Bitkisel Yağı Otomobil Yakıtı Olarak Nasıl Kullanılır? 

Yenilenemeyen kaynakların tükenmesi konusu ivme kazandığından araştırmacılar diğer alternatifler aramaya başladılar. Körfez ülkelerinde, dünyanın çeşitli ülkelerinin ihtiyacını karşılamak için yeterli miktarda petrol üretmek için büyük bir zorlanma var. Çevresel kaygılar, çevre sağlığı açısından nispeten daha az tehlikeli olan diğer enerji kaynaklarına bakma ihtiyacının da belirlenmesinde önemli bir rol oynamıştır. Bitkisel yağ alternatif bir yakıt olarak güçlü yarışmacılar olarak ortaya çıkmış, ancak ticari araçlarda kullanımları halen erken bir aşamadadır.

Bitki yağları, otomobil yakıtları olarak kullanılabilir, çünkü pişirme ve diğer tarımsal ürünlerden çıkan çok miktarda atık vardır. Yakıt olarak kullanılan bitkisel yağlar, Düz Sınıf Sebze Yağları (SVO) ve Atık Sebze Yağları (WVO) olmak üzere iki kategoriye girer. Adından da anlaşılabileceği gibi, SVO bakkallarda bulunan petrol ve bu yağ, motor üzerinde gerekli değişiklikler yapıldıktan sonra dizel motorlarda da çalışabiliyor. Öte yandan WVO, pişirme için kullanılan yağdır. Küresel gıda endüstrisi, arıtıldığında bir yakıt olarak kullanılabilecek miktarda WVO üretmektedir. Bir yakıt olarak bitkisel yağ kullanmanın birçok avantajı vardır ancak büyük ölçekli otomobillerde kullanılmadan önce bazı zorluklar bulunmaktadır.

Bitkisel Yağın Yakıt Olarak Kullanılmasının Avantajları

 

  • Bitkisel yağın yakıt olarak kullanılmasının en büyük avantajlarından biri, benzinin aksine yenilenebilir bir enerji kaynağı olmasıdır. Bol miktarda mevcuttur ve atık ürünlerin geri dönüştürülmesine yardımcı olur. Bitkisel yağın motoru çalıştırmasına izin veren dönüştürme kitleri kolayca bulunur.

 

  • Bitkisel yağ, benzinli ve dizel yakıtlara kıyasla daha az miktarda kirlilik ürettiği için daha temiz bir enerji kaynağıdır. Bitkisel yağın çeşitli çevre dostu grupların desteğini almasının başlıca nedenlerinden biri budur.

 

  • Bitkisel yağda çalışan araçlar, benzinli ve dizel motorlu araçlardan daha yüksek kilometre taşır. Bu, petrol fiyatlarının dalgalanma sıklığı göz önüne alındığında çok para kazandırır.
  • Bitkisel yağ neredeyse dünyanın her yerinde üretilir ve bu yabancıya olan yağın bağımlılığını azaltır.

 

  • Bitkisel yağ, nispeten güvenlidir; çünkü bir kazada bir otomobilin yanma ihtimali, benzinli ve dizel yakıtlara kıyasla daha düşüktür.

 

  • Bitkisel yağ, motorun daha etkin şekilde yağlanmasını sağlar ve bu da daha düşük bakım maliyetlerine yardımcı olur.

Bitkisel Yağın Yakıt Olarak Kullanılmasının Dezavantajları

 

  • Bitkisel yağın yakıt olarak global ölçekte kullanılması konusundaki en büyük zorluk, motorun yakıtla uyumlu hale getirilmesi için yapılması gereken maliyettir. Piyasada bulunan dönüşüm kitlerinin çoğu pahalı ve birinin araçta sabitlenmesi için yaklaşık 1000 TL ödemesi gerekiyor.

 

  • Gerekli önlemler alınmazsa, bitkisel yağ motorun performansını etkileyebilir. Motorun düzgün çalışabilmesi için bir dönüştürme kiti düzgün bir şekilde monte etmek önemlidir.

 

  • Yakıt olarak bitkisel yağ kullanan araçların çoğu geçersiz garantilere sahiptir; bu, üreticilerin yalnızca yakıt olarak benzin kullanması durumunda garantiyi sunmaktadır. Bu, bitkisel yağın dünyada yaygın kabul görmemesinin temel nedenlerinden biridir.

 

  • Bitkisel yağları araçlarında yakıt olarak kullananlar, zorlu hava şartlarında motorun çalıştırılmasının zorlaştığından şikayet ediyorlar.

 

Bunlar bitkisel yağın yakıt olarak kullanılmasıyla ilgili artı ve eksilerini oluşturuyordu. Artıları kolayca eksilerini aştığını gördüğünüz gibi, yakıt olarak bitkisel yağdan ödün vermememiz gerekir. Diğer seçeneklere bakmak yerine, kullanımdaki zorlukların üstesinden gelebilir, böylece yenilenemeyen enerji kaynaklarının yerini alabilir ve onlara olan bağımlılığımızı azaltabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir