Kan Grubu Nedir Çeşitleri Nelerdir ?

Kan grubu İnsanların kanlarında farklı antikor türleri bulunur. Bu antikorların özellikleri birbirinden farklıdır ve karışan farklı antikor türleri birbirlerine uyum sağlamayabilir. Bu nedenle insanlarda bulunan kanlar, yapılarında bulunan antikor ve protein çeşitlerine göre gruplara ayrılır. Bu gruplar protein yapılarına göre; (A) grubu, (B) grubu,(AB) grubu ve (0) grubu olmak üzere 4 ana gruba ayrılır. Her grup kendi arasında RH değerine göre ikiye ayrılır.

A Grubu:

 

Eritrosit yüzeyinde A antijenini, kan plazmasında ise B antikorunu taşıyan kan grubudur. Mendel kuralına göre A kan grubuna sahip bir bireyin meydana gelebilmesi için; 0 ve A kan grubuna sahip genlerin bir araya gelmesi gerekir. Dünya üzerinde en fazla kişide bulunan kan türüdür. Bu kan grubuna sahip kişi sadece kendisi ile aynı grupta bulunan kanları alabilir.

B Grubu:

Eritrosit yüzeyinde B antijenini, kan plazmasında ise A antikorunu taşıyan kan grubudur. B grubuna sahip bir bireyin meydana gelebilmesi için; 0 ve B kan grubuna sahip genlerin bir araya gelmesi gerekir. B kan grubuna sahip bir kişi sadece B grubu kana sahip kişilerden kan alabilir.

kan grubuAB Grubu: 

Eritrosit yüzeyinde hem A, hem de B antijenini taşır. Plazmasında ise antikor bulunmaz. Mendel kuralına göre bu kan grubuna sahip bireylerin oluşması için A ve B kan grubuna sahip genlerin bir araya gelmesi gerekir. AB kan grubuna sahip bir birey gerek duyulan durumlarda tüm kan gruplarından kan alabilir. Bu nedenle AB kan grubuna genel alıcı denir.

0 Grubu:

Eritrosit yüzeyinde antijen taşımayan, kan plazmasında ise A ve B antikorlarını taşıyan kan grubudur. 0 kan grubuna sahip bireylerin oluşması için iki farklı 0 kan grubu özelliklerini taşıyan genin bir araya gelmesi gerekir. 0 kan grubuna sahip birey, tüm kan gruplarına kan verebilir. Bu nedenle 0 grubuna genel verici denir.

RH Faktörü

Kan içerisinde Eritroblastoz maddesinin varlığına göre kanın farklı özellikler kazanmasına RH faktörü denir. Bu maddenin kan içerisinde bulunma durumuna Rh pozitif, bulunmama durumuna ise Rh negatif denir. Ana kan grupları Rh faktörünün etkisiyle, kendi aralarında da ikili gruplara ayrılır. Bunun sonucunda 8 farklı kan grubu oluşur.

Bunu Gördün Mü :  Basen Eritme, Kalça Zayıflatma Diyet Tarifi Nedir?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir