Dünyada En Nadir Görülen Göz Renkleri Nelerdir? 

Bir insanın göz rengi sahip olduğu genetiğe bağlı olarak bilinir. Ancak göz renginin ne olacağına OCA2 geni olan , vücudun ürettiği melanın pigmenti miktarı belirler. Bu da insan göz renginin % 74’ünü etkiler. OCA2 geni DNA’daki birçok faktörden etkilenir. Çoğu insan gözü kahverengi ya da mavidir, fakat fındık ve gri gibi diğer renkleri daha seyrek görülmektedir. Göz renklerini tanıyalım:

 

Yeşil Göz Rengi

Yeşil göz rengi nadir rastlanan rengidir, çünkü tüm dünyada bulunur, ancak yalnızca toplam dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 2’sinde olur. Bu renk genetik bir sonucu olan iris gelişme sırasında büyük miktarda melanin tarafından üretilir. Diğer nadir göz rengi gibi yeşil gözler genellikle  ailenin genetiğine bağlı değildir; çünkü kahverengi gözler gibi baskın özellikler taşımaz. Yeşil göz rengi DNA’nın dışındadır.Amber Göz Rengi

Kehribar renkli gözler geneldir “kurt gözleri” olarak adlandırılır çünkü kurtlardan olanların pigmentlerine benzerler. Bu göz rengi, biraz bakır ve pas rengi olan altın veya sarı pigmentlerden oluşur. Sarı pigmentin adı olan Lipokrom çok nadirdir ve sonuç olarak bu göz rengine sahip pek az  kişi vardır.

Kırmızı Göz Rengi

Çoğu zaman, kırmızı renkli gözler albinolar gibi pigment problemleri bulunan insanlarda bulunur. Pigment rahatsızlığı olmayan kişilerde kırmızı gözler pek nadir insanlarda bulunur. olacağı nadir rastlanan durumlar; bu pigment, iris içine küçük bir kanın sızıntısının sonucunda kırmızımsı bir gözün oluşmasına neden olur. Işığa aşırı hassas bir göz rengidir.

Mor Göz Rengi

Gözlerin mor renge dönüşmesine neden olan birkaç farklı durum vardır. Kan damarlarını kaplayacak kadar iris pigmenti yoksa eğer, bu kaplardan yansıyan ışık gözleri menekşe gibi gösterir. Mavi gözlü bir kişinin irritasyondan kırmızımsı kan sansürlü gözleri varsa, gözler menekşe görünürse bu da ortaya çıkabilir. Bu ikinci durum söz konusu ise, gözlerdeki mor rengi geçici olur.

Siyah Göz Rengi

Bazı insanlar, siyah gözlerin gerçekte var olmadığını ve rengin gerçekten çok koyu kahverengi olduğuna inanıyorlar. Bununla birlikte, “Gözün Evrimi” kitabına göre insanlardaki tamamen karanlık gözleri işaret ettiği bir kaç işaret bulunmaktadır.

 Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir