Masaj Nedir? Faydaları Nelerdir ?Masaj Nedir? Faydaları Nelerdir

 

Yunancada yoğurma anlamına gelen masaj kelimesi, Arapçada ise hafif bastırma anlamına gelen “massein” biçiminde geçer. Masaj eskinden beri uygulanan bir yöntem olup, tarihin en eski dönemlerinde, birçok uygarlığın fiziksel, zihinsel ve ruhsal rahatsızlıkları gidermek için değişik tarzlarda uygulamış olduğu yöntemdir aynı zamanda. Günümüzdeki bu hızlı tempoda çoğu zaman unutabiliyoruz. Bazen aklımıza bile gelmiyor belki de masaj yaptırmak. Masaj ile olan şifalı dokunuşun, aslında güçlü bir iyileştirici olduğu da belirtiliyor. Masajın stres hormonlarını azalttığı ve depresyonu yatıştırdığı belirtiliyor. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve aynı zamanda da ağrıları azaltmaya yardımcı olduğu da yine belirtilmektedir. Masaj salonları vs gibi alanlarda da masaj yaptırma imkanları vardır.Her bir masajın şekli, özel bir tekniğe ve etkiye sahiptir. Masajın ilk yarısında dinlendirici, ikinci yarısında ise canlandırıcı bir etkiye dönüştüğü belirtiliyor. Masajdaki ritmik el hareketleri sayesinde de rahatlama sağlanarak gerginlik giderilmektedir. Masajın vücudunuzdaki sistemlere olumlu bir etkisinin olduğunu biliyor muydunuz? Lenfatik ve endokrin sistem, solunum, sinir, dolaşım, iskelet, sindirim ve bağışıklık sistemlerine de fayda sağlamaktadır. Kimbilir belki de daha bilmediğimiz ne kadar faydaları bulunabilir masajın. Ama şu da var ki; bilinçsiz bir masaj, vücudun organlarına zarar verebilir. O yüzden tedbiri elden bırakmamak ve gidilen masaj salonlarını ve masörleri de araştırarak gitmekte fayda vardır.

Masajın sadece fiziksel değil aynı zamanda zihinsel düzeyde de işlev gördüğü belirtiliyor. Masaj salonları masörleri size bu konularda gerekli bilgileri vermektedir. Zihnin gevşemesini sağladığı öne sürülüyor. Antikorların ve akyuvarların bedendeki üretimini arttırdığı belirtilir aynı zamanda da bağışıklık sistemini de güçlendirdiği gibi söylemler arasındadır. Masaj sayesinde kan kalbe ve ciğerlere daha çabuk gitmektedir. Yani masajın aynı zamanda sağlık açısından da faydalı olduğunu söylemek mümkündür. Masaj hakkında birtakım bilgiler biliyor olabilirsiniz fakat bilgileriniz yeterli mi acaba? Yani ne kadarını biliyorsunuz? Bilene danışmakta fayda vardır. Tecrübeli bir insana hangi masaj salonunun daha iyi olduğunu danışabilirsiniz.

Nasıl bir masaj tekniği istediğiniz de yine sizin kararınızdır. Masaj tekniklerini öğrenip ona göre masajlar seçerek bu yolda ona göre hareket edebilirsiniz.

Sağlıklı günler geçirmeniz ümidiyle..2 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir