Bosna Hersek Bayrağı Tarihi ve anlamı

Bosna Hersek Bayrağı anlamı aslında akan göz yaşları ve dökülen kanların simgesi olarak gösterilmektedir. Uzun süreler tam bir devlet olamayan Bosna Hersek bir milletin çektiği büyük sıkıntıları ve yaşamış olduğu katliamları bu bayrağın simgesi olarak gösterilmiştir.

Uzun zamanlar savaş içinde olan Bosna Hersek 1945 yılında Avusturya kuşatmasından kurtuldu. Ardından Yugoslavya devletine katıldı. Yugoslavya bayrağının küçük kırmızı bir bölümünü kullandı. Yugoslavya bayrağını 1946 yılından 1992 yılına kadar kullandı. Daha sonra 3 mart 1992 yılında bağımsızlık ilan eden Hırvatlar ve Sırpların resmi bir bayrakları yoktu. Bosna Hersek bir bayrak simgesi olarak mavi zemin üzerinde çapraz çizgi bulunan üzerinde altı zambaktan oluşan bayrak seçildi. Bu durumu kabullenmeyen Sırplar Hırvatlara karşı savaş ilan etti. Bu soykırım başlangıcıydı. Binlerce ölü ve yaralı sonrası artta kalan göz yaşları oldu. Savaşı tetikleyen ve iç savaşa götüren sebebi Hırvatların bayrak seçimi oldu. 

Uzun yıllar süren Hırvat ve Sırp savaşı sonucu bir çok kayıp yaşadılar her iki taraf, bir çok katliam ve işkenceye maruz kalan Hırvatlar bu olay yıllar sonra soykırım olarak tarihte yerini almıştır. 1995 yılında Amerika Birleşik devleti Dayton eyaletinde imzalanan barış antlaşması ile son buldu. ülkenin Sırbistan- Müslüman federasyonu olarak adlandırılan Sırp Cumhuriyeti ve Bosna Hersek Federasyonu arasındaki bölünmüşlüğü kabul edildi. Artık her devletin kendi sembolleri vardı. 1995 sonraların da Bosna Hersek Cumhuriyetinin bayrağı değiştirildi ve artık istedikleri bir bayrağa sahip oldular. Hırvatlar her ne kadar Hırvat bayrağını federasyon bayrağına tercih etse de, 1992’nin yani eski cumhuriyetin bayrağı hala uluslararası bayrağı olarak tanınmaktadır.

Borsa Hersek Eski Bayrağı

Bosna Hersek eski bayrağı

Resmi olarak 1998 yılında Birleşmiş Milletler, tek bir etnik, dini ya da politik gruba sembolik olarak bağlanamayan yeni bir bayrak (4 Şubat 1998) yaptı. Son ve günümüzde bilinen Bosna Hersek Bayrağı oldu. Zemini koyu mavi renk , yukarıdan aşağıya inen yıldızlar ve sarı üçgen içeren bir bayrak yeni ve son bir simge geliştirdiler. Bu bayrağın sarı üçgenin anlamı Hırvat ve Boşnakları temsil eder. Beyaz yıldızlar anlamı ise Avrupa olarak bilinir. Öyle bir ülke ki yıllarca savaş ve ölümler görsün yine de istedikleri  bir bayrağa sahip olamasın.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir