İnanılmaz Buz DağlarıDünyadaki buzullar, yıl boyunca çok sayıda turist çekmektedir. Bozulmamış, beyaz manzara ve sakin hava uzun uzantıları gerçekten  büyüleyici. Uzun zamandır, buzullar macera arayan gezginlerin fantezilerini ele geçirdi, ancak son zamanlarda, yanlış sebeplerden ötürü manşetlere girdi. Son birkaç yıldır, küresel ısınma, Dünyanın buzul bölgelerinin tükenmesi ile ilgili ciddi endişeleri artırdı. Gezegenimizin son on yıldaki toplam sıcaklığının yükselmesi nedeniyle buzul buzu hızlı bir şekilde eriyor ve sonuç olarak bu buz örtüleri geriliyor.Şimdi dünyanın harika buzullarına gelin beraber bir göz atalım.

Lambert Buzulu

Konum: Doğu Antartika 
Tipi: Vadi Buzulu 

Yüzlerce nefes kesici buzulluğa ev sahipliği yapan Antartika, dünyanın en büyük buzulu –Lambert Buzulu – yaklaşık 60 mil genişliğinde, 250 mil uzunluğunda ve yaklaşık 1.5 mil derinliğinde bir alanı kapsar.

İklim değişikliği çalışması için çok önemli olduğu düşünülürse, Antarctic Ice Sheet’in (dünyanın en büyük buz kütlesi) yaklaşık% 8’ini tahliye eder ve 14.000.000 km²’lik bir alanı kapsar ve sonuçta Amery Ice Raf’a erişene kadar, Aslında sadece Lambert’in denizden uzaklaşması.

Amery Buz Rafı, özellikle bilim adamlarına göre, içerdikleri miktardaki organik maddenin rengini almasıyla birlikte, nadiren bulunan şişe-yeşil renkli buzdağının bir kısmını içerdiği için ilginçtir.

Turizm: Lambert Glacier, Antartika’nın son derece izole edilmiş bir bölümünde bulunuyor; bu nedenle  ulaşmak çok zor. Uzun ve pahalı bir yolculuk gerektirir. Üstelik, kıta genelinde kalmak da çok masraf gerektiriyor. Turistler bu buzulu nadiren ziyaret ediyorlar ve Lonely Planet’e göre bir yılda en fazla iki turist gemi yolculuğa çıkar.


Vatnajökull Glacier

Ülke: İzlanda 
Tip: Buz Kapağı 

Avrupa’nın en büyük buzulları arasında sıralamada yüksek olan Vatnajökull, diğer bir deyişle Vatna Buzulu, İzlanda’daki en hacimli olanıdır.

◼ Toplam 8100 km2’lik bir alanı kaplayan bu buzdağı, aslında yalnızca Avrupa’nın tamamında değil kutup bölgelerinin dışında en büyük buz kütlesini oluşturmaktadır.

◼ İzlanda’nın toplam alanının yaklaşık% 8’ini kaplayan Vatnajökull Buzulu, altında birkaç aktif volkaya sahiptir.

Turizm: Buzul, İzlanda’nın güneydoğusundaki önemli turistik mekanlardan biri olan Vatnajökull Milli Parkı’nın bir parçasını oluşturuyor. Turistler, buzulda doğal yürüyüşe rehberlik yaparlar.


Perito Moreno Buzulu

Ülke: Arjantin 
Tip: Tidewater Glacier

Keşif Francisco Moreno’dan geçen Perito Moreno Buzulu, Arjantin Patagonya’sındaki önemli turistik mekanlardan biridir.

250 km²’lik bir alan üzerine yayılmış ve 30 km’yi aşan uzunluğu uzanan, dünyadaki üçüncü en büyük tatlı su rezervi olan Güney Patagonya Buz Sahasının  parçasını oluşturmaktadır.

Bu buzul, genişleyen üç Patagonya buzulundan biridir, ancak bunun sebepleri buzulcular tarafından tartışılmaktadır.

Turizm:Arjantin’in güneybatısında, Santa Cruz eyaletinde yer alan Los Glaciares Ulusal Parkı’nda bulunan bu buzul, önemli turistik mekanlardan biridir. Kolay erişilebilir olması nedeniyle buzulun çeşitli yürüyüş ve doğa yürüyüşü turları son zamanlarda popülerlik kazanmıştır. Birçok tur şirketi bu turları insanlar için organize ediyor.


Furtwängler Glacier

Ülke: Tanzanya 
Tür: Dağ Buzulu


Kilimanjaro, Furtwängler, Afrika’nın en ünlü buzuludur. Geçen yüzyılda, buzul buzunun çoğu kayboldu. Bugün kalanlar, Mt.’nin doruk noktalarını taçlandırmak için kullanılanın sadece% 12’si. Bir yüzyıl önce Kilimanjaro.

Buzulun kaybolması çevreciler ve buzulcular arasında büyük endişeleri doğurmuştur ve şu an geri çekilme hızında buzul 2020 yılına kadar kaybolabileceği söyleniyor.

Turizm: Buzulun üzerinde bulunduğu Kilimanjaro Dağı, Kilimanjaro Ulusal Parkı’nın bir parçası. Turistlerin dağın zirvesine çıkmasına ve buzulun hemen yanında kamp yapmasına izin verilir.

Pasterze Buzulu

Ülke: Avusturya 
Tip: Dağ Buzulu

Avusturya’daki en önemli turistik mekanlardan biri olan Pasterze Buzulu, yalnızca Avusturya’nın en uzun buzulu değil, aynı zamanda doğu Alpleri’nde de bulunmaktadır.

Maksimum uzunluğu 8.5 km, alan 18.5 km²’dir, ancak her yıl 10 m hızla hızla geri çekilmektedir.

Buzulun küresel ısınmadan dolayı erimesine şüphe yoktur, ancak geri çekilme de Alp eko sistemlerinin kırılganlığına dikkat çekmektedir.

Turizm: Buzul, Avusturya’nın en büyük dağının, Grossglockner’ın hemen altında yer alır ve bu nedenle yürüyüşçüler arasında çok popülerdir. Turistleri buzula götüren füniküler demiryolu da bölgede önemli yer alır.


Yulong Buzulu

Ülke: Çin 
Türü: Dağ Buzulu

Yulong Buzulu, dağın zirvesinde yer alan Yulong Elaine Snow Mountain’da yaygın olarak bilinen Yulong Dağı’nın bir parçasıdır.

◼ Yüksekliği nedeniyle tırmanılan en zor buzullar arasında bulunur ve bu nedenle, zorlu bir yürüyüş arayan tecrübeli dağcılar ancak ulaşabilir.

E Yulong Buzulu, 1980’lerden beri geri çekiliyor ve bir çok Çinli bilim adamı, bunun 50 yıl daha ileride olabileceğini öngörüyor.

Turizm: Macera arayanlar dışında Mount Yulong ve buzul zirvesi de çok sayıda görüşme yapıyor. İnsanlar teleferiklerle zirveye çıkarak çevredeki alanların en etkileyici manzaralarını seyredebilirler.


Fox Glacier

Fox Glacier

Ülke: Yeni Zelanda 
Türü: Dağ Buzulu

Yeni Zelanda Başbakanı Sir William Fox’dan sonra 1872’de adını veren Fox Buzulu, Yeni Zelanda’daki en popüler ve kolay erişilebilir buzullardan biridir.

◼ Yeni Zelanda’nın Güney Adası’nın Batı Kıyısı bölgesinde 13 km uzunluğundadır ve 1985’ten beri genişlemektedir.

Turizm: Yeni Zelanda’da buzul önemli bir turistik yer olarak terfi etti. Buzulun etrafında rehberli ve rehber olmadan gezilerin yanı sıra, insanlar da helikopter gezileri düzenleyerek skydivingle uğraşıyorlar.


Franz Josef Glacier

Ülke: Yeni Zelanda 
Türü: Dağ Buzulu 

Yalnızca 25 km uzaklıktaki Fox Glacier, Yeni Zelanda’nın ünlü bir başka buzulu Franz Josef’tir. Avusturya İmparatoru Franz Josef I’in adını verdiği yer, 12 km uzunluğunda olup ülkenin en dik buzuludur.

Deniz seviyesinden sadece 300 metre yukarıda yer alır ve Fox Glacier gibi ılıman bir yağmur ormanının yemyeşil güzelliğinin ortasında sona erer.

Bu iki buzulu çevreleyen bölge, UNESCO Dünya Mirası Listesi olan Te Wāhipounamu’nun üç milli parkı kapsayan bir parçasıdır.

Turizm:Batı Yakasının bir başka önemli turistik mekanı olan bu site, bölgenin çeşitli pitoresk manzaralarını sunmaktadır. Bununla birlikte, buzulun rehberli ve rehberli olmayan turları mümkündür, çünkü geç kararsız terminal yüzünden helikopter gezintileri gezintilerden daha fazla teşvik edilmektedir.

 Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir