Bitki Çaylarının Faydaları Nelerdir?Bitki çaylarının faydaları , gündelik yaşamımızda ilaç niteliğinde başvurduğumuz, bir yandan içimizi ısıtırken bir yandan da bize şifa sağlayan muhteşem ecza deposudur. Kimimiz iş yerinde, kimimiz ders çalışırken zaman zaman içer; kimimiz de ancak hastalandığımızda aklımıza gelir. Bu makalemizde bazı bitki çaylarına değineceğiz.

Bitki Çaylarının Faydaları Nelerdir?

 

Adaçayı:

  •  Adaçayı muhteşem kokusuyla yurdumuzda bolca bulunan ve her türlü hastalığa deva niteliğinde olabilecek bir iksirdir. Bereket ve verimliliğin de temsili olarak Eski Mısırlılar dahil pek çok uygarlık tıp bilimde kullanmıştır.

 Ihlamur: 

  • Ihlamur yaprağı soğuk algınlığı, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, solunum problemleri (bronşit), baş ağrısı, ateş gibi rahatsızlıklar için kullanılır. Daha kolay balgam söktürücü olarak öksürtür ve balgamın atılmasını sağlar. Ayrıca, hızlı kalp atışı, yüksek tansiyon, aşırı kanama, sinir gerginliği, uykusuzluk problemi, mesane kontrolü ile ilgili sorunlarda ve kas spazmları için kullanılır. Ihlamur yaprağı aynı zamanda terlemeye neden olur ve idrar üretimini artırmak için kullanılır. Çok büyük antioksidan içerdiği için hamile bayanlara düşük riski nedeniyle kesinlikle önerilmez.

 Ekinezya:

  •  Ekinezya bulaşıcı enfeksiyonlarda özellikle soğuk algınlığı ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonlarında mücadele için kullanılır. Bazı insanlar ilk soğuk algınlığı geçirdiklerinde, soğuğu hapsetmek için hastalığın ilk belirtisinde ekinezya alır. Bugüne kadar yapılan araştırmalar ekinezya bitkisinin soğuk algınlığı semptomlarını azalttığını gösteriyor, ama soğuk algınlığının ilerlemesinde önleyici olup olmadığı ise henüz açık değil.

 Papatya: 

  • Uykusuzluk problemi çekenlerin başvurduğu reçetedir, sakinlik hissi verir ve rahatlatır. Eğer annenin bebeği huzursuzsa, annenin içtiği papatya süt yoluyla bebeğe geçer ve bebek de böylece rahat bir şekilde uyuma gösterir. Papatya yapısında Triptofan isminde sakinleştirici etkisi bilinen bir amino asit içerir.


 Rezene:

  •  Spazm çözücü özelliklere sahip bir Akdeniz bitkisidir. Bu bitki bağırsak kaslarını rahatlamada görev alır ve kabızlık, kolik ve şişkinlik için özellikle iyi olduğu bilinir. Bu idrara çıkma hissi yaratır ve iyi bir idrar söktürücüdür. Rezene aynı zamanda iyi bir detoks olup böbrekleri temizler. Böylece kirliliklerin vücuttan atılmasına yardımcı olur ve daha net ve pürüzsüz bir cilde sahip olmaya yönlendirir.

 Yeşil Çay: 

  • Yeşil çay yaprakları, vücudun her yerinde bulunan doku hücrelerini güçlendirir ve böylece yaşlanmaya karşı vücudu korur. Yeşil çay antioksidanı yüksek olduğundan vücutta hasar açan kirleticilere karşı hücrelerimizi korur.

Kekik: 

  • Soğuk algınlığına birebir şifalıdır. Virüs ve enfeksiyona karşı korumakla birlikte kekik bitkisi uçucu yağlar içermektedir. İnfüzyon olarak alındığında, bu özellikleri sayesinde vücudumuzda göğüs için iyi bir dekonjestan olarak rol oynar.

 Nane-Limon:

  •  Her türlü grip enfeksiyonuna, nezleye, soğuk algınlığına çok iyi gelir. Büyüklerimizin hemen kolayca uyguladığı pratik yöntemdir. Mide bulantılarına karşı da Anadolu’da sıkça tüketilmektedir, midenizi yumuşatıcı özelliği vardır. Özellikle nane bulantı ve kusma için kullanılan geleneksel bir çaredir. Safra üretimini hızlandıran nane, mide bulantısı giderici olup, sindirim sisteminde yağ ayırma özelliği vardır.

 Kuşburnu: 

  • Kuşburnu C vitamini içerir, bu yüzden soğuk algınlığı, grip, C vitamini eksikliklerinin önlenmesi ve tedavisi de dahil olmak üzere C vitamini ile ilgili birçok kullanım alanı sayılabilir. Bununla birlikte, kuşburnunda yer alan C vitamini fazla kurutma ve işleme sırasında yok edilir ve aynı zamanda saklama esnasında hızlı bir şekilde azalır. Bu nedenle, piyasada bulunan birçok kuşburnu türevi doğal C vitamini ürünleri aslında, laboratuvarda üretilen C vitamini ile güçlendirilmiştir ama onların etkilerinin her zaman asıl kuşburnu gibi olacağı söylenemez.

 Zencefil:

  •  Bir ısınma baharatı olarak, şifa hızlandırıcıdır. Çünkü zencefil bir enfeksiyonun erken dönemlerinde mükemmel bir çözümdür. Zencefil sağladığı ısınmanın etkileri ile de kan damarlarını genişleterek ve kan dolaşımını uyararak romatizma ağrıları dindirmek için faaliyet gösterir.


Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir