Beyin (Zeka) Gücünü Arttıran Besinler Nelerdir? 

Sınava hazırlanan adaylar için nasıl faydalı olabiliriz, ne yapabiliriz diye düşünürken Dr. Ender Saraç’ ın Zeka Açan yiyecekleri karşımızı çıktı. Biz de iyice araştırma yaptıktan sonra Ender Saraç’ın Zekâ açıcı besinlerini sizinle paylaşalım istedik.

Doğamız besinler açısından o kadar zengin ki, zeka açıcı besinleri de bulmamız mümkün. Zeka açan besinlerin hangileri olduğuna değinmeden önce birkaç beslenme önerisi sunalım.

Protein içeren, süt, peynir, yumurta gibi yiyeceklerle güne merhaba demek, simit ve çaydan çok daha fazla yararlıdır.  Gerek  benden sağlığı açısından olsun , gerekse akıl sağlığı açısından olsun önerilen besinleri tüketmek daha faydalıdır. bunların yanında fayda sağlıyacak ceviz, fındık ve fıstık sinirlerimizi yatıştıran kuru yemişler ve kuru üzümden faydalanabiliriz. Tabi , her şey dozunda olacak şekilde hiçbir zararı olmaz . Şimdi zeka açan yiyecek ve içeceklere bakalım.

Zeka Açan Yiyecekler:

Fasulye: Lifler ve proteinler bakımından zengin bir bakladır. Özellikle çocuklarda zekâ açıcı özelliği vardır.Üzüm Suyu: Vücudumuzun daha fazla “dopamin” adı verilen maddeyi salgılamasını sağlıyor. Böylece problem çözme yeteneğimizi de arttırıyor.

Kırmızı ve Turuncu Sebzeler: havuç, domates, kırmızı biber bol miktarda antioksidan içerir. Antioksidanlar ise beynimizin daha uzun süre sağlıklı kalmasına katkıda bulunur.

Somon Balığı: Omega 3 yağ asitleri bakımından zengin olan somon balığı beyni koruyup hafızayı güçlendiriyor.

Çilek: Fisetin maddesi içeren çilek, bu maddenin etkisiyle hafıza kaybının etkilerini azaltıp bunamanın gecikmesini sağlıyor.

Yağsız Kırmızı Et: içeriğinde bol miktarda demir barındıran yağsız kırmızı et, alyuvarların sağlıklı bir şekilde görevini yapmasını sağlayıp, beynin gelişimine de katkıda bulunuyor.

Ender Saraç Zeka Açıcı Formüller:

Günde 3-4 defa 3 adet çekirdek kakule emilir. Her seferde birer tane ağızda emin.

Soya Lesetin: Kolesterolü engeller, zeka açıcı bir besindir. Beyin fonksiyonlarının düzenli bir şekilde işlemesini sağlar.

B12 Vitamini: B12 Vitamini et, yumurta sarısı gibi yiyeceklerde bulunur. Eğer doğal yollardan B12 vitamini alamıyorsanız bir uzman hekimden yardım isteyiniz.

Omega 3: Yağlı balıklar, ceviz, keten tohumu, semizotu gibi besinler bol miktarda omega 3 içermektedir.

Adaçayı: Zeka açan besinlerin en önemlilerinden biri de ada çayıdır. Ada çayını genelde sınav öncesi sınava girecek öğrenciler için önerilir sakinleştirir ve zihni açar.

sağlıklı Yaşama Dileğiyle.2 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir