Öldüren Ağaç Nedir? 

Daha önce dünyanın en zehirli sürüngeni, dünyanın en zehirli hayvanı nedir gibi birçok şeyi duymuş olduğunuza eminim. Peki, daha önce dünyanın en zehirli ağacını duydunuz mu?

Eminim ki, daha önce dünyanın en zehirli ağacını pek çok kişi duymamıştır. Sizin için yaptığımız araştırmalar sonucu Dünyanın En Zehirli Ağacı Manchineel Ağacı hakkında detaylı bilgiler edindik.

Hemen paylaşalım. Dünyanın en zehirli ağacı olarak Guinness Rekorlar Kitabına girmeye hak kazanan Manchineel Ağacı Karayip Adaları, Bahama Adaları, Orta Amerika ve Güney Amerika’ da dar bir coğrafyada yetişen ve çok fazla görülmeyen bir ağaç türüdür.

Manchineel Ağacına Dokunmanız Ölmeniz İçin Yeterli

Manchineel Ağacı’na dokunmanızla beraber cildinizde ciddi yanıklar meydana geliyor. Yanıklarla birlikte cildiniz felaket bir şekilde su toplamaya başlayarak tepki veriyor.

Örneğin yağmur esnasında ağacın yanında bulundunuz. Ağaçtan damlayan ya da sıçrayan yağmur suyu bile zehirlenip ölmenize yetiyor. Manchineel Ağacı yanarken bile, dumanıyla insanların gözlerini kolaylıklar kör edecek toksik bir etkiye sahip.

Ağacın yetiştiği bölgelerde ağaçla ilgili özel güvenlik önlemleri bile alınıyor. İnsanların bu tehlikeli ağaca yaklaşmaması için çeşitli uyarı levhaları ağaçların yakınlarına yerleştiriliyor.

Manchineel Ağacının Diğer Özellikle Nelerdir?

 manchineel

Manchineel Ağacı Latince adıyla Hippomane Mancinella sütleğengiller familyasından bir ağaçtır. Ağacın yetiştiği alanlar Tropikal Amerika ve Batı Hindistan’dır.

3 metreden 15 metreye kadar uzayan bu ağacın açık renkli ve düz kabukları vardır. Ağacın yaprakları 10-12 santimetre uzunluğundadır ve kenarları testere gibidir. Ayrıca bu ağaç kendi gibi zehirli meyvelere de sahiptir. Ağacın meyveleri armuda benzemektedir.

Kökü, gövdeleri ve meyveleri oldukça zehirli olan Manchineel Ağacı’nın meyvelerinden sıçrayan su vücutta ciddi yanıklara yol açabilmektedir. Ağacı yaktığınız zaman ise, ağaçtan gelen duman geçici körlüğe sebep olmaktadır.

Manchineel Ağacı hakkında bilgi

Manchineel Ağacı’ nın Meyveleri Çalınıp Ülke Dışına Çıkarılıyor

Ağacı tanımayan biri yanlışlıkla meyveleri ısırdığı zaman çok ağır sonuçlara katlanmak zorunda kalıyor. Ağacın meyvesine dişinizi dokundurmanız bile ölümle sonuçlanıyor. Bu ağacın meyvesi ülke sınırları dışına çıkarılıyor. Neden çıkarıldığı konusunda ise henüz bir bilgi yok. Ancak Manchineel Ağacı meyvesinin içinden şırıngayla meyve suyunu alıp yemeğin içine bir damla bile atsanız ani kriz ve ölümle sonuçlanıyor.Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir