Kolombiya Bayrağı Anlamı ve Tarihikolombiya bayrağıKolombiya Bayrağı 17 Aralık 1819 yılında kabul edildi. Kolombiya bayrağı üç renk barındırır. Bayrak sarı, mavi ve kırmızı renkleri içinde bulundurur. Kolombiya bayrağı renkleri iki şekilde yorumlanmaktadır.

Kolombiya Bayrağı Anlamı

Bayraktaki sarı rengin anlamı egemenlik ve adaleti, mavi rengin anlamı sadakat ve uyanıklığı, kırmızı renk ise İspanya savaşı sonra bağımsızlık zaferini temsil etmektedir.

Bayraktaki sarı renk İspanyolların ülkeye gelene kadar sahip olduğu çocuk şarkılarını temsil ettiğini, Mavi rengin Kolombiya ülkesinin iki tarafla okunus ile çevrili olduğunu ve kırmızı renk ise Kolombiyalıların İspanya ile bağımsızlık savaşı mücadelesinde dökülen kanları temsil ettiğini anlatmaktadır.Kolombiya bayrağı üç farklı renge sahiptir yukarda anlatıldığı gibi, sarı, mavi ve kırmızı. Her bir renk, bayrak boyunca yatay bir banta sahiptir. Bayrağın üst kısmında bulunan sarı bant, bayrağın tam olarak yarısına sahiptir. Orta mavi bant % 25’ini ve en altta kırmızı bant ise % 25’i almaktadır. Üstte anlatıldığı gibi bayrağın her rengi kendine özel anlama sahiptir. Bu bayrak tasarımı ise Gran Kolombiya bayrağından elde edilmiştir. Kolombiya ülkesi tam bir ülke haline gelmeden önce her ülke gibi bir çok savaşlar yaşamıştır. Bir çok ölüm ve sonrasında İspanya kuşatması olmuş. İspanya’ya karşı yapılan bağımsızlık savaşı sonrası elde edilen zafer sonrası resmi bayrağa sahip olmaları bir ulusun başarısını temsil etmektedir.

Kolombiya bayrağı, Kolombiya adı verilen ülkenin bayrağıdır. Kolombiya kıta olarak Güney Amerika’da yer almaktadır . Kolombiya’da 5 komşu ülke vardır. Kolombiya’nın kara sınırlarının toplam uzunluğu 3 731 mi / 6 004 km’dir. Kolombiya sınır komşuları: Brezilya Ekvator, Panama, Peru ve Venezuela’dır.

Kolombiya’nın başkenti Santa Fé de Bogotá’dır. Kolombiya Üniter başkanlık anayasal cumhuriyetidir. Kolombiya’da 48 471 400 kişi yaşamaktadır, bir ülke 440 831 metrekare / 1 141 748 km² (% 8.8 su) üzerindedir. Kolombiya’daki nüfus yoğunluğu km² başına 110 mil / 42 kişidir. Kolombiya’nın resmi dili İspanyolca’dır.

Kolombiya para birimi Kolombiya pezosudur. Kolombiya’nın benzersiz iki harfli ülke kodu üç basamaklı kodu 170’dir. Kolombiya için çağrı kodu ise +57’dir.Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir