Kan Gruplarının Hayatımızdaki Önemi Nelerdir ?Kan Gruplarının Hayatımızdaki Önemi: İlim ve teknolojideki gelişmeler hayatımızın büyük alanında yer almaktadır. İnsan hayatını kolaylaştırmak ve küresel yaşamdaki, dünya standartlarına ayak uydurmak için her geçen gün yeni keşifler ortaya koymaktadır. Teknoloji çağının gereği olarak insanoğlu da artık hayatı basitleştirebilmek adına günlük yaşamında normalde yapması gereken ödev ve görevleri sanal alemde gerçekleştirebiliyor.

Bu gelişmelerin en büyük aygıtı listelerin başında bilgisayar geliyor. Bağımlı bir halde yaşamaktayız. Bilgisayar öyle bir cihaz ki bizi kendisine tutsak edip saatlerce ondan sıkılmadan başında oturtabiliyor ve bu sayede de teknolojik ürünlerin insanoğlu üzerindeki olumsuz etkisi; hareketsizliğe neden olmakla beraber bütün hastalıkları peşinde sürüklemeyi de ihmal etmiyor. Hareketsizliğimizin kaynağı teknoloji olmasına karşın bazen de yaşam kalitemizin artması için olumlu çalışmalar yapılmaktadır.

Beslenme ve spor alanında yapılan bilimsel çalışmalar da daha sağlıklı bireyler olmamızı doğru bir şekilde beslenmemiz ve bize uygun olan sporların belirlenmesinde teknoloji olumlu rol oynamaktadır. Yapılan bu bilimsel çalışmaların bazıları beslenme şekilleri ve beslenirken hangi durumları temel alınarak daha sağlıklı bir yaşam sürdürebileceğimiz konusunda bizleri uyarmaktadır. Kısaca beslenme ile ilgili bilgi vermek gerekirse;Yapılan bu bilimsel çalışmaların bazıları beslenme şekilleri ve beslenirken hangi durumları temel alınarak daha sağlıklı bir yaşam sürdürebileceğimiz konusunda bizleri uyarmaktadır. Kısaca beslenme ile ilgili bilgi vermek gerekirse;Yapılan bu bilimsel çalışmaların bazıları beslenme şekilleri ve beslenirken hangi durumları temel alınarak daha sağlıklı bir yaşam sürdürebileceğimiz konusunda bizleri uyarmaktadır. Kısaca beslenme ile ilgili bilgi vermek gerekirse;

Beslenme; insanların fizyolojik yaşamını sürdürebilmek için gerçekleştirdiğimiz davranışlar örneğidir. İnsanlar yani bizler beslenmeyi; karın doyurmak, canımızın çektiğini yemek, açlık duygusunu bastırmak için gerçekleştirilen bir faaliyet değildir esasında beslenme; bizlere emanet olarak bahşedilen vücudumuzun sağlığını korumak ona en mükemmel bir şekilde beslenme aracılığıyla yaşam kalitesini arttırmaktır. Besinlerimizi zamanında ve yeterli miktarda almak hayatımızda pozitif rol oynamaktadır. Beslenme uzmanları ve diyetisyenler günümüzde büyük tartışmalara yol açan “Kan gruplarına göre beslenme ve egzersiz çeşitleri” üzerinde durmaktadır.

Tartışmalara konu olan, gündemden düşmeyen bu konuda dünyaca ünlü sporcular bu yöntemi kullanarak egzersiz programlarını düzenlemektedirler. Hatta bu konuda “The American Naturopahric” hekimleri tarafından bu konuları işleyen kitap serisi çıkarılmıştır. Araştırmalara göre; farklı yapılara sahip besinlerin kan grupları ile olan etkileşimleri sağlığa etki etmektedir. Farklı kan gruplarından dolayı bazı besin değerleri insan sağlığına yararlı olmasına karşın kimi insanlarda farklı reaksiyonlar göstermektedir. Hatta hastalıklara neden olmaktadır Bu konu üzerinde satış rekorları kırmış “Can boğazdan çıkar” kitabının yazarı Mehmet Ali Bulut kendi yaşamından yola çıkarak hazırladığı bu eserinde Türk kültürünün yanlış beslenme şekilleri ve alışa gelmiş sonrası kazanılan alışkanlıklar üzerine değinmiştir. Bu konuda dünyaca ünlü Dr.Mehmet Öz’ün de yazdığı” Kan grubuna göre beslenme” kitabını da unutmamak lazım.

Her ülkede ve coğrafya da farklı kan grupları dikkat çekmektedir. Türkiye’de kan grubu dağılımı şöyle;

Türkiye'de kan grupları dağılımı.

Türkiye’de kan grupları dağılımı.Kan Gruplarının Hayatımızdaki Önemi

Kan grubuna göre beslenmede gruplara özgü neler yememiz gerekiyor? Kısaca özetlemek gerekirsek;

0  KAN GRUBU

 • .Kırmızı et, balık ve doğal sebze meyve yiyin

 • .Buğday ve diğer tahıl ürünlerini tüketmek gerekir.

 • .Kafein, alkol, adrenalin türü içeceklerden sakınmalıdır.

 • .Mide ve ülser problemleri olabilir bu durum bağışıklık sistemlerine bağlanmaktadır.

 • .Fiziksel güçlerinin iyi olmalarından dolayı ağır spor ve yüksek antrenmanlı atlet olduğu düşülmektedir. Enerji potansiyelleri yüksek oldukları için vücutta daha fazla endorfin hormonu salgılarlar.

 A KAN GRUBU

 

 • Genellikle sebze ağırlıklı beslenmelidirler

 • Kırmızı et ve sütten kesinlikle kaçınılmalıdır

 • Stresi azaltmak için yoga ve derin düşünme yapılması gerekir

 • Kalp ve şeker hastalıklarına yakalanması durumları yüksektir

 • A gruplarının mide asidi daha az olduğu için hayvansal proteini sindirmekte zorlanırlar.

  B KAN GRUBU

 • Güçlü bağışıklık ve sindirim sistemleri vardır. Bu yüzden yediklerinde serbesttirler.

 • Kronik yorgunluklar ve deri hastalıkları görülebilir.

 • Fiziksel aktiviteleri yerinde olduğu için denge sporları; kayak, yelkencilikte başarılı olurlar.

 

 AB KAN GRUBU

 • .A ve B gruplarının yemesi ve yememesi gerekenler, AB kan grubu içinde geçerlidir.

 • .En uyumlu bağışıklık sistemine sahiptirler.

 • .Yüksek stres altında hissederler kalp krizi geçirme durumu yüksektir.Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir