İspanya İlgi Çekici 5 Güzel Yönü Nelerdir ?İspanya Avrupa kıtasının güneybatısında yer alan, Türkiye gibi Akdeniz’ e kıyısı bulunan; Fransa’dan sonra Batı Avrupa’nın ikinci büyük ve yüz ölçümü olarak İsviçre’den sonra Avrupa’ da yine ikinci büyük ülkedir. İspanya’da şu anda 17 tane özerk topluluk ve 2 tane özerk şehir bulunmaktadır. En çok bilinen bölgeler; Bask, Katalunya, Endülüs, Galiçya, Aragon, Kanarya Adası Bölgeleri ve özerk şehirler ise Madrid ile Melilla şehirleridir.

Günümüze kadar birçok kültürün hüküm sürdüğü İspanya’da; Fenikeliler, Yunanlılar, Roma İmparatorluğu, Endülüsler gibi birçok kültürün etkisinde kalınmıştır. İspanya’ ya bugünkü tarihi şeklini veren sanatsal yapılar, bu şekilde günümüze kadar taşınmıştır. Bütün bunların yanı sıra, İspanya ‘yı İspanya yapan, insanı ilk bakışta içine çeken inanılmaz çekici özellikleri vardır.

 

   Büyülü ve mistik atmosferi: 

İspanya’da, güneyinde Granada ‘dan başlayıp; kuzeyinde Barcelona’ya gidinceye kadar iç dünyanızda da farklı yerlere gidip, gelirsiniz. Barcelona ve Sevilla gibi şehirler, bize kitaplarda betimlenen masal şehirlerinin yeryüzünde canlanmış hallerini sunarlarken; birçok şehirde flamenko ve gitarla hüzünlenir, büyük ve yemyeşil parklarda ferahlar, her kültüre hitap eden nargile kafeler ile ucuz ve canlı barlarda eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz.

tango ispanya

    Sıcak kanlı, sempatik ve konuşkan insanları:

 İspanya’ da yoldan yürürken, biri gelip yıllar önce kaybettiği bir kardeşini bulmuşçasına size sarılırsa sakın şaşırmayın. İspanyol insanları kültürlerinin ve eğlenceye düşkün yapılarının verdiği rahatlıkla en az bizim kadar arkadaş canlısıdırlar. Hatta belki biraz daha fazla olabilirler. Burada yediden yetmişe her yaştan insan eğlenmekten büyük zevk alır. Genelde tek bir kelime İspanyolca bilmeseniz bile, İspanyollar sizinle konuşmak için herhangi bir çekince duymazlar. Örneğin; gece yarısı bir bara gittiğinizde sizinle birlikte içkinize ortak olmaya çalışan bir teyzeye rastlayabilir, hiç tanımadığınız insanlarla fotoğraf karelerine girebilirsiniz. Bu kadar sempatik insanın arasında İspanya’ da yalnız kalmanız oldukça zordur.ispanyol amigo

   İspanyol Mutfağı:

 İspanya’ nın yemek kültürü Türkiye mutfağına benzer. Bununla birlikte; İspanya’ya özgü farklı tatlar bulabilirsiniz. Bunlardan en meşhurları şüphesiz, paella ve sangria ikilisidir. Paella deniz mahsulleri ve farklı çeşit pilavla yapılan bir yemek olup; sangria ise şarap, rom ve meyvelerin karışımıyla meydana gelmiş oldukça tatlı alkollü bir içkidir. İspanyol mutfağını daha iyi anlayabilmek için, 1.5 euro ‘ya bile bulabileceğiniz caña (bira) ve tapas ( İspanyol mezesi), tortilla, tinto de verano, churros, calimocho (şarap + kola) gibi yiyecek ve içecekler mutlaka ama mutlaka denenmelidir.

 

ispanya mutfağı

   Meşhur plajları: 

Madonna meşhur şarkısı “La Isla Bonita” (Güzel Ada) ‘ da İspanyol adası San Pedro’ ya olan aşkını İspanyolca kelimelerle anlatıyordu. Haksız sayılmaz doğrusu, Kanarya Adaları, Tenerife, İbiza derken güzelim plajların, denizin, kumun ve muhteşem gece hayatının tadını sonuna kadar çıkartıyorsunuz.  Belki de bu yüzden diğer ülkelere nazaran, Türkiye plajlarında çok fazla İspanyol turiste rastlamıyoruz çünkü onlar o sırada kendi deniz ve plajlarının tadını çıkarmakla meşgul oluyorlar.

ispanyol dans

   Oldukça tanıdık markaların koleksiyonları:

İspanya aynı zamanda modanın kalbinin attığı ülkelerden biridir. Eğer Zara, Bershka, Stradivarius, Mango, Massimo Dutti, Oysho gibi markalar size yabancı gelmiyorsa, bu markaların İspanyol olması da sizi çok şaşırtmayacaktır. Sadece alışveriş yapmak için bile İspanya’ya gidebilirsiniz. Aslında bu amaçla gidenlerin de çok olduğunu biliyoruz. Üstelik indirim sezonlarında bu markaların koleksiyonlarını Türkiye ‘den daha ucuza alabilirsiniz. Türkiye için alt-orta segmente yakın kalan bu markalar, İspanya ‘da alt kesime hitap ediyorlar. Birbirinden şık, çok lüks marka, ürün ve tasarımlar da alıcıların beğenisine sunuluyor tabi ki. Kurulan semt pazarlarında da çok şık ve ucuz ürünler bulmanız mümkün, bizden söylemesi.

rodeo ispanya

Aslında İspanya’nın çekiciliği anlatmakla bitmez.  O yüzden bu güzelliklerin tadına bir an önce varmak için, İspanya’ yı bir kez bile olsa mutlaka ziyaret edin.Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir