Termik Santral Nedir? Nasıl Çalışır?

Belirli bir ısı kaynağı kullanılarak, termik makineler vasıtasıyla güç üreten enerji santrallerine termik santral denir. Bu santrallerde kullanılan termik makineler; pistonlu buhar makineleri ve buhar türbinleridir. Makinelerin çalışması için gerekli olan buhar; akaryakıt, kömür gibi fosil yakıtların yakılması ve suyun buharlaştırılması ile elde edilir. Bu sayede termik santrallerde çeşitli enerji dönüşümleri gerçekleştirilmiş olur. Bu dönüşümlerde ana enerji kimyasal enerji olup, son ürün olan enerji potansiyel enerjidir.

Termik Santral Nasıl Çalışır?

Kömür ile çalışan termik santrallerde, madenlerden elde edilen kömür termik santralin ilgili bölümlerine taşınır. Büyüklüğü termik santralde kullanılmaya uygun olmayan kömür parçaları, kırılarak küçültülür ve uygun boyuta getirilir. Bu küçültme işlemi; 2-3 farklı aşamada gerçekleşir. Boyutları küçültülen kömürler depolanmak üzere depoya taşınır. Daha sonra kömür kazanına taşınan kömür öğütülür ve yakılır. Isının devamlılığının sağlanması için sürekli öğütülmüş kömür takviyesi yapılır. Kömürün yanmasıyla ortaya çıkan ısı, kömür kazanının üstünde bulunan su borularını etkiler ve suyun buhar halini almasını sağlar. Bu sırada su buharının yerini su tankından gelen su alır. Su buharı, boru hattı ile türbinlere ilerler ve türbinleri harekete geçirir. Türbinlerin harekete geçmesiyle, türbinlere bağlı bulunan jeneratörler de hareket eder. Bunun sonucunda elektrik akımı elde edilmiş olur. Bu akım elektrik hattıyla taşınır.

Mazot kullanılan termik santraller, kömürle çalışan termik santrallere göre daha basit yapılıdırlar. Bu tesislerde mazot, çok geniş mazot depolarında saklanır. Santralde elektrik üretimi gerçekleştirileceğin de, kazana mazot taşınır ve püskürtülür. İşlemlerin devamı kömür santralleriyle aynı olmakla birlikte, çevreye verilen zarar kömürle işleyen santrallere göre çok düşük olmakla beraber daha sağlıklıdır.

Termik santrallerde kullanılan su, buhara dönüştüğünde; tekrar sıvı hale döndürülmek için bir sistemde soğutulma işlemine maruz bırakılır. Bu sisteme kondansatör ismi verilir. Kondansatörler de soğuyan buhar, hızla sıvı hale geçer.  Soğutulma işleminde sıcaklığı fazla düşen su, ısıtılmak üzere buharla çalışan bir sisteme gönderilir. Su bu işlemden sonra tekrar su tankına döner. Suyun ve su buharının bu hareketi sürekli devam eder.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir