Drog Nedir? Çeşitleri Nelerdir ?Tıbbi bitkilerin hastalıklara karşı etkilerini ve kullanma imkânları hakkında bir fikir verebilmek için drog ve ilaç tanımlarını vermek gerekir.

Drog Nedir?

1 –(Drogu kelime karşıtı Ecza)  demek. Köken olarak  farsçadan  gelme bir kelimedir.boya ve kimya endüstrisinde kullanılan hayvansal madensel ve bitkisel ilkel maddelere verilmiş bir isimdir. Ancak drog denildiği zaman akla gelen ilk şey kurutulmuş bitkidir. Bunun yanında aşağıda yazılanlarda drog olarak tanımlanır.

  • * Yağ, reçine, zamk v.s. gibi elde edilen ham maddeler.

  • * Hayvansal organizmalardan elde edilen maddeler (hayvansal droglar)

  • * Mikroorganizmaların besin değişimindeki maddeler (antibiyotikler).

Bitkilerde birincil veya ikincil metabolit olarak teşekkül eden ve çoğunlukla bitkilerden özel bir işlem sonucunda elde edilen maddelere de bitkisel droglar denilmektedir . Bir tıbbi bitkinin tümü veya etken organı, kurutma gibi bir işlem ile devamlı olarak saklanabilir bir hale getirilirse, istenilen bir yerde, istenilen bir zamanda kullanılmağa hazır bir drog haline gelmiş demektir. Droglardan da ilaçlar hazırlanır. Droglar elde edildiği kaynağa göre: Bitkisel Droglar, Hayvansal Droglar olarak ayrılırlar. Bitkisel drogların sayısı hayvansal droglardan çok fazladır. Bunun sebebi bitkilerin insan sağlığındaki yerinin ve öneminin çok daha büyük olmasıdır.Bitkisel Droglar Hakkında Bilgi

Bitkisel Drog : Tıbbi bir bitkinin tedavi amacıyla kullanılan kısımları (yaprak, çiçek, kök, yumru, soğan, rizom Sabuk, meyve, toprak üstü kısımlar), bu kısımlarından hazırlanan özütler (sulu veya alkollü) veya bu kısımların bir işleme tabi tutulmasıyla kazanılan (uçucu yağlar, sabit yağlar, reçineler, balzamlar vb.) ürünler.

Bitkisel droglar ikiye ayrılır;

Bitkinin tamamından veya bitkinin bir kısmından ibaret olan kurutularak elde edilen droglar. Bitkinin tamamından elde edilen drogların sayısı nispeten azdır. Halbuki bitkinin herhangi bir parçasından ibaret olan drogların sayısı çok fazladır.

Bitkide doğal olarak birincil veya ikincil metabolitleri oluşturan ve bitkiden çoğunlukla özel bir işlem sonunda elde edilen droglar olmak üzere iki grup altında toplanmaktadır. örnek verirsek,  (nanenin) yapraklardan su buharı dağıtmasıyla elde edilen uçucu yağ ve buradan kristallenairilerek aynlan Mentholum, birer Drogdur.

Bitkisel droglar genellikle ancak bir yıl saklanabilir. Toplanma tarihinden bir yıl sonra droglar Baklagillerinden önemli miktarda etken madde kaybetmeye başlarlar. Bu yüzden tedavi maksadıyla kullanılan drogların her yıl yenilenmesi gerekir.

BitkiseI drogların değeri bazı hekimlerce küçümsenmekte, buna karşıtı halk tarafında ise fazla önemli olarak değerlendirilmektedir. İshal, kabız edicilik, soğuk algınlığı, nezle, sinirlilik, yorgunluk ve hafif hazım bozuklukları gibi hallerde bitkisel droglar ile çok iyi sonuçlar elde edilebilir. bitkilerden tedavi olan kişi iyi sonuç alması için en az bir hafta tedaviye devam etmesi gerek. Hastalıklardan kurtulma ortalama üç  veya dört haftayı bulabilir. tıbbi bitkiler ağır ama uzun süreli etkileri sürer.

Bazı bitkisel madde veya ilaçlar, yapımcıları tarafından yasalara aykırı olarak aşın bir şekilde reklam konusu edilmektedir. Bu drogları kullananlar, yukarıda belirtilen hususlara dikkate alarak bu gibi aşın reklamlara itibar etmemelidirler2 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir