Kaçak Çay Nedir? Zararlı MıHalk arasında kaçak çay olarak bilinen Sri Lanka (Seylan) çayı ismini, Rize çayının ilk üretime başladığı dönemlerde almıştır. Rize’de çayın üretilip satışa başlamasının ardından ülkemiz dışarıdan çay ithal etmeyi zorlaştırmış vergileri çok yükseltmiştir. O gün bugün Sri Lanka Seylan çayının adı kaçak çay olarak kalmıştır. Bu çay kaçak yollarda ülkeye sokulmuş bir çay olsa, BİM gibi tüm ülkenin her tarafında her mahallesinde satışlar yapan büyük bir alışveriş marketleri zincirinde satılır mı?

 

Kaçak Çay Sağlığa Zararlı mı?

 

Geçtiğimiz günlerde kaçak çayla ilgili haberler basında bayağı bir yer bulmuştu. Gün geçtikçe ülkemizde tüketimi artan kaçak çay için birçok dedikodu üretildi. Yok, efendim kaçak çayın içinde domuz kanı varmış ondan rengi kırmızıymış, yok efendim kaçak çayın içinde böcek varmış, hayvan dışkısı varmış ve buna benzer birçok dedikodu. Bu dedikoduların çıkma nedeni kesinlikle Rize Çayının satışını artırmaktır. Biz neyin çok satıldığının neyin az satıldığının peşinde değiliz zaten ama var olan bir gerçek var ki oda damak tadıdır. Bizler çayın gerçek tadını almak istiyoruz.Bu yazımızda sizlerle kaçak çay zararlı mı, kaçak çayda domuz kanı var mı, kaçak çayda hayvan dışkısı var mı? Gibi soruların cevaplarını paylaşacağız. 

 

 

kaçak çay

Kaçak çayda domuz kanı, böcek, hayvan dışkısı var mı?

 

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi, kaçak çay hakkında söylenen bu şeyler kesinlikle bu çayı kötülemek satışını durdurup yerli çayın satışını arttırmaya yönelik hareketlerdir. Kaçak çaylar genellikle, Sri Lanka, Hindistan gibi yerlerden ülkemize gelmektedir. Bu çayların en önemli özelliği, çayın tanelerinin yerli çayda olduğu gibi toz halinde olmamasıdır. Kaçak çayın taneleri büyüktür ve bu bir çay için önemli bir şeydir. Çay ne kadar iri kıyılırsa o kadar lezzetli olur.

Kaçak çay sağlığa zararlı mı?

Kaçak çayın sağlığa zararlı olduğu da söylentiler tamamen yersizdir.  İçinde çaydan başka hiçbir şey olmayan bir çay neden sağlığa zararlı olsun sorarım sizlere. Ancak işi abartırsanız günde 20-30 bardak çay içerseniz her çay sağlığa zararlı olur. Her şeyi dozunda tutmak gerek.

NOT: son zamanlarda Kaçak çay diye tabir ettiğimiz (Seylan) çay bir tür boya kullanılarak siyahlaştırma işlemi yapılmaktadır. Alış verişe uygun Büyük marketlerde alınması önerilir.

 Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir