El, Kol ve Ayaklarda Kaşıntı Neden Olur? Nasıl GeçerKaşıntı nedir ? El, kol, ayak ve vücudun herhangi bölgesinde deri üzerindeki tahrişe neden olan bu duruma kaşıntı denir. Kaşıntı uzun süre devam ederse cilde ciddi derecede zarar verebilmektedir. Kuru ciltler, alerjik, sedef hastalığı ve kaşıntıya sebep yan etkisi ilaçlar vücutta kaşıntının başlıca sebepleri arasında yer almaktadır.

Kuru Ciltler : Birçok sebep vardır başlıca : hava koşullarına, güneş ışığına, klimaya ve en önemlisi yaşlılıktır. Ciltte bulunan en dış tabaka adı verilen (epidermis) doğal yağların kaybıyla nem ve su kaybına yol açar buda ciltte kuruluğa sebebiyet vermektedir. Cildin koruması zayıf düşeceğinden ciltte kuruluk, pullanma ve iltihaplanma, cildin aşırı kaşınmasına neden olur.

Tedaviler: Kuru cildi tedavi etmenin en iyi yolu, cildin yumuşaklığını korumaya yardımcı olan yumuşatıcıları kullanarak nemlendirmek. Hassas cilt tipine sahipseniz, özellikle hassas ciltler için formüle edilmiş cilt bakım ürünlerini kullanmak en iyisidir.

Sedef hastalığı : Bulaşıcı olmayan bir rahatsızlıktır. Kaşıntılı el, kol ve ayaklar da dahil olmak üzere cilt üzerinde kalın, kırmızı ve pullu lekeler bulunmasıyla karakterizedir. Sedef hastalığı duygusal stres, cilt yaralanması, enfeksiyon ve bazı ilaçlar tarafından tetiklenebilir. Nedeni bilinmemektedir, ancak bağışıklık sistemindeki işlev bozukluğu ile ilişkilendirilmektedir.

Tedavi : A vitamini veya D vitamini takviyesi yapılmalıdır.Ayrıca günlük banyo yapmak iyi gelir. Banyo az sabunla yapılmalı. Ayrıca yağ bazlı nemlendiriciler ve kaşıntıyı hafifletmek için salisilik asit içeren cilt bakım ürünlerini kullanabilir. Bunun yanı sıra haftada 2 veya 3 defa (10-15) dakika güneş ışığında kalmak sağlık için fayda sağlayacaktır.

Alerjik Sebep : Kaşıntının diğer bir nedeni alerjiktir. Sebze ve meyveden yada içilen bir içecekten kaynaklanabilir. Başka nedenleri ele alırsak sürülen merhemler ve kremler, parfüm, ilaçlar ve çevrede bulunan kimyalar maddeler kaşıntıya neden olabilir. Cilt üzerinde pembe veya kırmızı pullu alanlar, kabarcıklar, kesecikler ve göz kapağı şişmesiyle birlikte aşırı kaşıntıya neden olur. Kalıcı ise yüksek alanlar kalınlaşır ve bakteriyel enfeksiyonlar meydana gelebilir.

Tedavi : Öncelikle yenilen ve içilen gıdalar anında tüketimi kesilmesi. Koku veya merhem ise sürülmesi kesilmeli. Kaşıntı devam ederse doktorunuza görünmeniz tavsiye edilir.

 

el, kol ve ayaklarda kaşıntı 

Tahriş edici Kontak Dermatit :

Kimyasalın cilde doğrudan bir şekilde zarar vermesi neden olur ve bu da birkaç saatlik bir maruziyete cilt reaksiyonuna neden olur. Hastalarda tipik olarak, önce cilt sürekli olarak iltihaplı hale gelir. kronikleşen yanma ve batma ağrısından da şikayet ederler. Kaşıntı daha baskın da olabilir .

Tedavi: Yağ jölesi kullanılarak veya banyodan sonra doğrudan cilde yoğun nemlendirici krem ​​sürülmesi tavsiye edilir. Bunlar cildi nemlendirmek ve zarar görmesini önlemek için sıklıkla (veya günde iki kez) uygulanabilir. Cilt hasarı ve kuruluğu korumak için rahatsız edici kimyasallara maruz kalmaktan kaçının.

Dishidrotik Egzama : Durum avuç içi, parmaklar ve ayaklarda karakteristik olarak bulunan kaşıntılı bir döküntüdür. Bu, küçük ve kaşıntılı, sıvı dolu kabarcıklar olarak ortaya çıkar. Bu durum çoğunlukla sıcak havalarda meydana gelmektedir. Kabarcıklar, avuç içlerindeki deri kalınlığından dolayı “derin oturmuş” gibi görünmektedir ve şiddetli kaşıntı durumlarında kabarcıklar birleşir ve büyük kabarcıklar gibi görünür. Kızarıklık genellikle yoktur veya olursa bile hafif olur.Tedavi: Kronik ve ciddi vakalar için bir ışık tedavisi veya bir dermatolog tarafından yapılan fototerapi ile tedavi edilebilir. Bakım için, tahriş edici maddelerden kaçınılmalı, yumuşak sabunlar veya temizleyiciler kullanılmalı ve sık sık ellerinize ve ayaklarınıza yumuşatıcı kremler veya petrol jeli sürebilirsiniz.

Çekirdek ( Ayak tabanı ve el İçi ) Bu cilt durumu ayak tabanlarını ve bazen de elin avuçlarını etkiler. Bakteriyel enfeksiyonun neden olduğu, size hoş olmayan bir koku verebilir. En yaygın etkilenen alanlar arasında basınç taşıyan bölgeler, özellikle topukların tabanları, ayakların neden olduğu ve avuçların iç kısmı bulunur. Lezyonlar, cildin yüzeysel katmanlarında sığ çukurlu beyaz lekeler olarak görünür. Bu çukurlar bazen kaşıntılı ve hatta ağrılı olabilir.

Tedavi , pamuktan yapılmış emici çoraplar giyerek ve sık sık değiştirerek ayaklardaki nem en aza indirebilir. Yün çoraplar ayrıca nemi ayağınızdan da çekebilir. Ayakları her gün anti bakteriyel sabun veya temizleyici ile yıkamanız gerekir. Ayrıca ayakları yıkandıktan sonra saç kurutma makinesi ile kurutabilirsiniz. Ayrıca terlemeyi önlemek için sık sık ayakkabı giymek yerine sandalet kullanabilirsiniz. Ayakkabı da kullanıldığı zaman iki gün üst üste aynı ayakkabı giyilmemesi öngörülmüştür.

Mantar :

Genellikle temas yoluyla bulaşan mantar ; soyunma odaları, başkasının havlu veya giysisini kullanması yoluyla bulaşılan yüzeysel mantar enfeksiyonudur. Vücudun herhangi bir bölgesinde meydana gelebilen mantar vücutta aşırı kaşıntıya yol açabilir. Zayıf bağışıklığa sahip olan kişilerde genellikle ayak ve bacaklarda görülmektedir.

Tedavi: Enfeksiyon genellikle 4-6 haftada etkili tedavi ile geçer. Evde bakım için ayaklarınızı her gün yıkayın, mümkünse havlu veya saç kurutma makinesi ile kurutun. Yayılmasını önlemek için ayaklarınız için ayrı bir havlu kullanın ve bu havlunun başkalarıyla paylaşmamasına özen gösterin. Yün veya pamuklu çorap giyin, nemliyse en az günde bir kez değiştirin. Kauçuk veya vinil ayakkabı giymekten kaçının ve mümkünse sık sık sandalet giyin. Her gün antifungal ayak tozu uygulayın. Soyunma odalarında , halka açık havuzlarda ve duşlarda çıplak ayakla yürümekten kaçının.

Terli Çorap Sendromu : Çocuk ve gençlerin tabanlarındaki cilt üzerinde parlak, pullu ve kırmızı lekelerle karakterizedir. Bu rahatsızlık yaklaşık üç yıl sürebilir ve çocuk ergenliğe eriştikçe uzaklaşabilen kronik bir durumdur. Cilt sıkı ve pürüzsüz görünür, ancak yoğun terlemeye rağmen kuru ve pullu görünür. Ağrılı çatlaklar mevcut olabilir.

El, kol ve Ayaklarda Kaşıntı Yapan Diğer Sebepler :

El, kol ve ayaklardaki kaşıntı, basit cilt sorunlarından daha fazlasını gösterebilir. Aldığınız ilacın veya uğraştığınız herhangi bir sağlık durumunun bir sonucu da olabilir.

  1. İlaçlar : Bazı tıbbi durumları tedavi etmek için kullanılan ilaçları alan kişilerde kaşınan el ve ayaklar görülebilir. Bu kaşıntı genellikle ilaçların bir yan etkisidir. Bir kişinin ayrıca o ilaca alerjisi de olabilir deri döküntülerini ve kovanları ortaya çıkabilir. Rahatsız edici ilaçların belirlenmesi yapılmalı ve bu yan etkiler konusunda tavsiye için bir doktora danışılmalıdır.
  2. Tıbbi Koşullar : El ayak ve kollarda kalıcı kaşıntı, Crohn hastalığı, kronik böbrek hastalığı ve karaciğer yetmezliğinin bir belirtisi de olabilir. Yağlı karaciğer hastalığı ile ilişkili karaciğerde skarlaşma ve iltihaplanma, avuç içleri ve ayak tabanları ile başlayan vücut kaşıntısı yapabilir. Kaşıntılı palms, tiroid bozuklukları (hipo veya hipertiroidizm) ile de ilişkili olabilir. Kan kanseri ve lenfatik dokular gibi diğer hastalıklar da bu semptomların yanı sıra B1, B6 ve B12 vitamin eksikliği ile işaretlenmiş beslenme eksikliklerini ortaya çıkarabilir.
  3. Stres : Yeni araştırmalar, kronik stres ve anksiyetenin el, ayak ve kolların ve diğer vücut parçalarının kaşınmasına neden olabileceğini göstermektedir. Yüksek stres seviyeleri de mevcut kaşıntılı cilt problemlerinin kötüleşmesine yol açabilir. Stresinizin nedenini saptamaya çalışın ve aktif yaşam tarzları, meditasyon, derin nefes alma, vb. ile kendinizi rahatlatmak için çalışın.

Not: Bu yazı İnternet üzerinden toplanmış ve harmanlaşmış bilgilerdir. Sizler için bir araya getirilmiştir. Konu içinde geçen tedavi yöntemlerini uygulamadan önce doktorunuza danışmanız önemle rica edilir aksi taktirde sitemiz doğabilecek zararlardan mesul değildir.Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir