Yük, Akım ve Gerilim nedir ? 

Elektrik yükü, elektrik yüklü maddelerin birbirlerine yaklaştırıldıkları zaman ortaya bir kuvvet çıkmasına neden olan güçtür. Elektrik yükü iki farklı türde bulunur bunlar; pozitif ve negatif elektrik yükleridir. Bu elektriksel yükler, kendi türlerindeki elektrik yükleri tarafından itilirken; farklı türlerdeki elektrik yükleri tarafından çekilirler. Bir maddenin elektriksel yük türünü o maddede bulunan elektron miktarı belirler. Maddenin elektron sayısı proton sayısından fazla ise madde negatif yüklü; proton sayısı elektron sayısından fazla ise madde pozitif yüklüdür. Elektrik yükü farklı alanlarda farklı isimler alabilmektedir. Örneğin; Uluslararası Bilimler Sistemi’nde elektrik yükü coulomb, kimyada elemanter yük olarak adlandırılır.

Elektriksel yük Elektrik Akımı

Madde içinde parçacıklar sürekli olarak yük taşır. Bu parçacıkların hareketlerine elektrik akımı denir. Belirli bir yüzey üzerinden birim zamanda geçen yük miktarı elektrik akımını verir. Elektrik akımı birimi amper olarak ifade edilir. Maddeler üzerinden geçen akım miktarı çeşitli değişkenlerden etkilenebilir. Akımın geçtiği maddenin direnci arttıkça geçen akım azalırken; gerilimi arttıkça geçen akımda artar.Gerilim(Potansiyel Fark)

Elektrik yüklerinin bir özelliği de nötrleşmeye olan eğilimleridir. Maddenin bir bölümünde elektronlar biriktiğinde o bölgede gerilim oluşur. Bu elektrik yükleri herhangi bir kuvvete maruz kalmadıkları sürece daha az yüke sahip bölgelere dağılma eğilimi gösterirler. Fiziksel olarak açıklandığında gerilim, elektron miktarı farklı olan bölgeler arasında oluşan potansiyel farkı ifade eder.

gerilim potansiyel farkları

Elektrik Potansiyel, elektriksel alan içinde bulunan bir yükü, belirli bir miktar hareket ettirmek için gerekli kuvveti etkilemektedir. Potansiyel fark arttıkça, elektrik yükünü hareket ettirmek için uygulamak gereken enerji de artmaktadır.

Potansiyel fark volt birimiyle ifade edilir. Volt değerini bulmak için voltmetre denilen cihaz kullanılır. Potansiyel farkı bulunan bölgeler arasında ise elektrik akımı hareket eder. Bu hareket potansiyel farklar eşitlenene kadar sürer.Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir