Eskimolar Ne Yer ve Özellikleri Nelerdir?Eskimolar Kuzey Cirumpolar bölgesinin Sibiryad’an Kanada’ya kadar uzanan bölgelerinde yaşayan yerli halklardır. Kanada, Grönland ve Kuzey Alaska’da Inuit ve Inupiat Eskimo alt grubu yaşamaktadır. Alaska ve Doğu Sibirya’da yaşayan Eskimolara da Yupik denir. Eskimolara en yakın grup, Doğu Asya’da yaşayan Moğol halkıdır.

Eskimolar Tarihi

Arkeolojik kanıtlar Eskimolar 5000 yıl önce Kuzey Amerika’ya yerleştiğini ileri sürdü. Alaska’da Doğu Asya’da gelişen bir kültürel varlık olan Arctic küçük araç geleneği ile yakından ilişkili insanlardan gelişti. Bu varlığın ataları, yaklaşık 2,000 ila 3000 yıl önce Sibirya’dan Alaska’ya taşınmıştı. Alaska’da keşfedilen eserler, 18.000 yıl öncesine dayanan Sibirya’da bulunanlara benzemektedir. Avrupalılarla ilk kapsamlı temasta Eskimoların nüfusunun yaklaşık 50.000 olduğunu ve yüzyıllar boyunca nispeten sabit kaldığını belirmiştir.

Eskimolar küçük ayaklara sahip olmakla birlikte, küçük burunlara ve çekik gözlere sahip olmakla bilinir. Ayrıca yaşadıkları ortamdan dolayı boyları kısadır. Eskimoların Kızılderililer ile akrabalık bağları olduğu inanılmaktadır. Kızılderililer kelime anlamı ise şöyle bilinmektedir; çiğ et yiyenler anlamını taşır. 

Eskimolar Tarafından Konuşulan Diller

Eskimo halkının konuştuğu diller Inuit ve Yupik dillerine uzanır. Inuit dili bölge ve topluma göre farklılık gösteren sayısız lehçe ile işaretlenmiştir. Inuit lehçeleri:Inuktitut : Bu dil, Kanada ve Grönland’da konuşmacılarla Inuit lehçelerinden biridir. Kanada’da, dil, Nunavut’un yanı sıra Kuzeybatı Toprakları’nda resmi statüye kavuşturuldu. Alt lehçeleri ise Inuttitut ve Nunavimmiutitut içerir.

Iñupiaq : kuzeybatı ve kuzey Alaska’da yaklaşık 2.000 kişi tarafından konuşulmaktadır. Dil, makaleler ve cinsiyet kategorilerinden yoksundur ve lehçeleri Kuzey Alaskan Iñupiaq ve Seward Peninsula Iñupiaq olmak üzere iki gruba ayrılmıştır.

Inuvialuktun : Batı Kanada’da Siglitun, Inuinnaqtun, Uummarmiutun ve Natsilingmiutut adında konuşulan Inuit’in çeşitli türlerinden oluşur.

Kalaallisut : Yaklaşık 57.000 konuşmacıya sahip olduğu Grönland’da konuşulmaktadır. Ülkede resmi bir dildir.

Yupik dil grubu :

Orta Sibirya Yupik:  Bu dil öncelikle Sibirya’daki Sibirya Yupik halkı tarafından konuşuluyor ve aynı zamanda Alaska’nın bir parçası olan St. Lawrence Adası’nda da konuşulmaktadır.

Central Alaskan Yup’ik : Bu dil güneybatı ve batı Alaska’da yaklaşık 10.000 kişi konuşmaktadır. ABD’de yerli dillerle birlikte olarak en büyük ikinci konuşmacıya sahip.

Eskimoların konuştuğu lehçelerin Türkçeye uygun kelime anlamı bulunmamaktadır.Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir