Squat Nedir, Nasıl Yapılır ? Faydaları Nelerdir ?Squat kelimesi dilimize göre çevirisi yapıldığında, “çömelmek” anlamına gelmektedir. Başta fitness ve body gibi spor türlerinin vazgeçilmez hareketidir. Squat hareketi, vücudumuzda sergilediğimiz doğal bir hareket olduğundan, yapılan sporlarda sıklıkla uygulanmaktadır. Squat yapabilmek için çoğu kişi alet kullanırken kimi kişi ise alet kullanmadan kolay bir şekilde squat işlemini yapabilmektedir. Her iki türlüde insan vücuduna yardımcı olmaktadır. 

Bu spor türü, insanlar arasında en çok tercih edilen bir harekettir. Pek çok kası etkili bir şekilde çalıştırdığından  dolayı ve kadınların kalça sıkılaştırma amaçlı kullandığı bir spor olduğundan dolayı en çok tercih edilen bir spor türüdür. 

Squat nasıl yapılır?

Çömelme hareketini yaparken; çömeldiğiniz esnada diz kapaklarınızın, ayak uçlarınızdan milimlik olarak az ileride olması gerekmektedir. Bu işlemde çok dikkatli olunmalıdır ne çok geride ne çok ileride yapılmamalıdır. Aynı zamanda çömelme işleminde yani squat işlemini yaparken bel bölgemizi sabit tutmamız gerekmektedir. Bu sayede bu işlemi uygularken, hem karın kaslarımız hemde bacak kaslarımız çalışacaktır. Bu tip uyarılara dikkat edilmemesi sonucunda bel bölgenizde sakatlıklar meydana gelebilmektedir. Squat hareketleri, yazının üstünde paylaştığımız resim aşamasına göre yapılmaktadır. Verdiğimiz görselde bir  ağırlıktan yararlanılmıştır. Siz bunun yerine dambıl, su şişesi gibi farklı ağırlıklar kullanabilirsiniz. Eğer bunları  kullanmak istemiyorsanız, ellerinizi bel bölgenize koyarak aynı işlemleri sırasıyla tekrarlayabilirsiniz. Çömelme işlemi yapılırken belirli bir set sayısı verilmemektedir. Şöyle ki; çömelme yapmaya yeni başladıysanız. 10×5 şeklinde yapabilir ve bir hafta sonra bunu 25×5 şeklinde değiştirebilirsiniz. Yani bu size bağlı bir harekettir. Ayrıca ilk başlangıçlarda yani squat yapmaya yeni başlayacak olan kişi, bir ağırlık kullanmadan yapmasında fayda vardır.

Squat ile hangi kaslar geliştirilebilir?

Squat genel anlamda bakıldığında bir tür bacak hareketidir. verdiğimiz yani yukarıda bulunan talimatlar eşiğinde yapmamız sonucunda karın, sırt ve bel kaslarımızda etkili bir şekilde çalışmaktadır. Aynı zamanda bayanlar arasında kalça sıkılaştırma adına da kullanılan bir spor türüdür.

Çömelme hareketi hakkında tüm sorularınızı aşağıda bulunan yorum kısmı üzerinden yaparak, sorularınızın ve
sorunlarınızın çözümlerine kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir