PHP Nedir? Özellikleri Nelerdir?PHP Nedir Özelliklerİ

PHP, yazılım geliştirme dünyasında önemli bir yeri olan bir betik dilidir. Esasen web için geliştirilmiş olan PHP, genel amaçlı bir dil olarak da kendine yer bulabilmiştir. PHP dili bir yorumlayıcı (interpreter) tarafından yorumlandıktan sonra C dili çalıştırılır. Prototip hali 1995 yılında Rasmus Lerdorf tarafından geliştirilmiş olan PHP, zaman içerisinde PHP Grubu tarafından yeniden ele alınarak bugünkü haline getirilmiştir. PHP bugün 240 milyona yakın web sitesinin temelinde yer almakta, 2 milyona yakın sunucu tarafından çalıştırılmaktadır. PHP’nin kitlelere yayılmasında ve internette bu kadar yaygın bir dil haline gelmesinde en önemli sebeplerden birisi açık kaynak olarak geliştirilen betiklerdir.

VBulletin, WordPress gibi projeler genel çerçeveli olarak hiç yazılım bilmeyenlerin dahi içerik paylaşabilecekleri ve hatta belli dereceye kadar web projesi çeşitliliği yaratabilecekleri bir temel sunmaktadırlar. Dördüncü ve Beşinci versiyonlarında Nesne Yönelimli programlama konusunda ilerleme kaydeden PHP, zaman içerisinde çeşitli desenlerin uygulama alanı bulduğu çatılarla (framework) yazılım geliştirme alanındaki yerini – daha sürdürülebilir ve ölçeklendirilebilir bir dil olma çabasıyla – sağlamlaştırmıştır. Ruby On Rails’in MVC tabanlı yazılım geliştirme konusundaki başarısından sonra Cake PHP, Codeigniter, Zend Framework, Symphony, Yii, Laravel ve benzeri onlarca framework PHP geliştiricilerin ilgisine sunulmuştur.

PHP’nin MVC desenindeki başarısı ile başka desenlerde de çeşitli kütüphaneler geliştirilmiş ve geliştirilmeye devam etmektedir. ORM katmanı olarak Doctrine, Propel zaman içerisinde birer alternatif olarak belirmiş, Active Record deseni önemli destek bulmuştur. PHP çoğunlukla Mysql dili ile birlikte kullanılsa da data-layer kapsamında sunulan yazılım çözümleri genel olarak herhangi bir dile geçiş yapılabilecek şekilde biçimlendirilmiştir. PHP, veritabanı ile iletişim için, temel fonksiyonları dışında PDO ya da mysqli gibi kütüphaneleri de desteklemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir