El, Kol ve Ayaklarda Kaşıntı Neden Olur? Nasıl GeçerEl, kol ve ayaklarda kaşıntı sorunu çoğu zaman gün içerisinde ve geceleri rahatsız edici bir hal alır. Eğer bu kaşıntı uzun süre devam ederse can sıkıcı olur ve cilde ciddi derecede zarar verebilir.

El ve ayaklardaki kaşıntısı başlıca nedenleri kuru ciltler, alerjik, sedef hastalığı ve bu kaşıntıya sebep ilaç kullanımı da tetikler. Eldeki ve ayaklardaki kaşıntıların başlıca sebepleri :

El, Kol ve Ayaklarda Kaşıntı neden olur?

Kuru Ciltler

Birçok faktör vardır cilt, hava koşullarına, güneş ışığına maruz kalmaya, klimaya ve yaşlanmaya maruz kalmaya neden olabilir. Bunlar doğal yağların kaybıyla sonuçlanabilir ve bu da epidermis (cildin en dış tabakası) boyunca nem veya su kaybına yol açar. Bu, cildin kurumasına neden olur. Kuruluk, pullanma ve iltihaplanma, cildin aşırı kaşınmasına neden olur.

Tedaviler: Kuru cildi tedavi etmenin en iyi yolu, cildin yumuşaklığını korumaya yardımcı olan yumuşatıcıları kullanarak nemlendirmektir. Hassas cilt tipine sahipseniz, özellikle hassas ciltler için formüle edilmiş cilt bakım ürünlerini kullanmak en iyisidir.

Sedef hastalığı :

Bu bulaşıcı olmayan bir rahatsızlıktır. Kaşıntılı el, kol ve ayaklar da dahil olmak üzere cilt üzerinde kalın, kırmızı ve pullu lekeler bulunmasıyla karakterizedir. Sedef hastalığı ailelerde çalışır ve duygusal stres, cilt yaralanması, enfeksiyon ve bazı ilaçlar tarafından tetiklenebilir. Nedeni bilinmemektedir, ancak bağışıklık sistemindeki işlev bozukluğu ile ilişkilidir.

Tedavi : A vitamini veya D vitamini takviyesi yapılmalıdır.Ayrıca günlük banyo yapmak iyi gelir. Banyo az sabunla yapılmalı. Ayrıca yağ bazlı nemlendiriciler ve kaşıntıyı hafifletmek için salisilik asit içeren cilt bakım ürünlerini kullanabilir. Bunun yanı sıra haftada 2 veya 3 defa (10-15) dakika güneş ışığında kalmak sağlık için fayda sağlıyacaktır.

Alerjik Sebep :

Kaşıntının diğer bir nedeni alerjiktir. Bu yiyilen sebze veya meyveden yada içilen bir ısıdan kaynaklanabilir. Başka nedenleri ele alırsak sürülen merhemler ve kremler, kokular, ilaçlar ve çevrede bulunan kimyalar maddeler kaşıntıya neden olabilir. Cilt üzerinde pembe veya kırmızı pullu alanlar, kabarcıklar, kesecikler ve göz kapağı şişmesiyle birlikte aşırı kaşıntıya neden olur. Kalıcı ise yüksek alanlar kalınlaşır ve bakteriyel enfeksiyonlar meydana gelebilir.

Tedavi : Öncelikle yiyilen ve içilenler anında tüketimi kesmesi. Koku veya merhem ise sürülmesi kesilmeli. Kaşıntı devam ederse doktorunuza görünmeniz tavsiye edilir.

Tahriş edici Kontak Dermatit :

Bu enflamatuar döküntüye, bir kimyasalın cilde doğrudan bir şekilde zarar vermesi neden olur ve bu da birkaç saatlik bir maruziyette cilt reaksiyonuna neden olur. Hastalarda tipik olarak, önce cilt sürekli olarak iltihaplı hale gelir. kronikleşen yanma ve batma ağrısından da şikayet ederler. Kaşıntı daha baskın da olabilir .

Tedaviler: Yağ jölesi kullanılarak veya banyodan sonra doğrudan cilde yoğun nemlendirici krem ​​sürülmesi tavsiye edilir. Bunlar cildi nemlendirmek ve zarar görmesini önlemek için sıklıkla (veya günde iki kez) uygulanabilir. Cilt hasarı ve kuruluğu korumak için rahatsız edici kimyasallara maruz kalmaktan kaçının.

Dishidrotik Egzama :

Durum avuç içi, parmaklar ve ayaklarda karakteristik olarak bulunan kaşıntılı bir döküntüdür. Bu, küçük ve kaşıntılı, sıvı dolu kabarcıklar olarak ortaya çıkar. Nedeni bilinmemektedir ve durum çoğunlukla sıcak havalarda meydana gelen bölümlerle birlikte gelir ve gider. Kabarcıklar, avuç içlerindeki deri kalınlığından dolayı “derin oturmuş” gibi görünmektedir ve şiddetli durumlarda kabarcıklar birleşir ve büyük kabarcıklar gibi görünür. Kızarıklık genellikle yoktur veya olursa da hafiftir.

Tedaviler: Kronik ve ciddi vakalar için bir ışık tedavisi veya bir dermatolog tarafından yapılan fototerapi ile tedavi edilebilir. Bakım için, tahriş edici maddelerden kaçınılmalı, yumuşak sabunlar veya temizleyiciler kullanılmalı ve sık sık ellerinize ve ayaklarınıza kalın yumuşatıcı kremler veya petrol jeli sürülmelidir.

Çekirdek ( Ayak Tabanı Ve El İçi )

Bu cilt durumu ayak tabanlarını ve bazen de elin avuçlarını etkiler. Bakteriyel enfeksiyonun neden olduğu, size hoş olmayan bir koku verebilir. En yaygın etkilenen alanlar arasında basınç taşıyan bölgeler, özellikle topuklar ve tabanların ve ayakların neden olduğu ve avuçların diğer alanları bulunur. Lezyonlar, cildin yüzeysel katmanlarında sığ çukurlu beyaz lekeler olarak görünür. Bu çukurlar bazen kaşıntılı veya hatta ağrılı olabilir.

Tedavi , pamuktan yapılmış emici çoraplar giyerek ve sık sık değiştirerek ayaklardaki nemi en aza indirebilir. Yün çoraplar ayrıca nemi ayağınızdan da çekebilir. Ayakları her gün antibakteriyel sabun veya temizleyici ile yıkamanız gerekir. Ayrıca ayakları yıkandıktan sonra saç kurutma makinesi ile kurutmayı, her gün ayak tabanına terlemeyi önleyici uygulayarak, sıkı oturan, oklüzif ayakkabılar yerine sandaletler kullanarak ve aynı ayakkabıyı iki gün üst üste kullanmaktan kaçabilirsiniz.

Mantar :

Bu, doğrudan temas yoluyla veya kontamine havlular, soyunma odası zeminleri, diğer nesneler veya toprak yoluyla diğer insanlara geçebilecek olan ayak derisinde en yaygın yüzeyel mantar enfeksiyonudur. Başka bir ayak mantarı enfeksiyonu tipine , bacağın top veya kemerinde ağrılı, kaşıntılı kabarcıklar şeklinde görülen rahatsızlıktır . Bu ayak enfeksiyonunun en kötü şekli, ağrılı kabarcıklar olarak ortaya çıkan, irin ve sığ ülserler olarak adlandırılır . Bu durum genellikle diyabetli kişilerde veya zayıf bağışıklık sistemi olanlarda görülür.

Tedaviler: Enfeksiyon genellikle 4-6 haftada etkili tedavi ile geçer. Evde bakım için ayaklarınızı her gün yıkayın, mümkünse havlu veya saç kurutma makinesi ile kurutun. Yayılmasını veya kirlenmeyi önlemek için ayaklarınız için ayrı bir havlu kullanın ve bu havlunun başkalarıyla paylaşmamasına özen gösterin. Yün veya pamuklu çorap giyin, nemliyse en az günde bir kez değiştirin. Kauçuk veya vinil ayakkabı giymekten kaçının ve mümkünse sık sık sandalet giyin. Her gün antifungal ayak tozu uygulayın. Soyunma odalarında veya halka açık havuzlarda veya duşlarda çıplak ayakla yürümekten kaçının.

Terli Çorap Sendromu :

Çocuk ve gençlerin tabanlarındaki cilt üzerinde parlak, pullu ve kırmızı lekelerle karakterizedir. Bu rahatsızlık yaklaşık üç yıl sürebilir ve çocuk ergenliğe eriştikçe uzaklaşabilen kronik bir durumdur. Cilt sıkı ve pürüzsüz görünür, ancak yoğun terlemeye rağmen kuru ve pullu görünür. Ağrılı çatlaklar mevcut olabilir.

El, kol ve Ayaklarda Kaşıntı Yapan Diğer Sebepler :

El, kol ve ayaklardaki kaşıntı, basit cilt sorunlarından daha fazlasını gösterebilir. Aldığınız ilacın veya uğraştığınız herhangi bir sağlık durumunun bir sonucu da olabilir.

1. İlaçlar

Bazı tıbbi durumları tedavi etmek için bazı ilaçları alan kişilerde kaşınan eller ve ayaklar da görülür. Bu kaşıntı genellikle ilaçların bir yan etkisidir. Bir kişinin ayrıca o ilaca alerjisi de olabilir ve deri döküntüleri veya kovanları ortaya çıkabilir.

Rahatsız edici ilaçların belirlenmesi yapılmalı ve bu yan etkiler konusunda tavsiye için bir doktora danışılmalıdır.

2. Tıbbi Koşullar

El. ayak ve kollarda kalıcı kaşıntı, Crohn hastalığı, kronik böbrek hastalığı veya karaciğer yetmezliğinin bir belirtisi olabilir. Yağlı karaciğer hastalığı ile ilişkili karaciğerde skarlaşma ve iltihaplanma, avuç içleri ve ayak tabanları ile başlayan vücut kaşıntısı yapabilir. Kaşıntılı palms, tiroid bozuklukları (hipo veya hipertiroidizm) ile de ilişkili olabilir. Kan kanseri ve lenfatik dokular gibi diğer hastalıklar da bu semptomların yanı sıra B1, B6 ve B12 vitamin eksikliği ile işaretlenmiş beslenme eksikliklerini ortaya çıkarabilir.

Semptomlar hafifletilmeden önce, altta yatan durumun doğru teşhisi ve tedavisi gereklidir.

3. Stres

Yeni araştırmalar, kronik stres ve anksiyetenin el, ayak ve kolların ve diğer vücut parçalarının kaşınmasına neden olabileceğini göstermektedir. Yüksek stres seviyeleri de mevcut kaşıntılı cilt problemlerinin kötüleşmesine yol açabilir. Stresinizin nedenini saptamaya çalışın ve aktif yaşam tarzları, meditasyon, derin nefes alma, vb. ile kendinizi rahatlatmak için çalışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir