Kanada Bayrağının Anlamı ve Tarihi ?Kanada’nın ulusal bayrağıdır, bayrağın ortasında 11 sivri uclu kırmızı renkli akçaağaç yaprağı bulunur , yaprağı içinde bulunduran beyaz kare şeklinde alan ve hemen beyaz karenin yanında bulunan iki eşit kırmızı daha. Beyaz olan karenin genişliği ile iki kırmızı bandın toplam genişliği birbirine eşit olan bayraktır.

Akçaağaç yaprağı uzun zamandan beri Kanada’nın sembolü olmuştur. İlk Avrupalı ​​yerleşimcilerin gelişinden daha önce, Kanada’nın Aborijin halkları akçaağaç yaprağının özünün yenilebilir özellikliğini keşfetti. Toronto’da düzenlenen halka açık bir toplantıda 1860’da akçaağaç yaprağı Galler Prensi ziyaretinin süslemelerinde kullanılmak üzere Kanada’nın ulusal amblemi olarak kabul edildi. Kırmızı ve beyaz, Kanada Kraliyet Silahlarının ilan edilmesiyle 1921 yılında Kanada Krallığı’nın resmi renkleri olan Majesteleri, Kral George V tarafından seçildi.1982’de Calgary’den bir kayakçı olan Laurie Skreslet, Kanada bayrağını Everest’in Dünya üzerindeki en yüksek noktasına götürdü.

1984 yılında, Kanada bayrağı, uzaydaki ilk Kanada astronotu olan Marc Garneau’nun uçuş misyonu üniformasında uzaya fırlatıldı ve  yeni bir zirveye ulaştı.

Kanada bayrak günü

Kanada Bayrak günü
Mevcut Kanada bayrağı 15 Şubat 1965 tarihinde Ottawa Parlamentosu Tepesi’nde düzenlenen resmi bir törenle açıldı. Kanada Bayrak Günü 1996 yılında kuruldu. bayrak her yıl 15 Şubat’ta Parlamento  Tepesi’nde açıldığı  bilinmektedir. Bu kamusal tatil değildir.

harita

 4 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir