Mensur Şiir Nedir ve ÖrnekleriMensur Şiir Nedir

Şiire uygun cümle kuruluşu ve ahengi korunarak şairane bir düşünceyi, şairane bir üslupla ifade eden düz yazı türüne mensur şiir denir. Hem öyküye hem de şiire benzer özelliklere sahip olan mensur şiir de ölçü ve kafiye uyumuna  bakılmaz. İlk defa Fransa’da mensur şiir’in temelleri atılmıştır.

Türk edebiyatımız da ilk batılı tarz örnekleri

Servet-i Fünun edebiyatında Mensur şiirler ve Mezardan sesler adlı  yapıtlarıyla Halit Ziya Uşaklıgil tarafından verilmiştir. Şiir kuralları, düz yazıya aktarılır. Aşağıda işinize yarayabilecek pek çok sayıda mensur şiir örnekleri paylaşılmıştır. mensur şiir örneklerini inceleyerek bilginizi daha iyi bir şekilde pekiştirebilirsiniz.

 

Mensur şiir örnekleri

*Seneler geçti aşklarla, aşklar geçti ümitsizce. Kadersiz bir baş kimsesiz fırtına gibi. Gecelerin peşinden koşan günler, ümitle mutluluğu kovalıyor. Saçlarım ağardı, gözlerim sulandı, alnımda çizgiler kadersiz bir başıma.Hiç mi acımayacak   canım, ne olacak benim halim. Ey sevgili! Neredesin?*Yuvalar darmadağın oldu, evler yıkıldı, kalpler kırıldı. Yaşlı kalp kaldı yarsız, eşini ümitsizce arıyor. Bu çok yanlış bir duygu… Hayat devam ediyor, yıllar birbirini kovalıyor, zaman akıp gidiyor ama bu acı her daim benimle birlikte.  Hayata isyan ediyorum. Ne vakit ailem geri gelecek? Ne vakit o eski mutlu günlere döneceğim. Umuyorum, bekliyorum ümitsizce. Ellerim titrek, gençlik kaydı gitti, ümitsizlik kaldığı yerden devam ediyor.

*Keşke benim olsaydın. Her sabah seninle kalkmak isterdim. Güzel bir kahvaltı, tatlı bir öpücük… Sadece sen ol yeter bana. Aşk buymuş dedim. Gökte fırtına, kalbimde kasırga. Kalbim haykırıyor:Ey yüce kalp! Aşıksın, bırakma mutluluğu. El üstünde tut , asla ama asla bırakma aşkını.

*Sanki duvarlar konuşuyor, ağır ağır üstüme yürüyorlar. Aç mısın?, Yorgun musun?, Nerede kaldın merak ettim?…Bir tek onlar konuşuyorlar. Yalnızlık buymuş dostlarım.

Neydim demeyeceksin ne oluyorum diyeceksin. Kalabalık aile yemekleri ,el öpmeli bayramlar neredeler şimdi? Kaldık mı duvarlarla bir başına? Ne olacak benim halim?

Üşüyorum. Yorgunum. Yorgunluğun ruhumdan. Ruhum yalnız,kimsesiz…Ürperti geliyor geçmişlerden bir yerden. Örtü istiyorum. Geçmiş anılardan doluşan sımsıcak bir örtü istiyorum.

 

Sizlerde aklınıza gelen mensur şiir örneklerini aşağıda bulunan yorum alanından paylaşarak bilginin çoğalmasını ve çoğu kişinin mensur şiir örneklerinden faydalanmasını sağlayabilirsiniz.Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir