Nil nehrinin oluşumu ?Dünyanın en uzun nehri olan Nil Nehri nedir? Nil nehri nereye dökülür? Nil nehri uzunluğu kaç metredir? Nil nehri hakkında nil nehribilgi ;

 

Dünyanın en uzun nehri olarak kabul edilen Nil Nehri yaklaşık 4,258 mil (6,853 kilometre) uzunluğundadır. Kuzey Afrika’nın tropikal iklimine ve Akdeniz’e doğru akan nehir, 11 ülkeden geçmektedir: Tanzanya, Uganda, Ruanda, Burundi, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Kenya, Etiyopya, Eritre, Güney Sudan, Sudan ve Mısır.

Nil’in iki ana kolu vardır bunlar: Beyaz Nil nehri ve Mavi Nil nehridir.

Beyaz Nil, Uganda, Kenya ve Tanzanya ülkelerine dokunan Afrika’nın en büyük gölü Victoria Gölünde başlar. Araştırmalara göre Victoria Gölü, Nil Nehri’nin en uzak ve en gerçek kaynağı olduğu tespit edilmiştir. Fakat bu gölün Nilden başka dağlardan gelen bir çok ırmağa sahip olduğu anlaşılmıştır. Bu gölün en önemli besleyici nehri olan Kagera Nehri olduğu tespit edilmiş ve bu nehrinde kaynağı Nil Nehri olduğu söylenmektedir. Fakat uzmanlar kaynağın Nilden geldiğinden fikir ayrılığı yaşamışlar.

Mavi Nil ve Beyaz Nil Sudan’ın başkenti Hartum yakınında buluşmaktadır. Nehir, kuzeyde Mısır’daki çöl boyunca akar ve büyük bir delta ile Nil Nehri Akdeniz‘e ulaşır. Akdeniz’e Jinja, Uganda ülkeleri sonrasında yaklaşık 3 ay sonra ulaşır.

Nil nehri, kuzeyden güneye doğru yaklaşık (161 km) uzunluğundadır. Mısır nüfusunun yaklaşık yarısı Nilden faydalanmaktadır. 40 milyon nüfus ile dünyanın en büyük nehir yerinde yaşayan insan topluluğuna sahiptir.

Nil Nehri Tarihi

Eski mısırlılar için yaşam kaynağı olan Nil günümüzde hala yaşam kaynağı olarak devam ediyor. Başlı başına bir tarih olan nil Firavunlar, insan yiyen timsahlar ve Rosetta taşının keşfine kadar bir çok tarihsel olaya şahitlik etmiştir.

Hem “Yaşamın Babası” hem de “Tüm İnsanların Anası” olarak bilinen Nil, Eski Mısır‘daki yaşamın merkeziydi. Eski Mısır dilinde Nil, “nehir” anlamına gelen Ḥ’pī veya Iteru olarak adlandırılırdı.Eski Mısırlıların zenginlik ve güce yükselme merkeziydi. Mısır’da yağışlar neredeyse hiç olmadığı için Nil Nehri ve yıllık sel suları, insanlara zengin tarım için verimli topraklar sunmuştur.

Nil, Mısırlıların, toprakların, havanın, kültürün ve insanların bolluğunun nimetleri ve lanetler ile derinden iç içe olduğuna inandıkları bir çok tanrı ve tanrıça ile ilişkilendirilmiştir. Tanrılar insanlara çok yakın olduklarına ve hayatlarının her alanında onlara yardımcı olabileceğine inanıyorlardı.

Paylaşımı

11 ülke değerli bir kaynağı paylaşması gerektiğinden, anlaşmazlıklar olmuştur. Tüm Havza Devletleri arasında hükümetler arası bir ortaklık olan Nil Havzası Girişimi (NBI), 1999 yılında kuruldu. Uydular kullanarak Nil Nehri’ndeki su hacmi izlenir ve bu ülkelere rapor edilir.

Su Baskınları;

Her yıl, Etiyopya Dağlarında erimekte olan kar ve yaz yağmurları, Mavi Nil’in kapasitesinin çok üzerinde olduğundan sel olayı olmaktadır. Daha sonra fazladan gelen su Mısır’ın kuru çöl arazisine dökülür. Su taşkınları azalınca geriye kalın siyah silt ve çamur kalır. Silt, bitkileri dikmek için zengin, verimli topraklar yaratır, az yağışlı bu topraklarda yaşamsal önem taşımaktadır. Yeni Dünya Ansiklopedisi’ne göre Nil Nehri’nin taşıdığı tortunun yaklaşık yüzde 96’sı Etiyopya’dan gelmektedir . Silt alanı Kara Toprak olarak bilinir, çöl toprakları ise Kızıl Toprak olarak bilinmektedir. 1970’te, Aswan Yüksek Barajı, Nil’in su baskınını önlemek için Mısır’da inşa edildi.

Vahşi Yaşam ;

Bir çok hayvan yaşamı çeşidiyle doludur. Bunlar arasında gergedan, Afrika kaplan balığı (Afrika piranası), Vundu balığı, su aygırı, antiloplar, babunlar, kurbağalar, kaplumbağalar ve 300’ün üzerinde kuş türü bulunmaktadır. Yüz binlerce su kuşu kışlarını Nil Deltasında geçirmektedir.

Muhtemelen en tanınmış hayvan ve en çok korkulan Nil timsahıdır. Nil timsahları 4 ile 7 metre uzunluğa ulaşabilir ve diğer timsahlara göre insanlara karşı daha agresif oldukları öne sürülmüştür. National Geographic’e göre, tahminler yılda yaklaşık 200 kişinin bu sürüngenler tarafından öldürüldüğünü söylemektedir.Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir