Zamanda Yolculuk Nasıl Olur ? 

Yıllardır herkesin merakla bahsettiği , fikir yürüttüğü , merak ettiği bu konu üzerine ve zaman yolcuğunun ikizler paradoksunda ki ikilemi daha iyi anlayabilmemiz için özel görelilik ve genel görelilik arasındaki farklar ile açıklama yapmaya çalışacağız.

Zamanda yolculuk mümkün müdür?

Evet! Ancak burada algılanması gereken en önemli konu zaman yolculuğunun sadece tek taraflı olabilmesidir. Yani sadece geleceğe gidebiliriz geçmişe dönmemiz imkansızdır. Bu konuyu anlamak için Einstein’nın genel görelilik kuramını bilmemiz gereklidir ve bu konuyu 2 şekilde açıklayacağız.

1. Genel görelilik kuramı bir cismin kütlesi uzay-zaman ağını ( Evreni kaplayan doku) bükmekte ve yerçekimini oluşturmaktadır aynı zamanda uzay-zaman dokusunu birlikte düşündüğümüzde “zamanıda” bükmektedir aşağıda belirtilen resimdeki dokunun kütle tarafından gerilmiş kısımlarından akmakta olan zaman dokusu cismin kütlesine orantılı olarak zamanın alacak olduğu yolu genişlettiği ( uzattığı ) için gravitasyonel çekim alanında bulunan cisimlerin evrensel zaman akışları daha yavaş olacaktır. Örneğin: Yüksek gravitasyonel alan içerisinde bulunan bir kişi düşük gravitasyonel alan içerisinde bulunan kişiye baktığında o kişinin hareketlerini çok hızlanmış şekilde görecektir. Eğer bir kişi Dünyaya göre çok daha yüksek bir gravitasyonel alan içerisinde belirli bir süre bulunup daha sonra dünyaya dönerse dünya üzerinde geçen zamanın kendi geçirmiş olduğu zamana göre daha fazla olduğunu görecektir yani geleceğe gitmiş olacaktır. Buradaki zaman farkları bulunmuş olduğu gravitasyonel alanın yoğunluğuna ve geçirmiş olduğu süreye bağlı olarak limitsiz rakamlara ulaşabilir.2. Einstein’nın meşhur formülüolan E=MC^2 formülünden yola çıkarak kütle ve enerji arasındaki bağlantıyı görmemiz çok basit. 1. bölümde anlatmış olduğum uzay-zaman dokusu büken kütle aynı şekilde enerjiye çevrildiği zaman uzayı bükmektedir ancak buradaki fark bu enerjinin bir cisme hız vermek için uygulandığında kazanmış olduğu ivme yani F kuvvetinin etkisi ile belirli bir süre uzay-zaman dokusunun deforme ( bükülme ) olmasına ve aynı şekilde gravitasyonel alan içerisindeymiş gibi etkilenmesine sebep olacaktır. Ancak burada sadece enerjinin miktarına göre belirli bir süre bu etki altında kalır ve daha sonra bu etkiden çıkar.

Örneğin;

Uzay gemisi içerindeki birini dünyadan X kütlesinin enerjine dönüştürülmesi ile elde edilen kuvvet ile uzaya gönderelim ve aynı miktardaki enerji ile durdurup dünyaya döndürüp tekrardan dünyada durduralım burada kişi üzerinde 4 tane X enerjisi etki etmiş olacaktır, mağruz kalmış olduğu bu enerjinin oluşturduğu momentum etkisi kadar zamanda yolculuk yapmış olacaktır.

gravitational-waves-shutterstock_120929095-617x416

İkizler paradoksu

Bu paradoksta ışık hızına yakın hızlara çıkartılmış olan kişinin dünyaya geri döndüğünde dünyadaki ikizinin yaşlanmış olduğunu görmesi ileri sürülür ancak buradaki yaşlanma farkı sadece 2. bölümde anlatmış olduğumuz maruz kalmış olduğu enerjinin uzay-zamanını ne kadar büktüğüne bağlı olarak değişmektedir. Yani kişinin uzayda ne kadar süre ile yolculuk yapmış olduğunun kesinlikle bir alakası yoktur.Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir