İnsan Vücudu Hakkında Bilinmeyen Sırlar Nelerdir ?İnsan Vücudu Hakkında Bilmemiz Gereken 10 Önemli Şey

 

İnsan vücudu hakkında bilmediğiniz ilginç bilgileri bu makalede bulabileceksiniz.

İnsan vücudu Allah tarafından o kadar mükemmel yaratılmıştır ki, bazı özelliklerini duyunca şaşırmadan edemiyoruz.

İşte insan vücudu hakkında 10 ilginç bilgi :

1- Beynimize gelen sinirsel sinyaller saatte 273,6 km hızla beynimize ulaşmaktadır. Bu durumdan yola çıkarsak, dışardan gelen etkilere ne kadar hızlı tepki verdiğimiz sonucu ortaya çıkmaktadır.

2- Erkeklerin sakalları, vücutta en çabuk uzayan kıllardır. Hayatı boyunca sakal traşı olmayan bir erkeğin sakalı 10 metre kadar uzayabilir.

3- Yeni doğmuş bebeklerin vücutlarında yaklaşık olarak 350 tane kemik vardır. Bu sayı yaş ilerledikçe 206’ ya kadar düşmektedir. Bu olayın da sebebi de bebekler büyüdükçe küçük kemiklerin kapanarak büyük kemiklerle birleşmesidir.

4- Hapşırığımız vücuttan saatte 160 kilometre hızla çıkmaktadır. Bu yüzden hapşırırken ağzımızı burnumuzu kapatırsak, beyinde boyun damarlarında tahribat oluşup, ölüme bile yol açabilmektedir.5- Sağlıklı bir insan hayatı boyunca 25.000 litre kadar tükürük salgılamaktadır. Bu rakam da 2 tane yüzme havuzunu doldurmaktadır.

6- Tüm insanların doku yapısı birbirinden farklıdır. Sadece tek yumurta ikizlerinin dokuları birbirinin aynısıdır.

7- Akciğerlerimizin yüzey alana bir basketbol sahası kadardır. Binlerce alveol ve bronşların bulunması ve bronş ve akciğerlerin içerisinde binlerce mikroskobik kanalların bulunması bu durumu sağlamaktadır.

8- Yeni doğmuş bütün bebeklerin göz rengi mavidir. Belli bir süre geçtikten sonra bebeklerin göz renkleri değişse bile bebekler doğduğunda mavi gözle dünyaya gelir. “Melanin” adı verilen maddenin bebeğin vücudunda tam olarak bulunmaması bu duruma yol açmaktadır.

9- Bebekler doğumdan birkaç gün sonraya kadar hiçbir şey işitemezler. Birkaç gün sonra bebeklerin kulakları açılmaktadır.

10- Vücudumuz yarım saat içinde 1.9 litre kadar suyu kaynatabilecek derecede ısı üretmektedir. Bu da insan vücudunun ne kadar büyük bir enerji üretimi yaptığını gözler önüne sermektedir.2 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir