Çocuklarda Matematik Korkusu Nedir?Çocuklarda Matematik Korkusu Nedir?

 

Toplumumuzda genel kanaat, matematik dersi iyi ve dersi anlıyorsa bu çocuk zekidir, anlamıyor ve severek çalışmıyorsa geri zekalıdır gibi bir düşünce hakimdir. Eğitim sistemimizdeki dengesizlikler ve yanlış uygulamalar da bu kanıyı destekler nitelikte işler. Üniversitelere girişte bile birçok bölüm sayısal ağırlıklı puanlar ister. Sınıf ve ana sınıfı öğretmenlikleri, hukuk, fen-edebiyat fakülteleri eşit ağırlık puanları ile öğrenci alır.

İşi sadece yasaları kanunları ezberleyip uygulamak olan hukuk fakültelerinin eşit oranda sayısal istemeleri yani illa matematik bilmesini istemesi değişik bir olaydır.

Okullarda çocuk okuma yazmaya geçtikten sonra öğretmeni de kendisi de matematikle cebelleşir durur. Okula yeni başlayan 6-7 yaşındaki çocuk soyut ve somut kavramlar kargaşası yaşarken birden bire bu kargaşanın ortasına matematik gibi hem somutlaştırılabilen hem de soyut kavramlarla yüklü bir ders çıkar.Çocuk sayıları, matematik ifadelerini (8 elmam vardı, 7 tane de babam verdi toplam kaç elmam olur? ) Ortada elma falan yoktur. Hayal dünyası geniş olan çocuk: -Benim ne zaman 8 elmam vardı? Hem niye 8 elma? Evdeki elmaların hepsini annem niye bana vermiş? Bizim 8 tane elmamız yoktu ki? Babam o, 7 tane elmayı nereden bulmuş? Niye bana veriyor? Annem kızmaz mı? Hem 7 ne kadardı, 8 ne kadardı? 7 mi çoktu 8 mi?

İster inanın, ister inanmayın ama çocuk denen bu harika varlıklar gerçekten böyle düşünüyor. Elmalar çocuğun önünde olsa sayacak ama ortada elma falan yok.

Tabi istediği cevabı alamayan öğretmen de olduğu yerde zıplıyordur.

Tam da bu sıralarda çocukta matematik fobisi gelişir. Zekanın çeşitlerinden habersiz, anne baba, evde sürekli matematik sorularıyla çocuğunun zekasını ölçmeye çalışır. Çocuk ya zeki, kafası çalışıyor damgası yer ya da çocuğa geri zekalı teşhisi konulur. Geri zekalı teşhisi konan çocuk bir daha matematiği sevmeyecektir ve o derste asla başarılı olamayacaktır.

Ülkemizin adını duyuran, önemli eserler veren, zeka ve yetenekleri tescillenen ünlü isimleri düşündüğümüzde, içlerinden matematikle başarı kazanmış olanların sayısının azlığı fark edilecektir.Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir