Klostrofobi Nedir? Belirtileri Nelerdir ? Tedavisi Nasıldır ?Dar alan fobisi, dar alanda duramayanlar, havasız alanda kalamayanlar, kapalı alanda kalamama, dar alan fobisi olanlar, dar alan fobisi nasıl oluştuğu hakkında, klostrofobi hastalığı ile ilgili genel olarak bilgileri bu makalemizde ele alacağız.

Klostrofobi ( Dar alan fobisi, kapalı alan hastalığı )

Zihinsel bir hastalıktır. Genel olarak bilinen şekli kapalı alanda kalamamaktır. Bunu biraz daha açarsak; kapalı alanda kalamamak, kapalı alanlarda sıkılıp terlemek, havası az ortamda duramamak,dar alanda bitkin düşenler, dar alanlara gelemeyenler olarak örnekleyebiliriz.

Bu hastalığı olan bireyler o anda kapalı alanda kaldığında panikleyerek şok geçirebilirler. Bu tür kişiler kendilerini havasız kaldıklarını, soluk alamadıklarını zihinsel olarak kabullenmiş ve bu durumdan kurtulma çabasında olan kişilerdir. Vücuda karşı her hangi bir tehdit yokken bile zihin bu tür komplikasyonlar ile bireyin hareketlerini yönetir.Klostrofobi ( Dar alan fobisi ) Belirtileri

Dar alan fobisi olan kişiler, o ortamlara geldiklerinde stres altına girerler. Hal ve hareketlerinde ki değişim gözle görülür şekilde bellidir. Çekingenlik önde gelir, için kapanma, vücudunda terlemeler oluşur, o kişi oradan bir an önce kurtulup çıkmak ister. Normal bireyler için her hangi bir şey yokken o bireyler bulunduğu dar ortamda duvarlar üstüne geliyormuş gibi hissediyor olabilir veya ortamda oksijen bittiğini düşünürler. Vücutlarında titreme, çarpıntı, bayılacak gibi oluyor olduğunu hissetme, nefes darlığı çekiyor gibi görünüyorlarsa o kişi o an fobisine yakalanmıştır.

Bu tür insanlar kapalı alanlardan kaçarlar. Örneğin ulaşımda uçak, otobüs kullanmaz, sinemaya tiyatroya gitmek istemezler. Kapalı alanda kalan bu kişiler genellikle pencerelere yakın, kapılara yakın durmak isterler.

Klostrofobi ( Dar alan fobisi ) Neden oluşur ? Nasıl oluşur ?

Klostrofobinin şu sebeple oluşur diyemeyiz. Çünkü bu fobi kişiden kişiye görecelidir. Genellikle çocuk, ergenlik yaşlarında oluştuğu bilinmektedir. Çocukken ebeveynlerinizin yaptığınız her hangi bir suç için sizi evde odaya kapatmaları, rüyanızda kilit altında tutulmanız gibi olaylardan etkilenerek bu hastalığa yakalanabiliriz. Anne – baba’nın çocuklarını sürekli kontrol altında tutmaları, sürekli iyi olup olmadığı hakkında sormaları da bu hastalığa sebebiyet verebilir. Klostrofobi başlangıcında kişilerin ebeveynlerine daha fazla yanaştığı, onların korumasına ihtiyaç duyduklarını hissederler. Bu şekilde klostrofobi gelişir ve ilerleyen yaşlarınızda da sizinle olur.5 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir