Balıklar Uyur Mu Dinlenir MiBalıklar uyur mu? Yaşamsal bir gerçek olan uykuya biz insanların nasıl ihtiyacı varsa hayvanlarda da ihtiyaç kaynağıdır. Çoğu zaman evde beslediğimiz bir balık türünü her ne kadar uyumuyor gibi görsek de yanılıyoruz. Çünkü balıkların da uykuya ihtiyaçları vardır. Balıkların göz kapağı olmadığından hiç uyumuyor gibi görünür fakat akvaryumda bir balığı izlediğinizde hareket etmediği yada çok yavaş hareket ettiğini görürseniz işte balık o zaman uyuyor demektir.

Balıklar Nasıl Uyur?

Balıklar , memeliler gibi çeşitli şekillerde uyurlar . Bazıları kuyruk ve yüzgeç sallayarak uyumaktadır. Bazıları yüzeye yakın, bazıları dibe yakın, bazıları ise kayaların altında veya deliklerinde uyurlar. Bazı papağan balıkları, mukus kozalarının içinde uyurlar. Koza, onları parazitlerden korur ve yırtıcılardan korur. Bazı balık türleri de grup halinde uyur, grup halindeki balıkların bir kısmı uyur bir kısmı da olası tehlikelere karşı uyanık kalırlar.
Balıklarda uyku ve uyanıklık tıpkı insan hayatı gibidir. Bazı balıklar gece uyurken, bazı balıklarda gündüz uyumaktadır. Balık ve insan uykusu arasındaki tek fark balıklar uyurken bile tehlikeye karşı uyanık olmalarıdır.Balıklar insanlar gibi uzun uyumazlar. İnsan aklına sahip olmayan balıkların aklı az karmaşık olduğundan belli ve kısa süreli uykuya dalmaktadır. tıpkı insanlar gibi onlarında uyku aracılığı ile beyinlerini sıfırlamaları gerekmektedir. Balıklar, avcıların varlığı, su sıcaklığı ve gıda mevcudiyeti gibi faktörlere bağlı olarak gündüz ve gece uykusu arasında ileri ve geri geçiş yapabilmektedir.

Tüm Balıklar Uykuya Dalar mı?

Araştırmacılara göre bazı balık türleri uyumazlar. Nedeni derinliklerde yaşayan balıklar sürekli aynı manzarayı gördükleri için uykuya ihtiyaç duymazlar. Ayrıca mağaralarda yaşayan balık cinslerinin uykuya ihtiyacı yoktur, sebebi karanlık ortamlar olması olarak bilinmektedir.

Balıklar yetişkinliğe yetişene kadar ilk 22 haftası dolana kadar uyku belirtileri göstermezler. Yani yetişkinliğe erişene kadar uyumazlar. Ayrıca göç etmekte olan bazı balık türleri uzun ve zor geçen yol boyunca uyumazlar.

Balıklar Uykusuzluk Sorunu Yaşar Mı?

Aynı insanlar gibi bazı balık türleri de uykusuzluk sorunu yaşamaktadır. Yaşadıkları ortamlardan kaynaklı olarak uykusuzluk çekerler. Denizanaları ve Zebra balıkları üzerinde yapılan araştırmalar sonucu uyku sorunu yaşayan balık türleri olarak gösterilir. Işığın fazla olması neden olarak gösterilmektedir. Balıklar uyur mu yazımızdan memnun kaldıysanız altta yorum bırakabilirsiniz.Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir