Kişisel Temizlik Nelerdir? Önemi 

Sağlıklı bir toplum sağlıklı bireylerden oluşur.Sağlıklı olmanın temel koşullarından biride kişisel temizliktir.Dışarıdan gelen mikropların ve kirlerin vücuttan atılmasına temizlik adı verilmiştir.

Bütün dinler ve inançlar temizlik ile ilgili kurallar getirmiştir.İslam dini “ Temizlik imandan gelir.”sözü ile temizliğin önemini bu sözüyle yıllar önce belirtmiş ve temizliğin insanlar için ne kadar faydalı olduğunu vurgulamıştır.

Temizliğin insan sağlığını etkilediği için bu kural çok önemlidir.Temiz olmak vücudumuza,kendimize ve toplumumuza karşı kendimize ait görevlerimizin en başında gelmektedir.

Temiz olmak insanın kendine olan öz güvenini arttırır.İnsanın kendini mutlu hissetmesine iş ve arkadaş ilişkilerinde başarılı olmasına yardımcı olur.

Kişisel temizlik vücudumuzun,kıyafetlerimizin ve kullandığımız tüm eşyaların temiz olması demektir.Vücut temizliği el ,yüz ,koltuk altı, boyun , saç bakımı ve ayak temizliği anlamına gelmektedir.Sağlık açısından vücudun tüm bölgeleri temiz tutulmalıdır.

 

El,Tırnak temizliği ve bakımı

 

Günlük yaşantımızda sık sık kullandığımız ve çevreyle en çok temas eden organlarımızdan biri ellerimizdir.Otobüste yolda ve insanlar arasında ellerimiz sürekli bir yerlere değer bu yüzden çabuk kirlenirler.

Ellerimizi sık sık yıkayarak mikroorganizmalardan ellerimizi koruyabilir temizleyebiliriz buda bir çok hastalığın oluşmasının önüne geçer.

Ellerimizi sadece su ile yıkayarak sadece bir kısmını temizleyebilirsiniz ellerimizi yıkarken sabun veya temizleyici herhangi bir madde kullanarak tam olarak bir temizlik yapmış olursunuz.

 

2.Tırnaklar

Tırnaklar, bir şeyi alma tutma durumlarında parmak uçlarını korurken bir yandan da cisimlerle temas eder bu sebepten dolayı çok çabuk kirlenir.Bunun için el temizliğine ilk önce tırnaklardan başlanmalıdır.Uzayan tırnaklar kesilmeli bol su ve sabunla temizce yıkanmalıdır.El tırnakları yuvarlak ayak tırnakları ise tırnak batmasını önlemek için düz kesilmelidir.

Kesme işlemine başlanılmadan önce tırnak makasını aptiseptik bir madde kullanılarak temizlenmelidir.

 

3.Yüz,Boyun ve Koltuk altı temizliği

 

Sabahları yataktan kalkınca soğuk su ile yıkar rahatlarsınız hemde uykunuzun açılmasında büyük fayda sağlar.Yüzler yıkanırken göz çevresini temizleyerek uykunuzu dağıtır kendinize gelmenizde yardımcı olabilirsiniz.Hergün banyo yapma şansınız var ise banyo yapmanız vücut açısından rahatlama sağlanabilir eğer her sabah banyo yapma şansınız yok ise yüz boyun kulaklar bol su ve sabun kullanarak temizlenmelidir.

Kulaklar ve burun mikropların vücudumuza giriş kapısıdır.Sağlık ve görünüm açısından burun ve kulakların temizliği önemli bir etkendir.

 

4.Saç bakımı ve Temizliği

 

Sabahları elinizi yüzünü yıkar,aynanın karşısına geçip saçlarınızı tararsınız çünkü bir çok insan görünüm açısından saçlarına büyük önem verir.Bu amaçla saçlar banyo sonrasında ya da her sabah el ve yüz temizliğinden sonra saç fırçası ile taranmalıdır.Saçlar haftada 2-3 kez sabunla yıkanıp temizlenmelidir.Saçlarınıza herhangi bir dış etken ( jöle,vax,sprey) kullanıyorsanız saçlarınızı günlük olarak yıkamalısınızdır.

 

5.Ayak temizliği ( Ayak kokusu ve çözümü )

 

Bütün gün çorap ve ayakkabı içerisinde kalan ayaklarınız terler ve koku yapar. Nemli ve kapalı ortamda kolayca mikropların üremesine sebep olur.Ayaklar yıkanmadığı zaman çevremizdeki insanları rahatsız edebilecek kadar koku yapar.Akşamları eve gelir gelmez ayaklar yıkanmalı ve ayrı bir havlu ile yıkanmalıdır.

 

6.Genital bölge ( Üreme organları) Temizliği

 

Üreme organları vücudumuzun dışarı açılan bölgelerinden biridir.Bölgeniz temiz olması bizleri bazı hastalıklara karşı korur.Sağlıklı yaşam için bu bölgelerin temizliği oldukça önemlidir.

Genital bölge çevresinde bulunan kıllar vücudumuzun diğer bölgelerine nazaran daha çok terleme yapar.

Kızlar adet dönemlerinde pedlerini sık sık değiştirmeli ve genital bölgelerini temiz tutmalıdırlar.Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir