Mesir Macunu Nedir, Ne İşe yarar?mesir macunu nedirDünya üzerinde hemen hemen her yörenin kendine özgü bir tadı vardır; Manisa ili ile bilinen mesir macunu nedir? Mesir macunu nasıl kullanılır? Mesir macunu faydaları ve zararları nelerdir?

 

 

 

 

 

Her şehrin, her yörenin kendine özgü bir tadı olduğu gibi ülkemizde bulunan Manisa ili’inde tadı ve şifa niyetine kullanılan mesir macunudur. Mesir macunu sıradan bir yiyecek değildir, şifa için yapılan ve hastalığa da şifa olmuş 41 baharattan yapılan şifalı yiyecektir. Yapılan karışımlarda kendine özgü bir tada ve kokuya sahip olmuş mesir macununun yer yıl festivali yapılmaktadır.

Mesir Macunu Kökeni;

16. yüz yılda Kırım’dan Osmanlı Haremine yerleştirilen Yavuz Sultan Selim’in eşi ve Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi olan Ayşe Hafsa Sultan, kocasının ölümünden sonra amansız bir hastalığa yakalandı. Tedavi için sayısız doktor ve şifacılara rağmen hastalığına çare bulunamamış. Daha sonra Sultan Süleyman Yavuz Selim Camisinde görev yapan Merkez (Muslihiddin) Efendi’ye başvurdular. Merkez Efendinin o dönem caminin yanında küçük bir kulübesi vardı. Bu kulübede hastalar için otlar ve baharatlarla ilaç yapıp insanlara yardımcı oluyordu. Saraydan gelenler durumu anlatınca oda 41 çeşit bitki ve baharatı bir araya getirerek şifalı bir hamur yaptı ve bir mektup ile saraya göndermişti.Hafsa Sultan bu macununu yediği zaman toparlanmış ve bu mucizevi ilacı başkalarıyla paylaşmıştır. Halkın talepleri arttıkça Sultan, Merkez Efendi’ye her yıl bayram gibi bir şenlik biçiminde dağıtmasını emretti . Her yılın 21 Mart seçilmiştir sebebi ilkbaharın başlangıcını olduğu için. Mesir macunu Kutlaması ilk olarak 1527-1528 yılları arasında başlamış. Üzerinden bu kadar yıl geçmesine rağmen, her yıl Bahar Şenliği Newroz olarak bilinen 21 Martta mesir macunu dağıtılarak kutlanmaktadır. Fakat arada istisna olarak hava koşulları ve yerel seçimler nedeniyle nisan ayında kutlanmaktadır. 2012 yılında Manisa ilinin Mesir macunu UNESCO’nun İnsanlık Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsilciliğine girmeyi başarmış.

Mesir Macunu Faydaları ve Zararları  ;

  • Hazmı kolaylaştırır.
  • iştah açar.
  • Kuvvet kazandırır ve cinsel gücü artırır.
  • Kolon kanseri riskini önler.
  • Zehirli hayranların sokması karşı bağışıklık verir.
  • gaz giderici
  • sindirimi kolaylaştırır.
  • Çocuğu olmayanlar için faydalıdır.

Zararları ;

Bir çok faydası olmasına rağmen fazla tüketildiği zaman zararlı hal alabilmektedir. Bağırsak ve mideyi tahriş eder, ülser ve basur rahatsızlığı taşıyan kişilere önerilmez ve mesir macunu fazla enerji verebildiğinden obezite riskini taşıyan kişilerde akciğer ve idrar yollarında rahatsızlığa yol açabilmektedir.

Nasıl Kullanılmalı ; 

Mesir macunu çok etkili olduğu için ve yüksek enerjiye sahip olduğundan belli aralıklarda yenilmelidir. Yetişkinler bir kaşık üç öğün yemelidir. Çocuklar ise bir çay kaşığında tüketmelidir. Yemekten önce tüketilmesi daha faydası görülmektedir.Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir