisi yüksek bir sıcaklıktır.

Bunun neden ortaya çıktığı belli değil, ancak bazı doktorlar düşük B 12 vitamini düzeyleri ile tedaviden sonra normale dönen ateş vakaalarını bildirdiler.

Bununla birlikte, yüksek sıcaklıkların daha sık bir B 12 eksikliği değil, hastalıktan kaynaklandığını hatırlamak önemlidir.

NOT: Çok nadir durumlarda, B 12 eksikliğinin bir belirtisi yüksek bir sıcaklık olabilir.Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir