İnternet bankacılığı nedir? Faydaları ve zararları nelerdir?İnternet Bankacılığı : Mobil bankacılık , banka şubelerine gitmeden bütün banka işlemlerinizi android telefonlar aracılığı veya tablet ile internete bağlanarak gerçekleştirme işlemine mobil bankacılık denir. Cep şube yada cep bank olarak da adlandırılır.

 • Akbank :                 Giriş
 • Yapı    Kredi  :         Giriş
 • Ziraat Bankası:       Giriş
 • Türkiye İş Bankası: Giriş
 • Garanti Bankası:    Giriş

Mobil Bankacılığın Faydaları

 

 1. Cep telefonlarını kullanarak İnternet Bankacılığı kullanarak bir çok faydasını görürsünüz. Tüm bankalar neredeyse elinizin altında olur. Zamanda tasarruf başında gelir. Ayrıca ATM bulma sorununu ortadan kaldırır. Fatura ödemelerini akıllı telefonların da sağladığı kolaylıkla yatırabilirsiniz.
 2. Ayrıca tüm bankalar tarafından sunulan mobil bankacılık hizmeti ücretsizdir. Bu, müşterinin sorunsuz işlemlerini ek ücret ödemeden yerine getirebileceği anlamına gelmektedir.
 3. Cep telefonunun uyumluluğuna ve cihazın üretime bağlı olarak mobil cihazlardan servislere erişilebilmesinin üç yolu bulunmaktadır. Bu, mobil bankacılık hizmetini herkes için hazır hale getirir. Birincisi SMS yoluyla olup, denge bilgileri ve bankacılık şifreleri SMS yoluyla kullanıcıya gönderilir. İkincisi, bazı bankalar, banka hesabına erişmek için mobil cihaza indirilebilen özel yazılım uygulamalarına sahiptir. Üçüncüsü, internet tarayıcısı olan mobil cihazlar bankacılık uygulamalarına bir bilgisayar gibi kolayca erişebilir.
 4. Banka sunucuları, kablosuz işlemler için şifrelenir. Bu tür işlemlerin aslında kablolu bağlantılarla gerçekleştirilen işlemlerden daha iyi güvence altına alınmış olabileceği anlamına gelir.Hesap numarası kablosuz bağlantıda gösterilmez. Bu, veri güvenliğine daha fazla yardımcı olmaktadır.


Mobil Bankacılığın Riskleri

 1. Herhangi bir yeni teknoloji de olduğu gibi mobil bankacılığın riskleri vardır. Aşağıda büyük riskler sıralanmıştır.
 2. Mobil bankacılığın en büyük güvenlik riski, cep telefonu servis sağlayıcılarının şifrelenmemiş sunucularıdır. Bu, uzman bir bilgisayar korsanının kullanıcıların hesap bilgilerini veya banka kartı bilgilerini ve kredi kartı bilgilerini elde etmesini oldukça kolaylaştırır.
 3. Bankalardan alınan mesajlara güvenlik şifresi bırakılmazsa. Bu, mobil taşıyıcı üzerinden iletilen  bilgilerin kolayca ihlal  olabileceği anlamına gelir.
 4. Mobil cihaz çalınırsa, mesajlarda saklanan bilgiler başka bir kişi tarafından kolaylıkla kullanılabilir.
 5. İnternet tarayıcısı kullanan, ancak bir virüsten koruma yazılımına sahip olmayan cep telefonları, hassas bilgiler için saldırıya uğrama riski çok yüksektir.

Akıllı telefonların artan kullanımı ve cep telefonunda yüksek hızlı İnternet’e erişilebilmesi ile mobil bankacılık bir sonraki yeni teknolojik adım haline geldi. Şüphesiz, konfor ve sorunsuz hesap erişimini sağlar. Ancak, bilgi güvenliği söz konusu olduğu sürece, kesinlikle sonuç bir felaket olabilir. Bankalar % 100 güvenli bir mobil bankacılık yöntemi sunmazlarsa, Tavsiyemiz mobil bankacılık işlemini yalnızca gerekli olduğunda kullanınız.

Merak edilen ‘Dünyanın En Güzel Buzulları Nerelerdedir?’ yazısına bakabilirsiniz.2 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir