Forex ile Altın İşlemleri Nasıl Yapılır? 

İnternet bağlantılı kablolu ya da kablosuz akıllı telefon, bilgisayarlar ya da tabletler için geliştirilen programlar ile altın işlemlerini yapabilirsiniz. Altının ons (Dolar, Euro ve Türk Lirası) üzerinden fiyatlandığı piyasa içerisinden istediğiniz türde işlemler yapabilirsiniz.

Altın İşlemleri İçin Örnek:

Altının geçmekte zorlandığı bir direnç var ve birkaç kere denediği halde geçemediğini görüyorsunuz. Fakat burayı kırarsa yükseliş devam edebilir düşüncesi sizde hakim. Tamamen hayali olan 1250 dolardaki direncini işaret edelim. 1252 dolara ulaşırsa buy stop (alış emri) verdiniz ve zararı durdur noktası 1250 doların 5 dolar altı yani 1245 dolar diyelim.

Fiyatlar belki günler sonra 1252 doları görüyor ve bilgisayarınız açık olmasa bile otomatik olarak bu fiyattan alış emriniz gerçekleşiyor. Kar al seviyesini belirlediyseniz ulaşırsa işlem otomatik kapatılacak, fakat belirlemediyseniz stop noktasına gelmezse sürekli açık kalacaktır. Örnek olarak 1260 doları kar al noktası belirlediyseniz, 8 dolar kar yapmışsınız demektir. O halde birkaç farklı hacme göre ne kadar kazanç oluşturulacağını hesaplayalım. 0.01 lot ile 8 dolar, 0.05 lot ile 40 dolar, 0.10 dolar ile 80 dolar, 1.00 lot ile 800 dolar kar, 0.50 lot ile 400 dolar kar demektir. Elbette 0.15, 0.37, 0.03 lot gibi istediğiniz hacim büyüklüğünde emir verebilirsiniz.Bu anlattığımız direncin kırılmasına yönelik alış emri olup, sıkça kullanılmaktadır. Siz isterseniz anlık fiyatlara göre emirlerde verebilirsiniz. Yatırımcıların kolayca işlem yapabilmesi ve zamandan kazanabilmesi için geniş çaptaki analiz araçları ile araştırmalarınız desteklemeniz olanaklıdır.

Altın Kazançlarınızı Artırmanın Formülü

Önünüzde 10’dan fazla indikatör sistemi var ve bunları uygulamak için gün içi ve haftalık analizlere bakmanız şansınızı   artırabilir. Kısa zamanlı grafiklerde uzun vadedeki hareketi görmeniz zordur, o halde haftalık, aylık ve günlük gibi çalışmalarda bulunmanızı öneriyoruz.

Trend kanalları bu  zaman  dilimlerinde çizilmeli ve 4 saatlik grafikler ile daha küçük düzeydeki hareketleri de incelemelisiniz. 50-100 dolar gibi altındaki ons hareketleri yakalamak için trend kanallarının ne kadar büyük tarihler arasında çizilmesi uyumluluğu varsa o kadar gerçekçi olabilir. Elbette trendin üst bandına çarpması ve burayı kıramaması sizin satış talimatınız ile birleşirse kar yapılabileceği açıktır.

Bu anlattığımız sadece bir örnek ve takibini yaptığınız enstrümanın nelere daha çok tepki verdiğinin bulunması, teknik ve temel açıdan çalışmaların birleştirilmesi, kar marjı yüksek bir yatırımcıya dönüşmen anlamına gelir.

 Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir