Dünyanın En Zararlı İçeceği Nedir? Coca-Cola Değil !!!Dünyanın En Zararlı İçeceği

Eğer şuan Coca-Cola’yı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.Dünyada ki en zararlı içecek Milkshake ‘Aromalı süt’ olarak tanımlandı.Bu içecek içeriğinde çok fazla miktarda şeker bulunduruyor ayrıca hamburger ile beraber sunuluyor bu da insanlarda çok hızlı bir biçimde kilo alımına sebebiyet veriyor.Ayrıca Milkshake bir uyuşturucu özelliği göstererek özellikle çocuklarda tatlıya düşkünlüğe yol açıyor. Bilim adamları ve beslenme uzmanları sağlık açısından en zararlı içeceğin milkshake olduğu belirlediler. Özellikle karaciğeri alkol kadar yoran bir içecek. Ayrıca içerdiği kalori ve doymuş yağ asitleri oranının fazla olması sebebiyle de en zararlı içecek unvanının haklı sahibi oluyor.

      İngilizce “süt” (milk) ve “sallamak” (shake) kelimelerinin bir arada kullanılmasıyla oluşturulan bu isim, bazı ülkelerde “frappe” ismiyle kullanılıyor. Türkiye de “aromalısüt” ‘ le birlikte “frappe” ismini kullanan bu ülkelerden biri. İlk kez 1922 yılında Amerika ‘nın Şikago eyaletinde Ivar ‘Pop’ Coulson tarafından yapılan bu içecek, o zamanlarda çikolata şurubu ve malt mayasından yapılan standart mayalı süt içeceğine iki kaşık vanilyalı dondurma eklenerek servis ediliyordu. Şu anda

Türkiye’de özellikle genç nüfus tarafından çok sık tüketilen içecekler arasında yer alıyor. Birçok yerde farklı farklı şurupların ve dondurmanın sütün üzerine eklenilmesiyle de kalınmıyor; dışarıda satılanların içinde farklı katkı maddeleri ve yüksek oranda şeker bulunuyor. Bu yüzden, bir bardağı neredeyse 30 çikolatalı kurabiye kadar kalori taşıyor.

Tatlıyla ve dondurmayla bol miktarda tüketilen ve fast-food mekânlarında çok sık rastladığımız bu içeceklerin, yine sağlıksız kategorisinde bulunan hamburger ve patates kızartmalı yiyecekler sonrasında tüketilme oranları da fazla olduğundan obeziteye davet çıkarıyorlar.

    “Ben tam bir aromalı süt tutkunuyum ve o olmadan yaşayamamam”

diyenler için tavsiye edilen,aromalı sütün evde hazırlanması ve haftada iki bardağı geçmeyecek şekilde tüketilmesi. Bununla birlikte, en fazla zarar veren milkshakelerin içinse çikolatalı dondurma konulanlar olduğunu göz önünde bulundurarak, bu türden daha çok uzak durmakta fayda var.Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir