Kan Uyuşmazlığı Nedir ? Riskleri nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir ? 

Kan içerisinde bulunan RH antikorunun farklılığından kaynaklanan uyuşmazlık sorununa kan uyuşmazlığı denir. Bu sorun anne ve baba bireyin RH faktörlerinin farklılığından kaynaklanır. Örneğin -RH kan özelliğine sahip ana birey ile +RH kan özelliğine sahip baba bireyden meydana gelen bebekte kan uyuşmazlığı sorunu görülebilir. Ana bireyin vücudunda gelişen bebek genler nedeniyle babasının özelliğini alarak +RH kan özelliğine sahip olursa; ana bireyin vücudunun savunma sistemi, bebeği bir yabancı madde gibi görür. Bunun sonucunda vücudun savunma sistemi, bebeğin kan hücrelerini parçalamak için harekete geçer. İlk gebeliklerde, anne bireyin vücudunun savunma sistemi RH faktörünü tanımadığı için bebek zarar görmeden kurtulabilir. Fakat sonraki gebeliklerde, savunma sistemi RH faktörünü tanımış olur ve bebeğin kan hücrelerini parçalar. Önlem alınmadığı takdirde, kan antikorları parçalanan bebek yaşamını devam ettiremez ve ölür.

Kan Uyuşmazlığının Engellenmesi

Gerekli önlemlerle kan uyuşmazlığı sonucu ortaya çıkan problemler engellenebilir. Bunun için anneye bazı iğnelerle farklı antikorlar verilir. Bunlar halk arasında uyuşmazlık iğnesi olarak bilinir. Henüz +RH antikorları annenin savunma sistemiyle karşılaşmamış iken, bu antikorlar +RH özelliğe sahip antikorları yok eder. Bunun sonucunda bebek herhangi bir zarar görmemiş olur.kan uyuşmazlığı

Doku Uyuşmazlığı Nedir?

Her canlının DNA’sı farklı olduğu için yapılarında üretilen proteinlerde farklıdır. Doku nakillerinde, dokuların yapılarında bulunan proteinlerin yapıları birbirine yakın değilse doku uyuşmazlığı denilen durum ortaya çıkar. Doku uyuşmazlığında, birbirine uyum göstermeyen dokulardan nakledilen dokunun hücreleri ölmeye başlar. Daha sonra doku tamamen ölür.

Organ nakillerinde doku uyuşmazlığının ortaya çıkmamasına dikkat edilir. Bu nedenle dokularının protein yapılarının benzerlik gösterme olasılığı daha yüksek olan ikiz kardeşler ve anne-baba gibi yakın akrabalar, organ naklinde daha çok tercih edilir.

Protein yapıları birbirine çok yakın olan dokular arasında da doku uyuşmazlığı görülebilir. Bu nedenle doku yapıları birbirine yakın olduğu için yapılan bazı organ ve doku nakillerinde; vücut bu yapıları kabul etmeyebilir. Bunun sonucunda, dokular nakil edildikleri vücut ile uyum sağlayamazlar. Uyum sağlayamayan dokular ise kısa süre sonra ölür.5 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir